Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla to noční můra, líčil Boateng poměry v ghanské reprezentaci

Kevin-Prince Boateng krátce před svým nuceným odletem z mistrovství světa v Brazílii. | foto: Ueslei MarcelinoReuters

30 2014
Mizerná organizace, špinavé hotely, nejasné toky peněz. Ghanský fotbalista Kevin-Prince Boateng promluvil o poměrech, které provázely reprezentaci africké země před a během světového šampionátu v Brazílii.

"Od prvního dne až do konce to byla noční můra," prohlásil Boateng pro německý deník Sport Bild.

Sedmadvacetiletý ofenzivní záložník Schalke a o dva roky starší spoluhráč Sulejmani Muntari z AC Milán museli po zásahu ghanské fotbalové asociace z turnaje odcestovat předčasně.

Boateng údajně kvůli konfliktu s trenérem Kwasim Appiahem, Muntari za napadení funkcionáře Mosese Armana Parkera.

Boateng a Muntari byli z týmu vyloučeni před závěrečným zápasem s Portugalskem, v němž Ghana hrála o postup do osmifinále.

Boateng vysvětluje, že si během tréninku dělal legraci z Muntariho, s nímž je velký kamarád. Kouč to prý nepochopil a začal Boatenga urážet.

"Moji spoluhráči to slyšeli, můžou to dosvědčit," tvrdí Boateng. "A hlavně se to stalo v neděli, ale mě a Muntariho poslali domů až ve čtvrtek..."

Boateng tvrdí, že skutečným důvodem bylo to, že zpochybnil, jak ghanský fotbal nakládá s finančními prostředky, které Mezinárodní fotbalová federace FIFA dává jednotlivým zemím za účast.

"Poté jsme se setkali se zástupci ghanské federace a já se zeptal, co se stalo s penězi, které svaz získal. Všichni si myslí, že jsme tady žili v luxusu, ale tak to vůbec nebylo," líčil Boateng. 

"Je pro nás ctí reprezentovat, ale proč neinvestovali část peněz do toho, abychom se v Brazílii měli trochu líp. Moje zkušenost je, že to tady byla hrůza," prohlásil Boateng.

Všechno už začalo během soustředění před mistrovstvím světa. "Nikdy by mě nenapadlo, že někdo bude schopen tak špatné organizace. Od přeletů až po ubytování to byl amatérismus."

Boateng přiblížil, jak po srazu v Amsterdamu ghanské národní mužstvo odletělo na druhé soustředění do Spojených států.

"Do Miami jsme letěli na dvě skupiny. Jedna přes Atlantu, druhá přes New York. Devět hodin jsme seděli na letišti, celkem nám cesta zabrala devatenáct hodin," poznamenal Boateng.

O týden později Ghaňané cestovali z Miami do Brazílie linkou. "Museli  jsme se tísnit v ekonomické třídě, což pro profesionální sportovce kvůli menšímu prostoru pro nohy není zrovna ideální. A v ten samý čas náš předseda letěl s rodinou v byznys třídě," tvrdil Boateng.

Fotogalerie

"Pro přelet v Brazílii jsme sice měli speciál, ale lidi, co měli na starosti naše zavazadla, to moje ztratili. Neměl jsem žádné svoje věci."

Boateng si postěžoval i na nevhodné ubytování. "Před naším prvním zápasem se Spojenými státy jsme bydleli v hodně zvláštním hotelu, který FIFA týmům ani nedoporučila. Pokoje byly vlhké, ze stropu kapala voda. Na podlaze jsem měl soukromý bazén."

Ghaňané se na šampionátu zrovna nevyznamenali. Po porážce s USA (1:2) sice odehráli dobrý zápas proti Německu (2:2), ale pak podlehli Portugalsku (1:2).

Během turnaje se neřešily spory jen Boatenga a Muntariho. Kvůli nevyplaceným prémiím za účast na šampionátu hráči odmítli odletět do metropole Brasílie k zápasu s Portugalskem. Až po zásahu prezidenta Ghany odletělo z Akkry do Brazílie speciál s miliony dolarů....

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze