Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gólman tušil, že v reprezentaci bude

17 2003
Praha - Na nečekanou radostnou zprávu Jaromír Blažek reagoval jakoby nic. "Ano, něco jsem zaslechl." Třicetiletý brankář se po dopoledním tréninku Sparty dozvěděl, že ho pozvali do fotbalové reprezentace, ale zůstal v klidu. "Jsem už starší, to se člověk chová jinak než ve dvaceti." Bylo to jen navenek, takový on je. Emoce, ty mimo hřiště najevo nedává. "Samozřejmě, že radost mám obrovskou," prohodil o chvíli později. Dále čtěte: Nominace na Nizozemsko a Rakousko

Blažek je jedním ze dvou gólmanů, které reprezentační trenér Brückner pozval ke kvalifikačním soubojům v Nizozemsku a s Rakouskem. "Má výtečnou formu," pronesl kouč.

Od posledního náhradníka ve Spartě až do národního mužstva. Za devět měsíců fotbalový brankář zažil nevídaný vzestup. "Po tom, čím jsem si prošel, je to pro mě velký úspěch."

V loňském červenci se otráveně vracel ze Štrasburku, kde mu na poslední chvíli krachlo už domluvené zahraniční angažmá. A pražský klub už s ním nepočítal. Na tréninku byl jaksi navíc: jednička Špit, dvojka Kouba, trojka talentovaný Bičík.

"Musel jsem to vzít od začátku, prostě zkusit to znovu. Věřil jsem si, protože jsem se po přípravě cítil v pohodě," vzpomíná Blažek.

Kvůli zahraničnímu angažmá se Spartou moc v létě netrénoval, ale do branky se dostal dřív, než čekal. Po nepovedené kvalifikaci o Ligu mistrů s Genkem a pěti ligových zápasech, v nichž Sparta neprohrála, tehdejší trenér Jarabinský nepřesvědčivého Špita sesadil. A jelikož byl Kouba zraněný, tak ukázal na Blažka, který se do sparťanské branky postavil po roce.

Do národního mužstva ho pozvali dokonce po dvou a půl letech. A navíc ke klíčovým zápasům za Brücknerovy éry. "Je to pro mě vyznamenání, ale chytat bude nejspíš někdo jiný," ví Blažek, že jedničkou zůstává Petr Čech.

S ním se v jednom mužstvu potká po dlouhé době. V srpnu 2001 se o místo přetahovali ve Spartě, kde tenkrát zkušený Blažek s nastupujícím talentem prohrál. Proto odešel hostovat do Příbrami. "Odejít jsem musel, protože jsem cítil, že se se mnou nepočítá."

Blažek sice začal loňský ročník jako jednička, ale po třech zápasech, v nichž Sparta dvakrát prohrála kouč Hřebík nasadil Čecha. "Jak spolu vycházíme? Bez problémů, ale stejně jsem spolu moc dlouho nebyli."

Když se totiž Blažek z příbramského hostování vracel, angažmá mu nabídl Ivan Hašek, kouč Štrasburku. Čecha mezi tím klub prodal do Rennes a až potom Blažkovi francouzské angažmá nevyšlo. Místo mu zabral kontroverzní paraguayský brankář  Chilavert, který se navzdory prohlášením o odchodu rozhodl v Haškově týmu zůstat.

Blažek kvůli zahraničnímu angažmá obětoval větší část sparťanské přípravy, ale do formy se brzy dostal. V letošním ročníku je dokonce nejlépe hodnoceným hráčem mužstva. "Vím, že se mi daří. Proto jsem tu reprezentaci tak trochu i čekal," říká Blažek.

Naposled si za národní mužstvo zachytal v srpnu 2000 v přípravném utkání proti Slovinsku, ale zápas v Ostravě se nikomu z reprezentantů nepovedl. Blažek dostal gól z dálky, Česko prohrálo 0:1 a fanoušci tým vypískali.

Byl to jeho druhý start, ten první si připsal na jaře v přípravě na mistrovství Evropy proti Austrálii. Na šampionátu v Nizozemsku a Belgii dělal náhradníka Srníčkovi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze