Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek a Jarolím. Převezme fotbalovou reprezentaci nezvykle tandem?

Ivan Hašek a Karel Jarolím. | foto: iDNES.cz

2 2009
Už teď vládnou českému fotbalu. Zatím každý zvlášť. Ivan Hašek, nový šéf svazu, a Karel Jarolím, trenér mistrovské Slavie. Od příštího týdne by měli vést společně národní tým. Alespoň taková je Haškova vize.

Pro někoho je to bizarní představa, že na nejžhavější lavičku v zemi usednou zaneprázdněný klubový trenér a svazový předseda, pro jiné je to zase ideální řešení v době krize.

Ivan Hašek

Narozen: 6. září 1963.

V lize:
249 zápasů, 63 gólů, osm titulů se Spartou.

V reprezentaci:
56 zápasů, 5 gólů, vrchol ve čtvrtfinále MS 1990.

Jako trenér:
dvakrát mistr ligy se Spartou, jednou s Al Ahlí v Dubaji.

Osobní úspěchy:
Titul Fotbalista roku 1987 a 1988.

Rodina:
syn Pavel (26) hraje ligu v Teplicích, syn Ivan (21) hraje ligu za Bohemians 1905.

Očima Václava Drobného (ve Štrasburku jej Hašek trénoval): "Velice přemýšlivý člověk, který jediné slovo neřekne neuváženě. Někdy diplomat, jindy nekompromisní šéf. Ale pokaždé přirozená autorita."

"Už bychom se měli probudit a přiznat si, v jaké situaci se reprezentace nachází. Není v pořádku, má ztrátu a šance na mistrovství světa je malá. A jestli by to měl někdo zkusit zachránit, tak největší trenérské osobnosti v zemi, muži s respektem. Tedy Hašek s Jarolímem," prohlásil slavný záložník Vladimír Šmicer.

Dvě osobnosti = čtyři židle

Národní tým má před sebou čtyři podzimní kvalifikační zápasy a ani čtyři výhry nemusí zaručit, že Česko napraví dosud zpackaný dojem a na světový šampionát postoupí.

Předseda Hašek má na prázdné místo trenéra jediného favorita, přítele Jarolíma, který však nevezme reprezentaci na plný úvazek, protože neopustí Slavii. Proto se nabízí řešení s neobvyklým tandemem.

"Proboha, co je to za nesmysl? Dva lidé by seděli na čtyřech židlích. Na tak zásadní funkce by se přece nemohli pořádně koncentrovat," diví se bývalý reprezentant Milan Luhový.

Nový fotbalový šéf si to však představit dokáže a pravděpodobně toho i dosáhne: "Nebojím se zodpovědnosti."

Hašek a Jarolím jsou si blízcí, ačkoli první je srdcem sparťan a druhý slávista. Oba hrávali v záložní řadě, mají podobné tréninkové metody, životní styl, vztah ke golfu či Francii, všichni čtyři jejich synové si vydělávají fotbalem. Dokonce i vizáž je spojuje, kvůli holé hlavě se jim přezdívá Fantomas.

Když mají říct, co nesnášejí, oba vystřelí: "Laxnost." Před veřejností se občas skrývají za fráze, maskují pravou tvář, jindy vystoupí přísně a nekompromisně.

Karel Jarolím

Narozen: 23. srpna 1956.

V lize: 272 zápasů, 63 gólů, jeden titul s Duklou.

V reprezentaci: 13 zápasů, 2 góly.

Jako trenér: dvakrát mistr ligy se Slavií.

Osobní úspěch: Titul Trenér roku 2008.

Rodina: syn Lukáš (32) hraje italskou ligu za Sienu, syn David (30) německou ligu za Hamburk, dcera Anet (19) je florbalistka.

Očima Václava Drobného (ve Štrasburku jej Jarolím trénoval): "Obrovský profesionál. Přirovnal bych ho k italským trenérům, kteří musí mít všechno nalajnované. Jakmile vybočíte z řady, máte velký problém."

Jejich trenérské spojení už jednou fungovalo. Od léta 2001 spolu dva roky pracovali ve Štrasburku, který vytáhli z druhé francouzské ligy do první a pak ho zachránili. Na jaře 2003 však hlavní kouč Hašek oznámil, že z rodinných důvodů končí, tudíž se loučil i asistent Jarolím.

Při práci ve Francii byli jako Napoleon a jeho první generál. Nebo naopak. "Šéfem byl Ivan, ale když promluvil Karel, mužstvo v pozoru zůstalo," vzpomíná obránce Václav Drobný, který ve Štrasburku působil.

"Při tom angažmá si potvrdili, že jim fotbalová spolupráce vyhovuje. Oba nesnášejí porážky, jsou to sveřepí bojovníci, osobnosti. A když Karel zařve, Ivan ho usměrní," usmívá se Ladislav Vízek, který proti oběma hrával ligu a dnes s nimi chodí třeba na golf: "Oni dva jsou ideálním východiskem z nouze."

Ideální řešení, nebo chyba?

Jenže právě proto kritici křičí. V dočasném spojení úspěšného trenéra s novým předsedou nevidí žádnou koncepci. Hlavně jim vadí, že Jarolím zůstává ve Slavii. Hokej si tenhle model zvolil: Vladimír Růžička vede národní tým i Slavii – a funguje to.

Zato fotbal se bouří. Co se stane, pokud reprezentace prohraje v září na Slovensku a šance na postup bude už jen teoretická? Logicky pak Jarolím dá přednost Slavii, zvlášť kdyby se s ní probojoval do Ligy mistrů.

"Řešení Hašek plus Jarolím je zvláštní a výjimečné, ale zároveň by se mělo říct, že od léta 2010 bude Jarolím reprezentačním trenérem na plný úvazek. Tím pádem to všechno bude mít koncept i smysl," říká Šmicer.

Jak to vidí synové

Andy MurrayPavel Hašek, záložník Teplic: "Můj táta je obrovský bojovník, který na sebe dokáže vzít zodpovědnost. A navíc ji umí taky unést. A Karel Jarolím to samé, pro vítězství nechají na hřišti duši. Jednou jsem je viděl, jak proti sobě hrají hokej. Jeden ve sparťanském, druhý ve slávistickém. Šli po sobě zarputile – jako by se vůbec neznali. Proto nepochybuju a tvrdím: Jestli je v současnosti nějaké ideální řešení, které národní tým probudí, pak spojení táty s Karlem Jarolímem. Vás napadají jiná jména? Tady nejde o dlouhodobou koncepci, ale o okamžité řešení toho, aby nám zůstala šance zahrát si příští rok na mistrovství v Africe."

Lukáš JarolímLukáš Jarolím, záložník Sieny: "Šéf a bojovník, to sedí na tátu i Ivana. Mají spolu výborný vztah, vyhoví si, respektují se, už spolu pracovali. Proto nepochybuju, že by jim to zase fungovalo, kdyby národní tým vedli spolu. Ani jeden z nich neumí prohrávat, nikdy a v ničem. Když jsem hrával v Sedanu, jednou jsem dorazil na trénink Štrasburku a zahrál si proti Ivanovi nohejbálek. Jeden na jednoho, říkám si, bude sranda. Omyl, dostal jsem pořádně za uši. Vzhledem k tomu, co ve své kariéře dokázali, by v současné krizové chvíli mohli být ideálním reprezentačním řešením. Byť je táta slávista a Ivan sparťan."

Pohled beka Václava Drobného, jehož trénovali Hašek i Jarolím

Sparta - Ajax: Drobný - RosenbergObránce Václav Drobný je v českém fotbale výjimka. Už zažil, jak funguje firma Hašek & Jarolím. Pod trenérským tandemem hrál před sedmi lety ve francouzském Štrasburku. "Zajímavá zkušenost, protože to oběma trenérům vážně klapalo," vzpomíná bývalý kapitán reprezentace do 21 let.


Tehdy ve Štrasburku byl Ivan Hašek hlavní kouč a Karel Jarolím asistent. Teď spolu nejspíš povedou českou reprezentaci. Kdo z nich je šéf?
Tehdy byl pochopitelně šéf Ivan, on vedl monology v přípravě, měl za tým plnou zodpovědnost. Ale jakmile promluvil Karel, nic se nezměnilo, mužstvo zůstalo v pozoru. Měl přirozený respekt, což u asistentů nebývá obvyklé.


Byli sehraní?
Lidsky i profesně. Fotbal viděli podobně, měli stejné metody a názory. Od hráčů vyžadovali osobní zodpovědnost, v defenzivě precizní plnění úkolů, nehrát alibisticky a při rychlém útoku za osm deset vteřin zakončit. Jedině tak se dá soupeř překvapit, říkali. I díky tomu rozhádaný Štrasburk vyléčili. Racing nejdřív spadl do druhé ligy, ale s Haškem a Jarolímem se hned vrátil a pak jsme jako nováček sehráli vcelku pohodovou sezonu. Skončili jsme třináctí.


Oba jsou nekompromisní a Jarolím navíc ještě prudký. V tom nebyl problém?
Oni jsou především ve své duši pořád fotbalisti, kteří k smrti nesnášejí porážky. Když šli hrát s námi, svou zarputilostí a zápalem dokázali tým kolem sebe tak vyburcovat a soupeře tak vykolejit, že nemohli prohrát. Ačkoli byli třeba o dvacet let starší, hráče nakazili tak, že si nikdo nedovolil vypustit sprint.


Mezi sebou problémy neměli?
Jedině když hráli spolu a jeden zkazil lehkou přihrávku. Tak ten druhý ho hned v zápalu boje zpucoval. Jak přísní a nekompromisní byli na nás, tak přísní byli i na sebe.


Od jejich konce ve Štrasburku ale uběhlo šest let, z Jarolíma je velký šéf ve Slavii a z Haška předseda svazu. Může jejich zamýšlené spojení u reprezentace fungovat?
Pro český fotbal je to jen dobře.


Vážně? Hlavně mezi trenéry je spousta odpůrců. Bude to jen kočkopes, říkají.
Já nebudu kritizovat něco, co se ještě vůbec nevyzkoušelo. Český fotbal hoří a Haška s Jarolímem prostě potřebuje. Oni dva se musí dohodnout, jaké si u reprezentace zvolí kompetence a jak si rozvrhnou čas.


Ale půjdou do obrovského rizika.
Dávají hlavu na špalek, ale to by přece dával každý, protože hned zářijový zápas na Slovensku napoví, jak bude ta mise úspěšná. A pokud bude a z téhle šlamastyky postoupíme na mistrovství světa, jsem si jistý, že Karel převezme reprezentaci na plný úvazek. Nároďák je přece víc než Slavia.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze