Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně

14 2006
Praha - Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto stránkách. Obranné systémy prý přemohly ofenzivní hru, padalo málo gólů, zápasy postrádaly noblesu a eleganci útočných výšivek. Dokonce jsem už slyšel, že celý šampionát byla vlastně jedna velká dlouhá nuda.

Článek vyšel na názorové stránce MF DNES

 

Jestli tomu tak je, díval jsem se na jiné mistrovství. Viděl jsem skoro všechna utkání šampionátu. A téměř jsem se nenudil. Mírně chápu nářek nad málo góly.

Sotva to však způsobila pouze skutečnost, že mužstva myslela přehnaně na obranné systémy. Ano, Pelé říká, že se mu líbili více obránci a záložníci než útočníci. Co je na tom špatného?

Pamatuji třináct šampionátů. Většinu jsem sledoval v televizi, z některých jsem viděl dokumenty, v roce 1958 jsme stáli s tatínkem na peroně zastávky Zadní Třebaň a slyšeli z nádražního rádia, jak naši ve Švédsku srazili Argentinu šesti góly.

Pamatuji, že dlouho byli obránci rumpálové, kteří ukopávali míče a nohy hbitým technickým a obdivovaným útočníkům. Pak se to začalo měnit.

Letošní mistrovství ukázalo, že obránci umějí fotbal stejně dobře jako útočníci. A pohled na ně se mi zdál stejně vzrušující jako sledovat šikovné forvardy. Kdosi na mistrovství řekl, že kdyby nebylo chyb, všechny zápasy by skončily 0:0. A minel se dělá stále méně. Stát v zadních řadách pouzí odkopávači, byly by zápasy 5:4 nebo 9:6.

Avšak, přiznám se, příliš by mě nevzrušovalo vidět Henryho nebo Kloseho stále dokola zesměšňovat hejno nekopů. Víc dotírají na moji duši střety technicky, kondičně i rychlostně rovnocenných borců a chvěji se, když se útočník po sedmi pokusech obelstít zdánlivě neobelstitelné beky jednou dostane do šance.

Často ji nevyužije, nelze proměnit každou. Byť by nohy, jež se o to pokoušejí, byly sebefenomenálnější.

A také: v brance proti nim stojí zpravidla nějaký skvělý Buffon nebo Čech, případně Ricardo. Minimálně stejnou úlohu jako systémy tedy sehrály individuální schopnosti hráčů zadních linií. Způsobilosti svou vytříbeností a variabilitou bezesporu velice zajímavé a pro oko fanouška přitažlivé.

V jednom z kritických článků padl také názor, že na šampionátu nevyletěl vzhůru někdo jako před lety Tomáš Skuhravý. Při vší úctě k hlavičkářskému kumštu Skuhravého tvrdím, že by na tomto mistrovství vypadal vůči současným všestranně vybaveným obráncům při své jednostrunnosti jako bezmocné dítě.

Potíže s beky měli fotbalově značně kompletnější borci, například Podolski. A že jsme neviděli krom Zidana žádnou hvězdu? Což takoví Riquelme nebo Ribéry? Nakonec i sobec Cristiano Ronaldo? A mnoho dalších.

Prostě jen to mají těžší; Lahmové, Sagnolové, Thuramové, Cannavarové, Grossové a jiní hrají fotbal zezadu stejně dobře. Je obdivuhodná a fascinující ta kopací virtuozita obránců.

A gól?

Ano, padalo jich méně, ale když padly, tak začasté velmi parádně. A též: nemohlo mě nudit mistrovství, na němž v jediném zápase řečený Zinédine Zidane zkazil ze třiceti přihrávek pouze dvě.

Domnívám se, že kopaná je stále složitější. Už to není takhle: Pepi Bican s přihrávkou od Kopeckého do běhu, únik jednomu či dvěma bekům se stehny jako tažní valaši a podobnou rychlostí - a lehce zasunout.

Dnes by tu stáli stejně technicky, rychlostně a takticky vybavení obránci a: popasuj se! Ano, fotbal se stal sportem mnohem komplikovanějším než dřívější prostá kopací hříčka. Finesy jsou zapeklitější a rafinovanější. Vyžadují od diváka hodně náročné vnímání. Myslím, že právě takové bylo odeznělé mistrovství světa.

Za sebe mohu prohlásit, že se mi hodně líbilo, i některé zápasy, které skončily bez gólů. Kupříkladu při strhujícím semifinálovém zápase Itálie s Německem mi ani na mysl nepřišlo, že branky padly až v úplném konci prodloužení. Je přece pěkné, když někdo něco umí.

A na fotbalovém šampionátu bylo hodně mužů, kteří předváděli, že toho zvládají doopravdy dost. Na všech místech sestav.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Co když trenér nesplní cíl? Takhle vůbec nepřemýšlíme, řekl Kotalík

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík během předsezónní tiskové konference na...

Ben Chaim, Kaya, Plavšič, Štetina, Civič, Vukadinovič, Mavuba, Mandjeck, Janko, Dúbravka, Biabiany....

Slavia na startu: nejvyšší cíle, kvalitní kádr a Van Buren si zlomil nohu

Trenér slávistických fotbalistů Jindřich Trpišovský (vlevo) a kapitán Milan...

Byla to tradiční tisková konference před sezonou. Trenér, kapitán i nejvýraznější posila v...Sparta dotáhla příchod Tetteha, Kadlece řeší. A chce bojovat o titul

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík (vpravo) a trenér Pavel Hapal hovoří na...

Útočník Benjamin Tetteh už je definitivně hráčem fotbalové Sparty, odchod Michala Kadlece do...

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...

KOMENTÁŘ: Velkorysé Rusko? Nevěřte, že mu to vydrží

Ruský prezident Vladimir Putin polaskal trofej pro vítěze mistrovství světa,...

Three, two, one! Konec! Chytlavé odpočítávání v angličtině můžeme na další čtyři roky odložit,...

Další z rubriky

Materazzi přiznal, co řekl Zidanovi


Řím Italský obránce Marco Materazzi přiznal, čím vyprovokoval ve finále fotbalového mistrovství světa...

Materazziho trest je precedens, píše tisk

Materazzi v. Zidane

Praha Čtvrteční trest pro italského fotbalového obránce Marka Materazziho může mít nedozírné následky....

Zidane byl potrestán, Zlatý míč mu zůstal

Zinedine Zidane

Curych Ve třech soutěžních zápasech nesmí nastoupit a pokutu 7500 švýcarských franků musí zaplatit...Najdete na iDNES.cz