Gól v derby přinese Lafatovi klid. Spoluhráči už z něj nebudou mít legraci

Jablonec - Liberec; Lafata a Hanuš se radijí - Jablonecký Lafata se raduje z vítězství nad Libercem spolu s lékařem týmu Hanušem. | foto: MF DNES

20 2009
Ten gól nebyl výjimečně krásný, ale fotbalista David Lafata si ho bude pamatovat dlouho. A s ním i celý Jablonec. "Porazili jsme přece Liberec," zářil útočník po utkání 8. kola první ligy (2:1).

Lafatovi v pátek bylo osmadvacet, ale nejkrásnější dárek si dal sám. Dal ho vlastně i celému fotbalovému Jablonci. Nejkrásnější dárek za poslední čtyři roky. Tak dlouho totiž mužstvo čekalo na výhru nad protivníkem ze sousedního města.

"Proto je radost z vítězství větší než nad jiným soupeřem," řekl Lafata.

V 63. minutě přeskočil stopera Holeňáka a hlavou poslal Haurdičův centr k tyči. A změnil remízový stav 1:1. Byl to jeho osmačtyřicátý ligový gól v kariéře, teprve však první v letošním ročníku. "Taky je to pro mě obrovská úleva," přiznal po utkání.

Podívejte se na sestřih z utkání:

Spoluhráči si z něj už dělali legraci. "Pořád se ptali: kdy dáš gól." Lafata si vybral tu nejvhodnější chvíli.

"Už bylo na čase. Jsem šťastný, že to vyšlo zrovna na derby, které je pro celý klub i město tak důležité."

Naposledy zažil radost z branky v posledním kole minulé sezony. "Je fakt, že na gól jsme čekal už dlouho. Ale snažil jsem se tomu tolik nepoddávat, v každém zápase hodně tlačit do zakončení. Jsem moc rád, že jsem to protrhl," radoval se Lafata.

Když střídal čtvrt hodiny před koncem v křečích kvůli vyčerpání, užil si velkých ovací zaplněného stadionu.

Ale ještě v prvním poločase mu museli fanoušci v duchu spílat, když neproměnil tutovou šanci. Po souboji s Holeňákem se dobře zorientoval, stál deset kroků od branky a mol si vybrat, kam míč pošle. Ale nechal vyniknout gólmana Hauzra.

"V tu chvíli bych se nejradši neviděl," poznamenal. "Ale věřil jsem, že se dostanu do další šance a že ji proměním."

To se mu povedlo v 63. minutě.

Jablonec napravil minulou porážku na Spartě a minimálně do nedělního večera se posunul do čela ligy.