Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Video není nezbytné. S fotbalovými simulanty jde bojovat tresty

Japonský sudí Jušči Nišimura právě nařídil pokutový kop proti Chorvatsku za údajný faul Loverna na Freda. | foto: Shuji KajiyamaAP

13 2014
Na mistrovství světa stačil první zápas a už se zase objevují hlasy: "Kdy konečně fotbal zavede video?" Přitom proti simulantům jde bojovat snadnější a levnější cestou. Dodatečnými tresty.

Úvodní zápas světového šampionátu Brazílie - Chorvatsko (3:1) zlomila penalta, kterou rozhodčí Jušči Nišimura nařídil za nerozhodného stavu po nafilmovaném pádu domácího útočníka Freda.

Chorvaté se právem cítí poškozeni. Fanoušci po celém světe spílají japonskému sudímu.

Přitom opovržení zaslouží hlavně Fred, který se po lehkém doteku teatrálně skácel k zemi. Už v pádu směrem k rozhodčímu gestikuloval, že má odpískat penaltu. Sudí měl na rozhodnutí zlomek sekundy. Příznačné je, že útočník z Fluminense na sebe v zápase ničím jiným - tedy něčím fotbalovým - neupozornil.

Neměl fotbal už dávno zavést video? Pak by přece taková situace naopak musela skončit žlutou kartou pro Freda za simulování.

Fotogalerie

Penalta v duelu Brazílie - Chorvatsko

Ano, je to možnost. Ale proti videu stále vystupuje spousta odpůrců, kteří používají více či méně rozumné argumenty. Existuje však ještě jiné efektivní řešení, které je navíc jednodušší a navíc levnější - simulanty dodatečně trestat.

Příklady, že to lze, nabízí i český fotbal. Dodatečně za filmování pykali například Ladislav Volešák, Václav Pilař či Jaroslav Černý, byť většinou šlo jen o pokuty. Zápasový distanc dostal třeba Jan Chramosta.

Kdyby si Fred za simulování už do konce základních skupin nezahrál, filmování by si třeba rozmyslel. Trapas před stovkami milionů diváků mu zjevně nevadí, a tak po zákroku bezostyšně zvedal ruce k nebi, jako by velebil boha...

Věděl, že oplétačky s disciplinární komisí mít nebude. Bez hrozby trestu se tak radoval z darované penalty.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze