Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek vstoupil do významné dvojrole. Na kritiku jsem připraven, říká

Ivan Hašek oznamuje, že povede fotbalovou reprezentaci. - Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek vystoupil 7. července na tiskové konferenci po jednání jeho výkonného výboru v Praze. Hašek povede českou reprezentaci ve zbytku kvalifikace MS. | foto: ČTK

9 2009
Jeden den bude v obleku jednat se sponzory českého fotbalu, nebo bude přijímat významné fotbalové diplomaty. Druhý den se převleče do sportovního a povede trénink národního mužstva.

Ivan Hašek, šéf fotbalového svazu a od úterka zároveň kouč českého národního mužstva. "Nejde o standardní řešení," uznává sám Hašek. "A na kritiku jsem připraven."

První zpochybňující hlasy už se ozvaly. Ten nejostřejší zazněl od Milana Luhového.

"Osobnost se zkušenostmi ze zahraničí by měla vyznávat poněkud jiné metody a principy," navezl se internacionál do Haška v deníku Sport. "Nejvíc mě překvapuje, že někdo takový si myslí, že může obě role na sto procent stíhat. Podle mě to absolutně nejde."

Možná opravdu nejde. Jak tedy může vše úspěšně fungovat?

Hašek zdůrazňuje, že se při experimentu, který nejspíš nemá ve vyspělém fotbalovém světě obdoby, obklopil lidmi, jimž může maximálně důvěřovat.

Rozhodující kompetence a tím pádem i odpovědnost má on, hodlá se však spolehnout na to, že bude-li se jedné funkci věnovat na úkor druhé, bude mít v té "zanedbávané" kvalitní zastoupení: "Lidem, které jsem si vybral, věřím."

Jeho slova platí o fotbalové vládě, v jejímž čele coby předseda stojí, a možná ještě víc o reprezentaci. Není náhoda, že tam Hašek ukázal na blízké kamarády, o kterých poměrně přesně ví, co od nich má očekávat a že se v jistých situacích zachovají víceméně stejně jako on.

Řeč je o asistentech Michalu Bílkovi, Luďku Klusáčkovi a Janu Stejskalovi a kondičním trenérovi Michelu Dufourovi z Francie. S těmito muži Hašek v minulosti buď hrával, nebo s nimi spolupracoval jako kouč.

"Jsme s Ivanem stejná krevní skupina," potvrzuje Bílek. "Máme vítězné povahy a přenést vítězného ducha i na tým je teď asi to nejdůležitější."

V realizačním týmu je ještě jedna podstatná postava. Ne přímo Haškův přítel, ale trenérský mazák a bývalý kouč reprezentace Karel Brückner. "Na práci se těším," říká. "Bez dobrých pocitů bych do toho ani nešel. Tuhle práci jsem vždycky dělal kvůli dobrým pocitům."

Karel Brückner

Víc svou roli Brückner zatím specifikovat nechtěl, už dřív ji však označil za "pozici v druhé linii".

Jenže v druhé linii může být Brückner podoben generálovi, který přestože není přímo uprostřed bitvy, zásadně její průběh ovlivňuje. Kromě taktických rad může navíc na hráče působit jako přirozená autorita.

"Pro dvojroli Ivana Haška je nyní klíčový správný tým a zdá se mi, že ho zvolil dobře," shrnuje fotbalový expert Verner Lička.

Haškův krok chápu, říká Verner Lička

Kvitoval, když se Karel Jarolím vzdal nabídky trénovat reprezentaci, aby se mohl plně věnovat Slavii. Teď se fotbalový odborník Verner Lička dlouze směje otázce, co tedy říká na to, že se na dvě židle posadil Ivan Hašek. "Asi ode mě čekáte, že do toho budu zase střílet, ale nebudu. Tato varianta je pro mě lehounce přijatelnější. Chápu ji."

Proč?
V obou možnostech vidím zásadní rozdíl. Trénovat klub a nároďák nejde fyzicky zvládnout, a kdo tvrdí opak, je laik, nebo lže. Také mi obrovsky vadilo, že by Karel Jarolím seděl na židlích dvou různých společností, což považuji za střet zájmů.

Chápu: Ivan Hašek coby šéf svazu i kouč hájí jen jednu stranu.
I proto jeho pozici akceptuji. Navíc spolu jeho funkce souvisí: jako předseda chce dostat do fotbalu víc peněz a to půjde těžko bez sportovního úspěchu, o který se pokusí jako trenér. A líbí se mi, že se coby trenér neschovává se třeba za Michala Bílka.

Co by na tom bylo tak špatného?
Jako šéf svazu na sebe vzal i tady největší zodpovědnost, to je správné. Majitel hotelu se také nemůže schovávat za své podřízené. Jinak se mi tým, který si vybral, zamlouvá.

V čem?
Ivan se obklopil lidmi, kterým po lidské i odborné stránce věří. A ti, kdo dali důvěru jemu, mu teď musí také důvěřovat, že vybral správně. Oceňuji také, že se zdůrazňuje, že jde o nesystémové a přechodné řešení, od kterého se přejde k systému, tedy trenérovi na čtyřleté období od jednoho mistrovství světa ke druhému.

Jde tedy o nesystémový krok, který má vést k tomu systémovému?
Dá se to tak říct. Je to vlastně zvláštní rarita: udělal se krok B, aby se mohl udělat krok A.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze