Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek řekl čtenářům: Jsem pro národní stadion, chci vyšší tresty za korupci

Ivan Hašek | foto: Michal Šula, MF DNES

25 2009
I když v sobotu valná hromada zvolí Ivana Haška šéfem fotbalového svazu, není jisté, že známý internacionál ve funkci vydrží čtyři roky, na které dostane mandát.

"V případě, že nebudu moci prosazovat svůj program a budu si připadat jako šašek, tak budu muset odejít," řekl Hašek v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Ta situace může nastat, pokud delegáti valné hromady nezvolí do výkonného výboru muže, které si Hašek přeje. V třináctičlenném plénu potřebuje mít většinu, aby své vize ve fotbale realizoval.

on-line rozhovor

Odpovědi Ivana Haška si můžete přečíst zde

Kandidát na předsedu ČMFS se na středeční tiskové konferenci zmínil o svých spolupracovnících. Rád by ve výkonném výboru měl za místopředsedy Jindřicha Rajchla, Dalibora Kučera a Karla Poborského - více zde

Druhý den po tiskové konferenci zasedl k počítači a debatoval se čtenáři iDNES.cz. Do kanceláří svých známých v centru Prahy dorazil v tmavém obleku a odpovídal hodinu a půl.

Co všechno prozradil?

"Ano, s panem Chvalovským jsem se setkal, požádal jsem ho, jestli by mi v případě zvolení pomohl s diplomatickými styky a kontakty v zahraničí na UEFU a FIFU," zmínil Hašek bývalého předsedu, který stál v čele svazu do roku 2001.

O Spartě a Slavii
"Slavia zaslouženě vyhrála, ale já bych si přál ještě víc silnějších týmů jako je Slavia, Sparta, abychom dokázali být úspěšní v pohárové Evropě. Jinak druhé místo pro Spartu není ostuda, i když Sparta má vyšší cíle."

O trenérovi národního týmu
"Myslím si, že vhodným kandidátem je Karel Jarolím. Je to můj osobní názor. Jinak je to otázka jednání s vedením Slavie. Je to jedna z možností, ale ne pro kandidáta na předsedu, ale pro předsedu. Ještě volby neproběhly."

O trestech pro šest reprezentačních fotbalistů
"V národním týmu budou hrát ti, co jsou na to hrdí a co se podle toho umí chovat. Reprezentační mužstvo musí být daleko soudržnější, musí z něj být cítit kolektivní síla a hrdost na reprezentační dres."

O odpovědnosti předsedy svazu za výsledky reprezentace
"Myslel jsem to tak, že reprezentační úsek by měl být v gesci předsedy. A ten měl by mít za něj přímou odpovědnost."

O kvalifikaci o mistrovství světa 2010
"Prioritou nového svazového vedení musí být pokusit se ve zbývajících zápasech uhrát takové výsledky, aby z toho byl postup na mistrovství světa. V silách mužstva to je."

O národním stadionu
"Z privátních zdrojů je v současné době téměř nemožné národní stadion postavit. Nejsem politik, abych rozhodoval, jestli je pro naší zemi důležitější stavba národní knihovny, národního stadionu, nebo zabezpečení důchodové reformy. Z toho jasně plyne, že na stavbě stadionu musí mít zájem celá naše společnost, ale bez pomoci státu se neobejde. Já jsem pro, aby v budoucnu tady národní stadion, pokud na to budeme mít, byl. A myslím si, že Letná není nejvhodnějším místem."

O korupci ve fotbale
"Dřívější tresty padly podle toho, jaká byla ve fotbale trestní sazba. Já jsem pro zvýšení sazby. To je jedna z prevencí korupce. Pokud budu ve vedení, proti korupci budu tvrdě bojovat nejen prevencí, ale transparentností a tresty. Padni komu padni."

KDO JE IVAN HAŠEK

Ivan Hašek se narodil 6. září 1963. Má manželku Kateřinu a dva syny, Pětadvacetiletý Pavel hraje v Teplicích, jedenadvacetiletý Ivan v Bohemians 1905.

Sám Hašek je spojený především se Spartou, za kterou hrál čtrnáct let (1977–90 a 1997), potom jako hráč působil ve francouzském Štrasburku (1990–94) a v Japonsku (1994–97).

Dlouhá léta reprezentoval, jako kapitán vedl národní mužstvo na mistrovství světa 1990 v Itálii, kde se tehdejší Československo dostalo do čtvrtfinále.

Trenér Sparty Ivan Hašek

Stal se dvakrát Fotbalistou roku, se Spartou má osm titulů, dal 63 ligových gólů, reprezentoval 56x.

Vystudovaný právník už s prací na fotbalovém svazu praxi má. V době vlády mocného šéfa Františka Chvalovského pracoval v letech 1998 - 1999 ve funkci svazového generálního sekretáře.

Předtím krátce působil jako sportovní ředitel Sparty, ale netajil se tím, že mnohem víc tíhne k trenérské práci. Proto v létě 1999 neváhal a přijal trenérskou nabídku Sparty. Smlouvu s Haškem tehdy uzavíral sparťanský prezident Vlastimil Košťál.

Hašek v následujících dvou ročnících dovedl Spartu ke dvěma mistrovským titulům, dovedl ji do osmifinále Ligy mistrů. Po druhém titulu v létě 2001 smlouvu už neprodloužil. Odešel trénovat do francouzského Štrasburku, kde pobyl další dva roky, postoupil s ním do první francouzské ligy.

Od léta 2003 odpočíval a začátkem roku 2004 přijal trenérské angažmá v japonském prvoligovém profesionálním týmu Visselu Kóbe. Odtud však předčasně odešel v září 2004 kvůli názorovým neshodám s novým klubovým manažerem.

V roce 2005 pak přišly tři volební valné hromady, na nichž Hašek neuspěl coby kandidát na předsedu fotbalového svazu. V prosinci 2005 přijal půlroční angažmá u týmu Al Wasl ve Spojených arabských emirátech, od léta 2006 do června 2007 vedl francouzský prvoligový tým St. Etienne.

V prosinci 2007 odešel podruhé do Emirátů, kde se ujal týmu Al Ahlí. Ten na jaře 2008 dovedl ke třetímu místu v lize a k vítězství v Prezidentském poháru, druhé nejprestižnější soutěži země. Letos na jaře Hašek s týmem Al Ahlí ligu vyhrál a vybojoval mu účast v asijské Lize mistrů a na prosincovém mistrovství světa klubů.

Angažmá poté ukončil, vrátil se domů a oznámil kandidaturu na předsedu Českomoravského fotbalového svazu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze