Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haškova práce by měla být vidět brzy, sto dní hájení nežádá

Nový šéf českého fotbalu Ivan Hašek sto dní hájení nežádá. | foto: René VolfíkČTK

29 2009
Aby mohl něco nového v českém fotbalu budovat, bude muset nový svazový předseda Ivan Hašek spolu se svými lidmi nejprve něco zbourat. První "demolice“ může přijít už dnes a nebude to malichernost.

Důkazem, že se do změn pustí v sobotu zvolená fotbalová vláda pořádně zostra, bude to, že na dnešním zasedání nejspíš odvolá kompletní představenstvo společnosti STES, marketingového partnera svazu, tedy orgán, který fotbalu zajišťuje přísun peněz.

"Předpokládám, že se tak v pondělí opravdu stane, kompetenci na to máme,“ potvrdil chystaný krok nový svazový místopředseda Miroslav Kříž.

Kříž symbolicky vyhrál boj o místopředsedu za ligu s protikandidátem Jaroslavem Vackem, vlivným mužem z čela STES. A nejen Kříž, ale i další čerství lidé z fotbalového čela soudí, že STES může pracovat efektivněji.

"Od STES dostávají prvoligové kluby v průměru zhruba čtyři a půl milionu korun, druholigové pak asi milion. To jsou směšné částky,“ říká například Kříž.

Ivan Hašek a Miroslav Kříž při partii golfu"Nemám problém s tím, že se na práci STES podívá výkonný výbor, v němž už nefiguruji. A jsem přesvědčen, že se ukáže, že situace není taková, jak se ji někdo snaží účelově vykládat,“ hájí se Vacek.

Ať je to, jak chce, s potenciálním větším přílivem peněz do fotbalu úzce souvisí i znovunabytí kreditu, což se minimálně částečně podařilo už Haškovým zvolením. Fotbalový šéf slibuje přinést dalších třicet milionů.

Ač nyní pouze naznačuje, že běží jednání s některými ekonomickými giganty, spekuluje se o firmě ČEZ. I přesto si však Hašek hodlá posvítit na to, jak svaz dosud hospodařil.

"Chci, aby byl proveden audit,“ prozradil. A záměr je jasný: taková prověrka mu umožní začít s takříkajíc čistým stolem.

Dalším velkým Haškovým úkolem je urychlená volba kouče reprezentace, jež už v září začne na Slovensku s pokusem oživit v kvalifikaci šance na postup na mistrovství světa 2010.

"Pořád věřím, že postup je možný,“ zdůrazňuje Hašek a neskrývá, koho by si pro těžkou misi přál.

Dny trenéra Františka Straky, který byl povolán na nedávné přípravné utkání s Maltou, jsou podle všeho sečteny. A největším favoritem je Karel Jarolím ze Slavie. Této volbě nahrává, že nedávný odpor Slavie se změnil v ochotu, protože v Haškově týmu je mimo jiné i Petr Doležal, šéf mistra z Edenu.

"Slavia nebude dělat problémy,“ potvrzuje Doležal. "Stále sice trváme na tom, že trénovat současně klub i nároďák není ideální, ale pokud to bude nezbytné, Karla Jarolíma pro tuto roli uvolníme.“

Karel Jarolím, favorit nového svazového předsedy HaškaDoležal mluví v množném čísle za Slavii a stejně tak může mluvit Hašek i za svůj výkonný výbor. Konkrétně za devět z dvanácti lidí, které pod sebou má.

Tomu tuctu nelze jim přezdívat "Haškovci“, neboť právě jeden ze tří mužů, o nichž se nedá jednoznačně říct, že stojí na předsedově straně, se jmenuje Haškovec. Kromě něj mohou být v opozici ještě Votík a Kašný, přesto se dá předpokládat, že ani oni - i kdyby jen z pudu sebezáchovy - nebudou brzdit očekávaný vývoj.

I tak by si měl dát Hašek na jisté osoby pozor. Při sobotní volbě bylo například zvláštní pozorovat nepokrytou přízeň, kterou mnozí Haškovi spojenci věnovali delegátu Romanu Berbrovi, bývalému rozhodčímu s velmi kontroverzní pověstí a nynějšímu mocnému vládci fotbalového Plzeňska.

"S panem Berbrem jsem mluvil jedinkrát v životě a snad jasně ukazuji, že mám jinou filozofii,“ brání se Hašek problematickému spojení.

Nový svazový předseda by však v brzké době vysvětlit i to, zda pro něj Berbr v zákulisí pracoval bez jeho vědomí. Bytostně se to totiž dotýká i Hoškovy snahy vyvést fotbal z korupčního prostředí.

Hašek říká to, s čím souhlasí jasná většina fotbalové veřejnosti. S jednou větou však musí souhlasit úplně všichni.

"Čeká nás spousta práce,“ tvrdí nový šéf. "Ale nežádám žádných sto dní hájení.“

Znamená to, že výsledky Haškovy práce by měly být velmi brzy vidět. STES ve stávající podobě skončí možná už dnes. Oprávněné stesky mnohých na situaci v českém fotbale skončily už v sobotu, což je ještě podstatnější.Najdete na iDNES.czmobilní verze