Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek: Rakušany by porazil třetí český výběr

10 2003
Vídeň, Praha - Pyšná metropole bývalé společné monarchie se obává českého plenění v závěru fotbalové kvalifikace o Euro 2004. Češi postoupili na evropský festival potřetí v řadě, Rakušané ztratili naděje už na jaře. Jejich fotbal prochází krizí - naposledy se objevili na vrcholném turnaji v roce 1998 na světovém šampionátu ve Francii. „Mají velký respekt a poraženecké řeči. Řeší tu, jestli dostanou dva, nebo tři góly,“ říká Martin Hašek, záložník Sturmu Graz.

„Zlepšují se, trenér Krankl jim vtiskl styl a systém,“ varuje však kouč české reprezentace Karel Brückner. V červnu však podlehli i v Moldavsku (0:1)...

„Připadali mi kompaktnější, víc bojují a aktivně brání,“ upozorňuje útočník Jan Koller po včerejším sledování dvacetiminutových sestřihů z nedávných utkání s Běloruskem (5:0) a Kostarikou (2:0). „Až mě překvapili,“ dodá.

Na jaře v Praze český tým Rakušany rozstřílel 4:0. Z osmatřiceti vzájemných zápasů jich Češi prohráli jenom devět, naposledy 0:1 v Salcburku v roce 1996 před odletem na později stříbrné Euro do Anglie.

Rakouské mužstvo prochází nyní obměnou, omlazuje se. Trenér Krankl, který vede tým stejně jako Brückner druhý rok, vyzkoušel už pět desítek hráčů, mezi nimi pětadvacet debutantů. „Perspektivu směřují až k Euru za pět let,“ tvrdí Hašek. Příští mistrovství Evropy pořádá Rakousko společně se Švýcarskem. Ale i pro nasazení v kvalifikaci o mistrovství světa 2006 by se jim body ze sobotního duelu hodily.

Vycházející hvězdy? „Žádnou nevidím, jde o snaživé, ale průměrné hráče. Někteří působí v Německu, ale v okrajových rolích. Třetí český výběr by ten nejlepší rakouský jasně přehrál,“ nešetří je Hašek.

Opravdu si tedy nikdo nezaslouží zvýšenou individuální pozornost? Snad jen nejzkušenější, devětadvacetiletý pravý středopolař Markus Schopp, který kope v italské Brescii. „Celá čtyřčlenná záloha je stabilizovaná,“ souhlasí Brückner.

Trenér Hans Krankl, slavný kanonýr přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a spoluhráč Antonína Panenky v Rapidu Vídeň, burcuje: „Máme právo a povinnost přinutit soupeře k maximálnímu výkonu.“ Po utkání bude jednat o dalším působení.

Češi mu mohou ubrat chuť. „Myslím si, že český postup se bude slavit vítězstvím,“ dodává Hašek.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze