Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Grygera hlavičkoval, zatím jen bezděčně

2 2003
Praha - Když ho ve 43. minutě nedělního zápasu Ajax Amsterdam - Zwolle (1:0) sestřelil protihráč Cvetkov, asi na pět až deset vteřin ztratil vědomí. "První, co jsem po té srážce vnímal, byl náš terapeut. Chtěl po mně, abych mu řekl, jaký je čas. Aby věděl, jestli normálně vnímám," popisuje český fotbalový reprezentant Zdeněk Grygera.

Současný obránce Ajaxu se k nemilé příhodě vrátil v úterý po poledni, když si druhý den reprezentačního srazu před kvalifikačním dvojzápasem v Bělorusku a doma s Nizozemskem povídal s novináři.

"Byl to hlavičkový souboj, do kterého Cvetkov přišel o zlomek vteřiny později, a trefil mě hlavou ze strany do čela. Pak nad sebou vidím toho terapeuta. Podíval jsem se na světelnou tabuli s časomírou a říkám, čtyřicátá třetí minuta," líčí Grygera. "To ho uklidnilo, pomohl mi odbelhat se za lajnu a na nosítkách mě pak vzali do kabiny."

Trochu se mu točila hlava, necelou hodinu si čelo ledoval a potom musel na vyšetření do nemocnice. Čekal ho počítačový tomograf, všeobecně zvaný tunel.

"V té kabině jsem si poprvé uvědomil, že je tady reprezentace. Hlava sice bolela, ale tušil jsem, že o Bělorusko a Holandsko nejspíš nepřijdu," říká. "Ale když jsem jim řekl, že mám letenky do Prahy na sraz, nechtěli o tom ani slyšet. To prý ani nápad, že musím na vyšetření, že si Ajax nevezme na triko, kdyby náhodou nastaly nějaké potíže."

Po nedělním večerním vyšetření přijel do nemocnice specialista, aby se podíval na snímky z tomografu. "Žádné komplikace nenašel, byl to jen takový střední otřes mozku. Ale chtěl, abych v nemocnici zůstal přes noc na pozorování. Tak jsem ho přesvědčil, že na hotelu, kde zatím pořád ještě bydlím, budu s přítelkyní. A ta že se o mě postará."

Slečna Lucie ho potom musela budit každou hodinu, aby zkontrolovala, že pacient je v pořádku. "Asi se báli, abych náhodou neupadl do kómatu," usmívá se třiadvacetiletý fotbalista. "Ale to už jsem byl v pohodě, tak mě po půlnoci budila až po dvou hodinách, protože jinak bych se vůbec nevyspal."

Nizozemský klub mu zajistil přebukování letenek a Grygera tak mohl v pondělí po poledni už bez zjevných zdravotních potíží odletět společně s Lucií do Prahy. Na dalším vyšetření ve střešovické nemocnici se už jen potvrdilo, že otřes mozku rychle odeznívá.

"V pondělí večer jsem se na tréninku jen procházel, ale druhý den už jsem si lehce zatrénoval. Mám doporučeno čtyři dny nehlavičkovat, ale dnes jsem se jednou zapomněl a hlavou jsem do míče šel. Uvědomil jsem si to vzápětí, ale žádné následky to nemělo, nic mě nebolí. Takže na středečním tréninku si naposled dám pozor a ve čtvrtek už do toho půjdu naplno."

Na kvalifikační zápasy v Bělorusku a v Praze s Nizozemskem se těší. "Jestli po tom zranění budu hrát? Když mě trenér Brückner postaví, tak samozřejmě," poznamenává.

Za Ajax nastoupil ve všech třech dosavadních ligových zápasech, jednou na postu stopera a dvakrát jako pravý obránce. "Jsem zvyklý hrát to, co ve Spartě, takže raději toho pravého beka. Ale nevybírám si, společně s Waalwijkem vedeme ligu, tak jsem spokojený."

Se dvěma spoluhráči z Ajaxu, útočníkem Van der Vaartem a záložníkem Sneijderem, kteří jsou v nominaci nizozemské reprezentace, se před blížícím se duelem Česko - Nizozemsko nijak nehecovali.

"Nějak na to nebyl čas. Vaart už ve dvaceti dělá v Ajaxu kapitána, a u holandských fanoušků platí za takového miláčka. Ten proti nám nastoupí určitě," říká Grygera. "Ale devatenáctiletý Sneijder je podle mě v nominaci je do počtu."

Zatímco fotbal mu zatím na nizozemském angažmá až na nedělní srážku přináší jen radost, resty má v jazyce a náladu mu kazí fakt, že stále bydlí na hotelu.

"Společně s francouzským obráncem Escudem máme učitele holandštiny, měli bychom brát hodiny dvakrát týdně, ale kvůli nabitému fotbalovému programu za sebou mám asi jen tři lekce. Vedle ligy jsme hráli kvalifikaci Ligy mistrů, tři dny po kvalifikaci s Holandskem hrajeme doma ligu s Rodou Kerkrade, za další tři dny zahajujeme základní skupinu Ligy mistrů na AC Milán. Prostě fofr."

Na hřišti se však už dorozumí, přesné trenérovy pokyny mu tlumočí Tomáš Galásek, který mu pomůže i v případě, když potřebuje vyřídit nějaké záležitosti na úřadech.

"S bydlením je to horší, už nás to s Luckou na hotelu nebaví. Jenže jeden z domků, které jsme si vyhlédli, bude prý volný až za čtyři měsíce, na druhý je prý zase víc zájemců a majitelka nejspíš čeká, kdo jí nabídne nejvíc. Tak uvidím, jaká bude situace, až se do Amsterdamu vrátíme."

Fotbalový obránce Zdeněk Grygera už dva dny po otřesu mozku lehce trénoval s národním mužstvem.Najdete na iDNES.czmobilní verze