Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Henry: Opakování baráže s Irskem by bylo nejférovějším řešením

Z HRDINY PADOUCHEM. Útočník Thierry Henry pomohl Francii na mistrovství neférovou cestou. Teď ho to mrzí. | foto: Eddie KeoghReuters

20 2009
Jeden moment a jeho popularita rázem klesla strmě dolů. Thierry Henry, fanoušky často označovaný za největšího gentlemana z řad fotbalistů, se podílel na vyřazení Irska z baráže o postup na mistrovství světa způsobem, který má do fair play hodně daleko.

Míč si přidržel rukou a přihrál před bránu Gallasovi, jenž skóroval do prázdné brány. Irové běsnili, řvali na rozhodčího. Henry se smál na celé kolo a slavil se spoluhráči postup, jako by vše proběhlo naprosto v pořádku.

"Upřímně řečeno byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj," svalil Henry po utkání vinu na švédského sudího Martina Hanssona.

Teď ho to však mrzí: "Samozřejmě jsem v rozpacích kvůli tomu, že jsme zvítězili touhle cestou. Je mi moc líto Irů, kteří si rozhodně zaslouží jet do Jižní Afriky."

"Pochopitelně že nejférovějším řešením by bylo opakování zápasu, ale to není v mé moci," přiznává francouzský útočník. "Nic s tím nezmůžu. Mohu jen říci, že než jsme vyrovnali, dotkl se míč mojí ruky, a kvůli Irům mě to moc mrzí."

Dokonce i Francouzi ho obviňují z nefér hry. Početná skupina fotbalových fanoušků dokonce vyzývá, ať lidé ignorují výrobky, které Henry propaguje v reklamách. Zlost je veliká, záběry, na kterých je jeho hraní rukou jasně zřetelné, oběhly mnohokrát televizní obrazovky po celém světě.

"Nejsem podvodník a nikdy jsem jím nebyl," hájí se střelec Barcelony. "Řekl jsem to předtím a říkám to znovu: Ano, dotkl jsem se toho míče. Byla to instinktivní reakce na míč, který rychle proletěl skupinou hráčů ve vápně."

Po odmítnutí ze strany FIFA a zřejmě také v reakci na Henryho vyjádření se Irové rozhodli k ještě jednomu pokusu a se žádostí o opakování zápasu se obrátili na své francouzské protějšky. Pokud by totiž chtěli hrát utkání znovu i Francouzi, mohla by FIFA svůj verdikt přehodnotit.

"Obrátili jsme se na Francouzskou fotbalovou federaci, aby se připojila k nám a kapitánům národních týmů, Thierrymu Henrymu a Robbiemu Keaneovi, a požádala o opakování zápasu, což by ochránilo integritu fotbalu," uvedli Irové.

Francouzský svaz nicméně žádosti Irů nevyhověl s tím, že sice chápe zklamání a hořkost irských fotbalistů, ale bude respektovat rozhodnutí FIFA nepovolit nový zápas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze