Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ghaňané si s míčem rozumí, říká expert

13 2006
Westerburg - V sobotním zápase s týmem Ghany narazí čeští fotbalisté na mistrovství světa na jiného soupeře, než jakým byly Spojené státy. "Zatímco Američané byli dobří především v pohybu bez míče, hráči Ghany jsou naopak silní v práci s míčem," říká český expert Miroslav Jirkal, který pro trenéra Karla Brücknera zpracovává informace o soupeřích.

Jirkal pobývá s českou výpravou v Německu a má na starosti především sledování týmů, proti kterým Češi nastupují. Pochopitelně v pondělí nechyběl v Hannoveru, kde se při utkání Itálie - Ghana (2:0) zaměřil především na nejbližšího soupeře Brücknerova mužstva, jímž je celek z Afriky.

"Viděl jsem Ghanu jako mužstvo, které je na evropský fotbal mnohem více a lépe adaptováno než Američané. Africký tým hodně využívá technickou kombinační hru a jeho projev je velice fotbalový," říká Jirkal, který coby trenér patří do realizačního týmu Sparty.

"Z jednotlivců mě pak zaujali hlavně záložníci Essien, Appiah a Muntari," vyzdvihl expert hráče Chelsea, Fenerbahce a Udine.

Podle Jirkala šlo v Hannoveru o vyrovnaný zápas.

"O výsledku rozhodlo, že italské mužstvo bylo kompaktnější, právě ta jeho týmová soudržnost slavila úspěch. Jenže Ghaňané si gólové příležitosti vytvořili taky a kdyby se někomu z nich povedlo to, co Pirlovi, který dal překvapivý vedoucí gól, měli by Italové nejspíš velké starosti."

Vítězům přitom k potvrzení vítězství pomohl až ke zvýšení hubeného náskoku kiks Kuffoura, po němž úspěšně zakončil sólový nájezd střídající Iaquinta.

Co by tedy na fotbalisty Ghany mělo platit, zda například důsledné napadání, aby měli ztíženou kombinaci, to si Jirkal nechává pro sebe. Vlastně pro trenéra Karla Brücknera.

"Nechtějte po mně, aby se pouštěl do naší optimální taktiky. To se do světa nehlásá, ode mě postřehy na toto téma uslyší pouze trenér Brückner," vysvětluje Jirkal.

Na pozorování a rozbor hry potenciálních soupeřů není v Německu sám.

"Máme tady na tuhle práci celý tým, lidé z něj například mimo jiné pořizují videozáznamy, takže samozřejmě máme na videu i ten pondělní zápas Italů s Ghanou. Sedneme si k němu společně s koučem Brücknerem a já mu k tomu řeknu, co považuju na nutné," pokračuje Jirkal.

Protože celý tento štáb spolupracovníků realizačního týmu se vždycky soustředí na nejbližšího soupeře, nebude se dnes Jirkal přesouvat do Berlína, kde se večer od devíti střetnou Brazilci s Chorvatskem. Tedy dva týmy, na něž v případě postupu ze základní skupiny může české mužstvo narazit v osmifinále.

"Buď na Brazílii nebo na Chorvatsko pojedu až příští čtvrtek, kdy my hrajeme poslední zápas ve skupině s Itálií," prozradil Jirkal. "Společně se rozhodneme podle toho, jak se to ve skupině F bude vyvíjet. Nikde přece není psáno, že postoupit musí právě tyhle dva týmy. Proto tohle skupinu souběžnou s naší sledujeme detailně."

Brazilci 22. června hrají v Dortmundu s týmem Japonska, chorvatští fotbalisté tou dobou nastoupí ve Stuttgartu proti Austrálii.

"O jistých i o možných soupeřích se ale s trenérem bavíme průběžně. Neznamená to, že si třeba jen jednou na hodinu sedneme na téma Ghana. Brückner od nás dostává informace průběžně a to i v písemné podobě. A u videa se také nescházíme jenom nárazově."

Ghanští fotbalisté před zápasem s Itálií. Horní řada zleva: Painstil, Appiah, Osei, Addo, Mensah a Kingston, vpředu Gyan, Essien, Pappoe, Amoah a Muntari.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze