Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hamplův apel: Fanoušci Liberce, spojme se, hrozba sestupu je vážná

Herec Ladislav Hampl je známý i jako Jarmil z kultovního seriálu Okresní přebor. | foto: archiv Ladislava HamplaProfimedia.cz

9 2014
Fotbalisté Liberce po třech mistrovských titulech a úspěších na evropské scéně letos bojují o záchranu v první lize. Fanoušci jsou nervózní z možného sestupu i z toho, že nevědí, co vlastně vedení klubu v čele s majitelem Ludvíkem Karlem zamýšlí dál.

Herec Ladislav Hampl známý i jako Jarmil z kultovního seriálu Okresní přebor těžce nese propad „svého“ Liberce ke dnu fotbalové ligy. Dlouho to v něm vřelo, až to nakonec nevydržel a sepsal na klubovém internetu apel na věrné fanoušky. Vyzývá je, aby se spojili a požadovali po vedení klubu otevřené vyjádření ke kritické situaci.

„Chci se pokusit vytvořit pozitivní tlak na všechny kolem klubu od majitele až po posledního fanouška, aby se vzepjali k aktivitě,“ říká Hampl. „Už nelze čekat, Damoklův meč visí hodně nízko. Jsem loajální fanoušek Liberce, žádám jen o otevřené hřiště. Nechci, aby mě někdo před Vánocemi uklidňoval. Radši uslyším drsnou pravdu.“

Co vás přimělo sepsat ten poměrně ostrý internetový apel?
Mám vážnou obavu z toho, aby klub s takovou tradicí jako Slovan Liberec nespadl do druhé ligy. Ta hrozba je už velmi vážná. Chtěl bych vyvolat debatu na tohle téma a dát dohromady pár otázek, na které jsme jako fanoušci zatím nedostali odpovědi. Je to z mé strany jakási nabídka a nevím, jestli bude mít nějakou odezvu. Ale ve spojení fanoušků, kteří věrně chodí na Slovan, vidím obrovskou sílu.

Jaké jsou vaše otázky?
Ležíme v nějaké spádové oblasti a je mi jasné, že peníze se shání strašně těžko. Nevím, jestli v tomhle směru náš klub nevyklízí pozice. Navíc jsem od velice dobrého zdroje zaslechl o úvahách, že v našem regionu má dojít k rozdělení: v Jablonci bude fotbal a v Liberci hokej. I když mám liberecký hokej strašně rád, jsem fanouškem fotbalu. Má velice dobrou značku podepřenou třemi tituly a jízdami v evropských pohárech a byla by škoda to zabalit. Zajímá mě, jestli je vedení klubu se současnou situací smířeno, nebo se s tím dá v jarní části ještě něco dělat.

Český fotbal se nevymotal z afér. „Pokud jsou v čele našeho svazu jména, co...
Rozdíl mezi českou a zahraniční ligou? „Peníze, to je jasná věc. A mnohem větší...

Opravdu se obáváte toho, že dojde k rozdělení: Liberec hokej, Jablonec fotbal?
Ano, a velice. Nikdy v životě rivalita mezi Libercem a Jabloncem nedospěla do takové fáze jako nyní. Vždycky mi přišlo, že soupeření obou majitelů je jakž takž vyrovnané. Teď ovšem jablonecký pan Pelta posílil a je to strašně silný hráč, zatímco liberecký pan Karl v tomhle souboji ztrácí. Nevím, jestli cíleně, nebo jen tím, že tady nesporně existuje střet zájmů, jaký nikde v Evropě není - že předseda svazu je zároveň majitelem jabloneckého klubu. Umím si představit, že v takové pozici se peníze na sponzoring shánějí určitě lépe.

V apelu fanouškům jste zmínil i jméno firmy Syner, která podporuje hokej v Liberci, ale fotbal v Jablonci.
Spíš bych očekával, že liberecká firma bude podporovat liberecký fotbal. Nevím, proč tomu tak není. Obrazně řečeno jde asi o pragmatické rozhodnutí podnikatele, který se vydá na cestu raději s flotilou, která má šanci ten Atlantik přeplout... Já nevládnu penězi, nejsem podnikatel, nemám uloženo jeden a půl miliardy, abych klub odkoupil a revitalizoval, i když by se mi to strašně líbilo. Nemám jinou možnost, než se jako hlásná trouba ozvat tímto způsobem.

Chybí vám víc informací od libereckého klubu?
Rozhodně. Dává to strašný prostor pro spekulace, které jsou vlastně v každé liberecké hospodě. Všichni se ptáme, co bude dál. Může se stát, že se lidi nakonec naštvou a stadion zůstane prázdný. Začít by měl každý u sebe a já už jsem to nevydržel a potřeboval jsem se z toho vypsat. Je to moje nabídka lidem, kteří fandí Liberci, setkat se třeba mezi svátky a říct si, co a jak. Jsem loajální fanoušek Liberce a vždycky budu. Nechci obviňovat nikoho v klubu. Chci se jen pokusit dát dohromady hlasy lidí, pro které se fotbal dělá. Zorganizovat fanouškovskou iniciativu, která dostane odpovědi na svoje otázky, byť třeba nepříjemné. My fanoušci máme představu, že klub patří do první pětky v lize, teď to tak ale momentálně nevypadá. Ať nám někdo na rovinu řekne: „Jde se do druhé ligy.“ Fajn, alespoň budeme vědět, na čem jsme. Samozřejmě bych byl radši, aby můj pokus rozhýbal stojaté vody.

„Ve škole jsem byl příliš drzý, dělal jsem reparát z matematiky. Na gymplu jsem...

Jaký je váš vztah ke Slovanu?
Fandím mu už asi od dvanácti let. Od té doby, co se dostal do první ligy, jsem aktivním fanouškem. Posledních patnáct roků jsem v Praze a moje herecké povolání je takové, že představení mi neumožňují přijet na každý fotbal, ale když mám volno, v hledišti jsem vždycky. Tím, že proběhl seriál Okresní přebor a moje tvář se stala známější, rozhodl jsem se po vzoru hereckého kolegy Ivana Trojana spojit svou tvář s klubem, kterému fandím a kterému bych mohl pomoct.

Jak například?
Natočili jsme třeba vtipné video, abychom přilákali lidi na zápas Evropské ligy s Alkmaarem. A vidíte, to je taky zarážející. Je to jen osm měsíců, co jsme byli na výjezdu v Holandsku a klub měl takový úspěch. Je to jen dva a půl roku, co jsme byli mistři. A teď?... Já nebrojím proti Slovanu Liberec. Naopak. Dělám to z obavy z pádu do druhé ligy. Nechci, aby mě někdo před Vánocemi uklidňoval. Radši uslyším drsnou pravdu.Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze