Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Giggs: Raději nehrát na velkém turnaji než zradit

1 2006
Praha - Získal skoro vše, co si fotbalista může přát. Šestnáct let vrcholné kariéry však levý útočný záložník Ryan Giggs stále marně bojuje o jediné – účast na vrcholné mezinárodní akci. Jeho Wales se zúčastnil jedinkrát mistrovství světa, v roce 1958. Zato Anglii chyběl možná zrovna jen on k tomu, aby dokráčela až k vrcholu.

„Raději nikdy nehrát na velkém turnaji než zradit svůj malý národ.“ Tenhle citát s jeho obrovským portrétem visel po celé Británii.

Za všechno může jeho tuze zajímavý rodokmen. Jeho dva pradědečkové, obchodníci s minerály, pocházeli z africké země Sierra Leone.

Později se usadili v Tygří zátoce ve Walesu a oženili se tu s bílými dívkami. O mnoho let později v sobě našly zalíbení jejich děti a vzaly se. Babička Winnie vyhrála mnoho běžeckých závodů. „Vždycky, když vidím Ryana utíkat po křídle, vzpomenu si na svá mladá léta,“ povídala.

Její syn, slavný ragbista, si i přes rasové předsudky vzal dceru dopravního policisty. Jeho jméno však ona kvůli původu nikdy neuvedla. Ani když přišel v Cardiffu 29. listopadu 1973 na svět Ryan Joseph Giggs.

Na další tátově štaci v Manchesteru si ho všimli skauti klubu City. Ale matka za čas pozvala také agenty United, jejichž rudý dres Ryan miloval. Až v den podpisu první smlouvy v City ho na přímý pokyn Alexe Fergusona získala konkurence.

„Jak bychom si ho mohli nechat uniknout,“ řekl už tehdy, v roce 1988, Ferguson.
„Je pro nás nepostradatelný,“ opakoval pak časem mnohokrát.

Jenže krátce poté byl po prudké hádce jeho otec soudně vystěhován od rodiny.
A Ryanovi zbyl jen fotbal.

Už v patnácti poprvé oblékl juniorský reprezentační dres – Anglie! Ještě pod otcovým příjmením Wilson.

Hned dal jako kapitán i gól. Do týmů se vybíralo podle místa bydliště. Jenže jak waleská federace zjistila jeho původ, ač nechtěl, musel změnit dres.

Profesionální kontrakt v United i waleské triko dostal už opět se starým jménem Ryan Giggs.

A pak už to znáte, následuje dlouhý výčet triumfů Velkého čaroděje, jak mu přezdívají.

Vyhrál Ligu mistrů, Pohár vítězů, Superpohár i Interkontinentální pohár, osm anglických titulů, anglický pohár, dva ligové poháry – celkem 17 trofejí. V lize nastřílel gólů. Vše pro svatyni Old Trafford.

„Jsem šťastný, že jsem tady tak dlouho, zvlášť když to byly úspěšné roky,“ říká. „Manchester mi k životu maximálně vyhovuje, ale cítím jakoWalesan,“ tvrdí přesto.Najdete na iDNES.czmobilní verze