Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek jde do volebního boje už počtvrté, tentokrát jako favorit

Ivan Hašek | foto: ČTK

5 2009
Celkově už počtvrté se bude internacionál a trenér Ivan Hašek ucházet o post prvního muže českého fotbalu. Proti roku 2005, kdy třikrát neuspěl, má nyní velkou šanci na zvolení.

Na dubnové valné hromadě v roce 2005 vypadl Hašek už v prvním kole, do druhého postoupili Vlastimil Košťál a Pavel Mokrý, volby skončily patem.

V červnu téhož roku kandidovali jen Hašek a Košťál, volby opět skončily patem, ale ve třetím kole získal Hašek celkově víc hlasů.

V české a moravské komoře po 52, Košťál získal v české 76 a v moravské 20. Předseda však musí získat nadpoloviční většinu hlasů v obou komorách.

Košťálovi tehdy došlo, že pro Moravu je absolutně neprůchodný, takže se pro říjnové volby uzavřel "koaliční dohodu" s Mokrým, ať na předsedu kandiduje on.

Mokrý přistoupil na to, že Košťál coby místopředseda bude mít nevídané provomoce a svaz tak bude de facto řídit on. A volby potom vyzněly pro Mokrého.

KDO JE IVAN HAŠEK

Narodil se 6. září 1963. Má manželku Kateřinu a dva syny, Pětadvacetiletý Pavel hraje v Teplicích, jedenadvacetiletý Ivan

Hrál za Spartu (1977–90 a 1997), potom ve francouzském Štrasburku (1990–94) a v Japonsku (1994–97).

Dlouhá léta reprezentoval, jako kapitán vedl národní mužstvo na mistrovství světa 1990 v Itálii, kde se tehdejší Československo dostalo do čtvrtfinále.

Stal se dvakrát Fotbalistou roku, se Spartou má osm titulů, dal 63 ligových gólů, reprezentoval 56x.

Vystudovaný právník Hašek už s prací na fotbalovém svazu praxi má. V době vlády mocného šéfa Františka Chvalovského pracoval v letech 1998 - 1999 ve funkci svazového generálního sekretáře.

Trenér Sparty Hašek s LazzaremPředtím krátce působil jako sportovní ředitel Sparty, ale netajil se tím, že mnohem víc tíhne k trenérské práci.

Proto v létě 1999 neváhal a přijal trenérskou nabídku Sparty. Stalo se tak bezprostředně po odchodu košických železářů z Letné, kteří klub prodali vydavatelství Vltava - Labe - Press.

Za ním stál německý podnikatel Axel Diekmann. Smlouvu s Haškem tehdy uzavíral sparťanský prezident Vlastimil Košťál, blízký Diekmannův přítel.

Hašek v následujících dvou ročnících dovedl Spartu ke dvěma mistrovským titulům, dovedl ji do osmifinále Ligy mistrů.

Po druhém titulu v létě 2001 smlouvu už neprodloužil. Odešel trénovat do francouzského Štrasburku, kde pobyl další dva roky, postoupil s ním do první francouzské ligy.

Od léta 2003 odpočíval a začátkem roku 2004 přijal trenérské angažmá v japonském prvoligovém profesionálním týmu Visselu Kóbe. Odtud však předčasně odešel v září 2004 kvůli názorovým neshodám s novým klubovým manažerem.

V roce 2005 pak přišly tři volební valné hromady, na nichž Hašek neuspěl coby kandidát na předsedu fotbalového svazu.

Ivan HašekV prosinci 2005 Hašek přijal půlroční angažmá u týmu Al Wasl ve Spojených arabských emirátech, od léta 2006 do června 2007 vedl francouzský prvoligový tým St. Etienne.

V prosinci 2007 odešel podruhé do Emirátů, kde se ujal týmu Al Ahlí. Ten na jaře 2008 dovedl ke třetímu místu v lize a k vítězství v Prezidentském poháru, druhé nejprestižnější soutěži země.

Letos na jaře Hašek s týmem Al Ahlí ligu vyhrál a vybojoval mu účast v asijské Lize mistrů a na prosincovém mistrovství světa klubů.

Angažmá poté ukončil a nyní se opět uchází o post předsedy Českomoravského fotbalového svazu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze