Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grygerovi: Hrají naši proti našim

22 2006
Holešov - Šestnáctiměsíční neposeda Davídek bude čutat levačkou do balonu, pobíhat před televizí a pokřikovat: "Tata, tata! Gól. Kop." Fotbalový přenos ho jistě po pěti minutách přestane bavit, avšak celá rodina Grygerových zůstane jako na trní. Reprezentační obránce Zdeněk zítra vpodvečer vyběhne na stadionu Sparty v dresu Ajaxu Amsterdam a bude útočit na postup v Poháru UEFA.

"Pro nás všechny je to zvláštní zápas, ale pro Zdeňu nejvíc. Sparta mu dala šanci ochutnat velký fotbal, má v ní své srdíčko a možná se do ní na konci kariéry vrátí. Ale teď hraje za Ajax. Říkáme tomu, že hrají naši proti našim," vypráví maminka Alena.

"Škoda, že se hraje už od půl sedmé. První poločas si moc neužiju, malý mě nenechá, spát půjde až o přestávce," říká manželka Lucie.

Pak přejde chodbu v holešovské bytovce, zazvoní na švagrovou a spolu u vína dokoukají druhou půlku. Grygerovi prožijí zvláštní den.

Jako už dvakrát v minulé sezoně, kdy se Ajax utkal se Spartou v Lize mistrů. Kluby na sebe narazí také v Poháru UEFA. "Bylo mi jasné, že nás los svede dohromady. Už mi to nepřijde ani nijak výjimečné," tvrdil Zdeněk Grygera před pár týdny.

Pro jeho milované ženy to však obyčejný zápas zdaleka nebude, mluví o rozpolcenosti. Maminka Alena se chystá do Prahy na zápas, ale žádný dres si na sebe raději nevezme. Ani rudý sparťanský, ani bíločervený Ajaxu, nikomu nechce stranit.

"Nejradši bych, aby vyhrály oba kluby, a to nejde. Takže budu fandit jen Zdeňovi, aby se nezranil. Vždycky, když zůstane ležet na trávníku, trpím. Prožívám to jako máma."

I manželka Lucie bude nervóznější než jindy, ale malý syn ji nejspíš přivede na jiné myšlenky. Už deset dní jsou bez táty, odjeli s ním na reprezentační sraz, ale doma v Holešově už zůstali, aby si je užily babičky.

Český čtvrtek v Poháru UEFA

Liberec – Grasshoppers (18.15, vysílá ČT4)
Sparta – Ajax Amsterdam (18.30, vysílá ČT2)
Rapid Bukurešť – Ml, Boleslav (20.15, ČRo)

vše on-line na fotbal.idnes.cz

Vracejí se až v úterý: "Zdeněk to odloučení snáší hůř. My pořád někde lítáme, abychom stihli všechny nezbytné návštěvy."

Cestu na Spartu mladá paní Grygerová zavrhla. Na všední den by nesehnala hlídání, navíc by se s manželem viděla nanejvýš pár minut po zápase u kabiny. A pak by jela 300 kilometrů zpátky. "Když bude špatné počasí, nepojedeme ani my. Zdeněk má vždycky strach, když se vydáme na tu štreku do Prahy," vykládá maminka. "Snad bude hezky, abychom ho viděli na vlastní oči."

Naposledy fandila synovi před deseti dny, seděla uprostřed 50tisícového kotle fanoušků Ajaxu při ligovém šlágru s Eindhovenem. Když kolem sebe slyšela skandování Gryga, Gryga!, měla z toho husí kůži. "Bohužel naši chlapci prohráli. Na Spartě by tomu slušela remíza."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze