Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gól? Čech si na poslední nepamatuje

Martina Čechová a Petr Čech se Zlatým míčem - S MANŽELKOU MARTINOU A ZLATÝM MÍČEM. Fotbalový brankář Petr Čech převzal cenu pro nejlepšího českého fotbalistu sezony. | foto: Marta MyškováČTK

6 2006
Praha - Místo volna měl Petr Čech nabitý pracovní den. Během odpoledne stihl dvě reklamní akce, na nichž propagoval své marketingové partnery, pak s ostatními fotbalovými reprezentanty absolvoval setkání s prezidentem Václavem Klausem a na závěr večerního programu v Praze na Žofíně převzal Zlatý míč, cenu pro nejlepšího fotbalistu Česka za uplynulou sezonu.

Nemrzí vás, že jste měl méně volna než ostatní reprezentanti?
Patří to k mé profesi. Zvykl jsem si na to, že mám povinnosti vůči svým partnerům. Většinu roku jsem mimo Českou republiku, takže moc jiných příležitostí pro podobné prezentace nemám.

Den a půl volna vám ještě zbyl. Jak jste ho strávil?
Po utkání s Trinidadem jsem odjel do Plzně na oslavu padesátých narozenin příbuzného mé ženy. Zbytek volného času jsem trávil s manželkou.

Někteří hráči se nechali slyšet, že se jim na vyhlášení ankety nechtělo.
Mrzelo nás, že nám to zasáhlo do volného dne, ale respektujeme to. Anketa si důstojné vyhlášení zaslouží a myslím, že tento večer se povedl. Trochu mi ty ankety splývají, vyhlášení jsou hodně podobná, ale letos jsme se opravdu dobře bavili.

Proč jste si vybral jiný oblek, než většina vašich spoluhráčů?
Věděl jsem, že jsem ve třech nominovaných a nechtěl jsem, abychom vypadali jako ve stejnokroji. Tak jsem si vzal svůj oblek, který barevně ladí k šatům mé manželky.

Komu byste Zlatý míč udělil vy osobně?
Jsem rád, že o tom nerozhoduju, je těžké vybírat. Výbornou sezonu měl Pavel Nedvěd, dařilo se i Tomáši Ujfalušimu, který byl jedním z lídrů Fiorentiny v italské lize. Pak je tady Tomáš Rosický. S Dortmundem se sice nedostali do pohárů, ale on táhl reprezentaci a dával za ni důležité góly... Jak říkám, je to těžká volba.

Jak hodnotíte sezonu, za kterou jste podruhé získal Zlatý míč?
Velice pozitivně. S reprezentací jsme postoupili na mistrovství světa, v Anglii jsem obhájil titul, udržel jsem se jako brankářská jednička... Dařilo se mi, jsem spokojen.

Na světovém šampionátu nikdo ze současné reprezentace nehrál, dokážete si představit, co vás v Německu čeká...?
Zažil jsem mistrovství světa dvacetiletých a Evropu jedenadvacítek, a i když šlo o podobnou věkovou kategorii, byl mezi oběma šampionátu obrovský rozdíl. Mistrovství světa bylo o jednu nebo dokonce o dvě třídy výše. Předpokládám, že stejný rozdíl bude i mezi dospělými.

Jak se od Eura v roce 2004 změnila česká reprezentace a jak vy osobně?
Prošli jsme obdobím, které nebylo úplně lehké. Mnozí byli zranění. Přípravou na Euro jsme prošli bez úhony, zato teď se na nás pořád něco valí. Ale na druhou stranu má mužstvo více zkušeností. I já jsem se za dva roky dostal mnohem dál. Na Euro jsem už sice jel jako hráč Chelsea, ale neměl jsem za ni ještě nic odchytáno. Teď mám dva anglické tituly, Ligový pohár a hrál jsem v semifinále Ligy mistrů. To jsou zkušenosti k nezaplacení. I v nízkém věku jsem všechno s přehledem zvládl. Dodává to člověku sebevědomí a zkušenosti, které jsou pro mistrovství světa potřeba.

Pavel Nedvěd po hladkém vítězství nad Trinidadem a Tobagem řekl, že jej tak úspěšná příprava trochu straší. Všechno prý jde až podezřele moc hladce...
Říká se, že je lepší vyhořet v přípravě, abychom takový okamžik měli už za sebou. Před Eurem se nám to stalo v utkání s Japonskem, ale teď je jiná situace. Věřím, že to bude mít pozitivní vliv. Do přípravných zápasů jsme šli z plné zátěže, přesto jsme dosáhli výborných výsledků. To je dobré znamení.

Vzpomenete si, kdy jste v utkání naposledy dostal gól?
To už bude hodně dlouho. Před reprezentačním srazem jsem v Anglii naposledy chytal proti Manchesteru United, ale to bylo s nulou. A předtím od Evertonu jsem taky gól nedostal... Musel bych hodně pátrat... Ale takovou dobu jsem neinkasoval i proto, že teď bylo dlouhá příprava a moc zápasů se nehrálo.

Jak daleko je od českého Zlatého míče ke stejnojmenné trofeji pro nejlepšího hráče Evropy?
To je strašně dlouhá cesta. Kdoví, jestli ji vůbec můžu někdy ujít. Pro mě je teď důležité udržet výkonnost, abych mohl znovu překonávat laťky, které si sám nastavuji. Obhajoby jsou vždycky těžší, o to víc si vážím toho, že jsem anketu vyhrál letos už podruhé.

Zdá se, že se vám daří překonat domněnku, že v podobných anketách se trvale mohou prosazovat jen hráči, kteří útočí a dávají góly?
To je další důvod, proč se můžu z vítězství radovat. U brankářů to je vždycky složité, ale mě se to i s anketou Fotbalista roku podařilo už potřetí za sebou. Třikrát jsem už porazil všechny své spoluhráče z reprezentace, ve které je tolik výborných fotbalistů. Z toho mám velkou radost.Najdete na iDNES.czmobilní verze