Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


GLOSA: Kritika i vtipy na Bílkův účet. Český fanoušek už je takový

POD NEUSTÁLOU KRITIKOU. Michal Bílek v roli reprezentačního trenéra nikdy nebyl miláčkem fanoušků. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2013
Rozčílení fanoušci vyhazují trenéra. "Bílek ven!" zní celonárodní hysterie. Za klopýtání fotbalové reprezentace prý může sedmačtyřicetiletý kouč a úspěchy jsou dílem náhody. Fanda české reprezentace už je zkrátka takový.

Schválně si představte situaci, kdy nastoupíte do nového zaměstnání a vaši práci všichni od začátku zpochybňují. Jakýkoliv úspěch je bagatelizován, zatímco neúspěchy vypichovány.

Přesně v takové pozici se Bílek ocitl, když na podzim 2009 reprezentaci převzal. Důvěru měl jen od vedení asociace, o niž navíc brzy přišel, protože předseda Ivan Hašek se funkce vzdal.

Přestože Bílek splnil všechny zadané úkoly, veřejnost nikdy nepřesvědčil. Postup na mistrovství Evropy? Jen díky nasimulované penaltě proti Skotsku! Čtvrtfinále Eura? Pouze kvůli soupeřům-žabařům!

Na internetu kolují desítky vtípků, které si z reprezentačního kouče utahují. Na Twitteru dokonce vznikl falešný účet Bílka, který trenéra zesměšňuje.

"Realita je taková, že máme krásných 5 bodů ze 4 zápasů. Pokud dobře počítám, jedeme nad plán."

"Průšvih, Arméni prý také hrají v jedenácti lidech. Dnes už fakt není slabých soupeřů."

"Deset milionů za Pavla Vrbu? Doufám, že si Mirek Pelta uvědomuje, že kvalita (= já) se nedá penězi koupit."

Trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek během duelu s Dánskem.
Michal Bílek na tréninku české reprezentace.
PROMOKLÝ TRENÉR. Kouč českých fotbalistů Michal Bílek udílí pokyny svým...
KOUČ. Trenér českého výběru Michal Bílek sleduje zápas svých svěřenců proti
TAM MUSÍŠ. Trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek koučuje tým v...
HODNOCENÍ TRENÉRA. Kouč národního týmu Michal Bílek hodnotil na Strahově
ČESKÝ KOUČ. Michal Bílek před utkáním české reprezentace ve Skotsku.
Kouč Michal Bílek (vlevo) a kapitán Tomáš Rosický  během tréninku české

TVÁŘ TRENÉRA BÍLKA. Většinou Michal Bílek působí zasmušile. Hráči ho přitom respektují. Právě se svými svěřenci ukazuje pravou tvář reprezentačního kouče.

To je jen pár příkladů, jakým stylem falešný Bílek tweetuje. Odráží to atmosféru, která kolem Bílka panuje. Po porážce 0:3 s Dánskem už se do něj odváží kopnout kdekdo (tento text ovšem neobhajuje ani neomlouvá páteční výkon).

Ale v pátek po hřišti nebloumal bez špetky agresivity kouč, nýbrž hráči. Pro české fanoušky je však viník jasný.

  • Například na podzim veřejnost Bílkovi spílala, že nedává víc šancí Lafatovi. Když teď útočník hraje v základní sestavě, a navíc je ve formě, je to zase špatně. Radši měl nastoupit nezkušený Kozák. Kdyby však dostal důvěru třiadvacetiletý mladík a svůj úkol nezvládl, kouč by to zase schytal, že staví zelenáče.
  • Akce jako "křest žirafího mláděte" nebo "mixování hudby" prý narušují soustředění na zápas. Ale kdyby se národní tým uzavřel do sebe, odtrhl se od veřejnosti a odříznutý od světa se připravoval na zápas, strhl by se ještě větší poprask.
  • Mnohé hlasy trenérovi vyčítají sestavu. Ta se přitom velmi podobala té, kterou poskládala veřejnost v anketě iDNES.cz. Stejnou nebo velmi podobnou základní jedenáctku by na trávník poslala většina trenérů. Česko teď lepší fotbalisty zkrátka nemá.
  • Zatímco Bílek prý nezvládl přípravu, jeho protějšek Morten Olsen nachystal dánský tým po taktické stránce excelentně. Paradoxní je, že Seveřané před tím nevyhráli osm zápasů za sebou. Dovedete si představit, že s takovou bilancí by Bílek ještě byl trenérem české reprezentace?
  • Když reprezentace dostala příděly v přípravných zápasech proti Chorvatsku či Norsku, měl se Bílek rovnou pakovat. Ale když národní tým smete Slovensko a Turecko, přátelská utkání najednou nejsou určující...

Svou pověst už Bílek nezachrání, ani kdyby mistrovství světa vyhrál. Fandové ho na milost nikdy nevzali a nevezmou. Takovému tlaku by odolal málokdo. A je klidně možné, že kritika tentokrát semele i Bílka.

Dokud si však fanoušci neuvědomí, že generace kolem Nedvěda je pryč a ta současná musí teprve dorůst, na jménu trenéra nesejde. Už brzy se tak z tribun může ozývat: "Jarolím / Zeman / Hašek / Vrba ven!"

Stačí vzpomenout, jak fanoušci po neúspěšném Euru 2008 vyhazovali trenéra Karla Brücknera. Toho, jenž čtyři roky před tím dovedl národní tým na mistrovství Evropy ke třetímu místu.

Za neúspěchy totiž v Česku vždycky můžou trenéři. Český fanda už je zkrátka takový.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
PROJEKTOVÝ KOORDINÁTOR, automotive

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze