Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek: Francouzi nás proklepnou dokonale

7 2003
Štrasburk, Praha - Trenér Ivan Hašek si nemyslí, že generálka českého národního mužstva na jarní kvalifikační boje by měla skončit neslavně. Česko ve středu 12. února nastoupí v Paříži k přátelskému duelu s domácí Francií, v jejíž nominaci jsou všechny známé hvězdy. "V našem mužstvu jsou přece hvězdy taky, takže žádné strachy, já to vidím na remízu," říká kouč, který druhý rok vede francouzský Štrasburk. "A vůbec se nedá vyloučit, že bychom mohli nečekaně překvapit."

Francie zatím podle Haška žije hlavně nejvyšší domácí soutěží, na zápas reprezentace s Českem se ve sdělovacích prostředcích dostane velkou měrou až po víkendovém ligovém kole. "V jednom z rozhovorů po nominaci se ale trenér Santini ke svému mužstvu vyjadřoval. Něco v tom smyslu, že proti Česku postaví opravdu ty nejlepší hráče, jaké má k dispozici."

Že se v Santiniho dvacetičlenném výběru objevuje skutečně výkvět francouzského fotbalu, to Hašek považuje za normální. "Tady se nejlepší hráči scházejí i k přátelským zápasům běžně," říká Hašek, který na začátku devadesátých let za Štrasburk hrál. "A když někdo chybí, tak jedině kvůli zranění. Navíc i Francouze čeká v březnu pokračování kvalifikace mistrovství Evropy, takže je jasné, že už na zápas s Českem je mužstvo nabité."

Protože kvality Barthéze, Thurama, Zidaneho, Pirese, Henryho, či Trezegueta jsou dostatečně známé, Hašek se zmiňuje o některých francouzských reprezentantech z domácích klubů.

"Mezi obránci je nominovaný Mexés z Auxerre, mladý vynikající stoper, o kterého se zajímá Manchester, a který je ve Francii už teď uznávanou hvězdou. Dalším výborným fotbalistou je zkušený záložník Giuly z Monaka, toho zase údajně nahání Liverpool. Monako je hlavně jeho zásluhou v čele tabulky, Giuly je tvůrcem hry, znamenitý technik, potřebně rychlý," upozorňuje Hašek na fotbalisty, kteří v utkání s Českem mohou na hřišti objevit.

Dalším nesmírně talentovaným mladým hráčem je středopolař Pedretti ze Sochaux, nedávný reprezentant do 21 let. "Na to, že je mu dvadvacet, už toho umí opravdu hodně. Dovede měnit rytmus hry, nádherně míče rozděluje, je ho plné hřiště. Řekl bych, že ani on ve francouzské lize dlouho nevydrží," předpovídá Hašek.

Když dojde na francouzskou útočnou formaci, začne se kouč Štrasburku doslova rozplývat nad jménem Cissé. "Tenhle fotbalista z Auxerre, to je opravdu bomba. Strašně nepříjemný útočník, nevídaně rychlý a s perfektním tahem na branku," charakterizuje Hašek jedenadvacetiletého hráče.

"V zápasech to hráči Auxerre dělají v útočné fázi úplně jednoduše - nakopávají míče dopředu na Cissého a on skoro pokaždé všem uteče. Určitě je ještě rychlejší než Henry, ale na rozdíl od něj zase není takovým brilantním technikem. Ale jak říkám, je přímočařejší a koncovku řeší spíš silově, často tvrdou střelou než technickým pokusem.

Podle Haška by však bylo zbytečné mít z francouzského soupeře přehnaný respekt. "Už jsem připomínal, že i my máme silné mužstvo. Určitě hrajeme disciplinovaněji a máme i lepší organizaci hry," míní šestapadesátinásobný reprezentant. "Je docela možné, že na oko budou Francouzi vypadat líp, ale proti nim bude stát naše efektivita. A pozor, mívají problémy, když mají útočit do dobře zorganizované obrany."

Na otázku zda by Hašek, kdyby byl reprezentačním trenérem, zvolil pro generálku na kvalifikaci s Nizozemskem také tak silného soupeře, kouč reagoval:

"Já jsem teď trenérem ve Štrasburku. Ale Karla Brücknera dobře znám a je mi jasné, že dobře ví, co dělá. Holanďani mají taky jedno z nejlepších mužstev na světě, takže málokdo by nás přes soubojem s nimi mohl proklepnout líp než právě Francouzi. Tvrdím, že tahle prověrka se nám bude moc hodit."Najdete na iDNES.czmobilní verze