Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hladovým Němcům chybí kapitán Ballack

Michael Ballack | foto: Reuters

9 2006
Berlín - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Euforie ze světového šampionátu v celé zemi, ale šok z Ballackova zranění. Německo vzrušeně vzhlíží k prvnímu hvizdu a zároveň nervózně sleduje lýtko kapitána fotbalové reprezentace. Nejhorší obavy včera před odletem týmu do Mnichova potvrdil trenér Jürgen Klinsmann.

"Michael Ballack bude chybět v úvodním zápase proti Kostarice. Samozřejmě bychom jej rádi viděli na hřišti, je to náš lídr, ale poraněný lýtkový sval mu to neumožňuje."

Devětadvacetiletý hráč, který před šampionátem přestoupil z Bayernu Mnichov do londýnské Chelsea, na předchozím šampionátu v Asii přišel kvůli disciplinárnímu trestu o finále proti Brazílii.

Teď si týden před prvním zápasem v přípravě s Kolumbií natáhl lýtkový sval. Zátěžový test při středečním tréninku musel opustit už po půlhodině.

Na jeho místě se dnes nejspíš objeví Tim Borowski nebo Sebastian Kehl. "Oba jsou ve formě. Kádr jsme postavili tak, aby byl každý nahraditelný," řekl Klinsmann, který beztak napjatou atmosféru v týmu nechce ještě zahušťovat diskusí o tom, zda Ballack zranění nezanedbal.

Po zápase totiž místo k lékaři odjel na víkend za rodinou a třemi malými syny s tím, že "to nějak odezní", což se nestalo. Ballack, o kterého nyní nonstop pečuje týmový lékař, poté dokonce vyhledal léčitele.

Kromě kapitána, který snad bude v pořádku pro další utkání s Polskem 14. června, vypadne z týmu také třetí brankář Timo Hildebrand, který má problémy s páteří.

Ztráta Ballacka podle trenéra jen přispěje k tomu, že tým bude ještě motivovanější. "Jsme hladoví!" tvrdí shodně vicemistři světa, kteří jsou vystaveni obrovskému tlaku domácího prostředí. Přesto doufají, že právě podpora fanoušků, již smějí dokonce stanovat před jejich hotelem v Grünewaldu na jihu Berlína, je přivede až k domácímu vítězství, podobně jako v roce 1974.

Srdce fanoušků i médií si však získali až v poslední minutě, vítězstvím 3:0 nad Kolumbií v přípravě. Ustala také kritika tréninkových praktik Jürgena Klinsmanna i jeho častých odletů za rodinou do Kalifornie.

Ballack nicméně ještě před dvěma dny v rozhovoru pro list Tagespiegel zapochyboval o kvalitě týmu, jemuž chybí zkušenosti.

Před dnešním duelem s Kostarikou mají Němci za sebou i teoretickou přípravu. Kromě sestřihů soupeřových zápasů zhlédli i cestopisný dokument o této středoamerické zemi. "Chtěli jsme, aby hráči viděli, jak tam lidé žijí a jaká je jejich mentalita," řekl asistent trenéra Joachim Löw. "Kostaričané jsou techničtí hráči, kteří milují pohledný fotbal."

Jaký sehrají s Německem, ukáže dnešní večer.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze