Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme ničí farma. Olomouc ale musí být zdravá, říká Psotka

Generální ředitel fotbalové Olomouce Zdeněk Psotka. | foto: Petr Janeček, MAFRA

8 2013
Těžké období zažívá Sigma Olomouc. Tým s ambicemi na evropské poháry nezvládl vstup do sezony, fanoušky však mnohem více rozběsnila přestupová politika klubu. Po prodejích dvou nejlepších hráčů Tomáše Hořavy a Martina Pospíšila k sousedovi od vedle - do mistrovské Plzně - se obávají, že Olomouc ztratila tvář a jen vychovává fotbalisty pro nedávného konkurenta v lize.

Už před sezonou generální manažer Zdeněk Psotka upozorňoval, že vzhledem k ekonomické stabilitě Sigmy ještě jeden fotbalista po záložníkovi Tomáši Hořavovi zřejmě odejde. Stalo se.

I druhý svůj klenot Olomouc poslala do Plzně, na začátku týdne mistrovi prodala Martina Pospíšila. A zvedla se silná reakce nespokojených fanoušků. "Rozumím jim, ale prvořadé pro nás je, aby klub byl zdravý," říká někdejší kouč v rozhovoru pro MF DNES. Po bídném startu do sezony také vysvětluje, proč (zatím) drží ochrannou ruku nad trenérem Kotůlkem.

Co říkáte výtkám fanoušků Sigmy, že se z Olomouce stává jen farma, která vychová své nejlepší hráče pro nejlepší český klub?
Předně: na počáteční rozhořčení mají právo. Chápu to. Já jsem řekl, že Pospíšil byl základním členem naší jedenáctky. Bohužel jsme měli jen den na to, abychom se rozhodli, zda ho prodáme Plzni. Rozhodli jsme se tak a vnímám, že bude chvíli sportovně trvat, než ho některý z našich hráčů nahradí. Ale odmítám, že jsme nějaká farma. Historicky odešlo z Olomouce do Sparty spoustu hráčů - byl to například Baranek, Kováč. Je to o nabídce. Jestliže nám přijde nabídka ze zahraničí, rádi pustíme hráče do zahraničí. Plzeň je momentálně špička, dostala se do Champions League, má prostředky a může si dovolit koupit hráče. Může být, že za tři sezony bude v pozici Plzně Liberec nebo Sigma a budou si kupovat hráče odjinud. Ale nikoho farma nejsme. Ba naopak to svědčí o tom, že se tady dobře pracuje s mládeží a je zájem o naše hráče.

Chápu, že je Olomouc závislá na prodeji odchovanců, ale co podle vás znamená, že je momentálně de facto vychovává pro nejlepší český klub, když označení "farma" odmítáte? Je to zkrátka realita?
Je to souhra okolností. Tím, že se Plzni podařilo postoupit znovu do skupiny Ligy mistrů, tak je silná a může peníze nabídnout. Kdybychom hráli Evropskou ligu, tak možná přišla nabídka z ciziny.

Už když jste trénoval dorostence Sigmy, prohlásil jste, že jedním z cílů klubu je výchova hráčů pro evropský fotbal. V případě Hořavy i Pospíšila se to povedlo, byť jste je do zahraničí neprodali...
Oba mají šanci hrát Champions League a budou dalšími odchovanci Olomouce v Lize mistrů. Vím, že je to v rámci konkurence, že fanoušci můžou být rozhořčení. Odchod Kalase do Chelsea berou, odchody do Plzně ne, ale i ta hraje Ligu mistrů.

Jenomže i Olomouc chce hrát evropské poháry. Nebo jste alespoň takové cíle vyhlásil před sezonou. Mění se na tom něco, když jste po sedmi kolech až čtrnáctí a prodali jste klíčového hráče?
V létě jsme se připravovali na alternativu, že někteří hráči můžou odejít. Je to dáno naší ekonomickou situací, kterou neustále opakuju. Já mám úkoly od majitelů, od představenstva. Chceme, aby klub fungoval, aby tady bylo všechno ekonomicky v pořádku, abychom se nezadlužovali a neměli problémy. Už delší dobu avizujeme, že potřebujeme dvacet až třicet milionů korun z přestupů ročně. Byly doby, kdy jsme prodali hráče a ekonomická situace v Evropě byla tak silná, že nám to stačilo na tři roky.

Fotogalerie

Momentky ze zápasů Sigmy Olomouc

Dnes je to složitější, za hráče se tak velké sumy už moc nevyplácí.
Dneska je to jiné. Ani třeba prodej dvou hráčů vám nemusí stačit na zabezpečení rozpočtu. S tím souvisí i sportovní cíle. Chceme být úspěšní a jednou z cest jak vydělávat peníze, je hrát Evropskou ligu, i když je pro české kluby hodně složité dostávat se z předkola, kde finance ještě nejsou atraktivní. Zajímavé je to až postupem do skupiny. My jsme se bavili s hráči, s vedením a touha hrát o Evropskou ligu je. Cesty tam vedou dvě - z ligy a českého poháru. Ale teď jsme v situaci, kdy nehledíme na špici tabulky, chceme se dostat z místa, kde jsme, protože v prvních sedmi kolech jsme získali málo bodů a jsme až třetí od konce. Naším prvořadým cílem je bodovat v následujících zápasech a předvádět mnohem lepší výkony na domácím hřišti, před vlastními fanoušky.

Ideální je sportovní cesta: ukazovat hráče v Evropě a pak je zpeněžit. Třeba jako Liberec, který postupem do skupiny Evropské ligy vydělal 33 milionů korun čili podobné peníze jako vy z prodeje Hořavy a Pospíšila. I když to není snadný úkol, nesplnitelný také ne. Ovšem abyste se do poháru dostali, asi nesmíte prodávat klíčové hráče během sezony. Není to začarovaný kruh?
Sportovní cesta je ideální scénář, ale teď byla situace taková, že jsme pro chod klubu potřebovali hráče prodat. Když jsem přišel před pěti lety trénovat áčko, přebírali jsme mužstvo, které hrálo o záchranu. A my jsme už tenkrát říkali, že naší filozofií je, abychom hráli atraktivní fotbal, abychom bavili fanoušky, abychom připravovali mladé talentované hráče v rámci naší akademie, že budou u nás v Olomouci hrát, budou natolik konkurenceschopní, že se z ligy dostaneme do evropských pohárů a také tam budeme hrát důstojnou roli. Což se podařilo za pět let dvakrát, bohužel jsme jednou Evropskou ligu hrát nemohli (kvůli zákazu od UEFA za korupční aféru, pozn. red.), ale přesto pořád se ekonomická situace zhoršuje, náklady jsou větší a my jsme nuceni prodávat hráče. Během dvou let se neprodal hráč za takovou částku, aby nám to pokrylo roční potřeby.

O trenéru Kotůlkovi

"Jestli má trenér Kotůlek nůž na krku? Sigma Olomouc má nůž na krku. Nemáme body a musíme v následujících zápasech vítězit."

Bylo pro vás velké dilema, zda Pospíšila uvolnit, či neuvolnit?
Pro mě osobně to velké dilema bylo. Řešili jsem to s vlastníky, nabídka byla velmi dobrá. Já o tom ale dlouho přemýšlel, protože jsem si vědom, že je to oslabení a trenér Kotůlek to bude mít složitější. Ale zase dostane prostor někdo jiný. Třeba Michal Ordoš v posledních zápasech moc prostor nedostával, ale v Plzni hrál velmi dobře. Neměl jsem dilema u Tomáše Hořavy, protože Tomáš tady byl delší dobu a měli jsme připraveného Pospíšila. Tady musím podotknout, že před rokem a půl Martina Pospíšila v Olomouci nikdo neznal a byly obrovské kritické připomínky na klub, že hrajeme o záchranu s neznámým Pospíšilem, který nehrál ani v Třinci. V našem systému se vypracoval a já v náš systém věřím. I přestože jsme teď nuceni prodat hráče, abychom neměli problémy jako jiné kluby, jsme schopni si poháry vybojovat a jednou si tu Evropskou ligu zahrát.

Jednou?
Vícekrát.

Ekonomická situace Sigmy po prodejích Hořavy, Pospíšila, a dejme tomu i Kalase, je jaká?
Často zmiňovaný Tomáš Kalas - byl prodávaný jako dorostenec, který naskočil párkrát v lize, ale jméno si udělal nejvíc tím, že zahrál velmi dobře na mistrovství Evropy sedmnáctiletých, kde mělo Česko ve skupině zrovna Anglii. Na utkání s ní bylo hodně skautů, Tomáš odehrál výborné utkání a přestoupil. Smlouva s Chelsea je koncipovaná tak, že je udělaná po více splátkách a musí hrát. My jsme moc rádi, že Tomáš teď zůstal v Chelsea a můžou přitéct větší peníze, které nám pomůžou. Přejeme mu, aby se co nejdříve uzdravil, mohl hrát, a pomohl tak našemu rozpočtu. Z jeho prodeje to nebyla nějaká horentní suma. Po těchto přestupech můžeme říct, že rozpočet pro sezonu by měl být naplněn. Ale dnes smlouvy nejsou takové, že dostanete pořádnou částku, jsou o bonusech, hráči musí být úspěšní. A my si přejeme, aby Plzeň byla v pohárech úspěšná.

O prodeji Pospíšila

"Pro mě osobně to bylo velké dilema, protože jsem si vědom, že je to oslabení. Ale nahradíme ho. Za to jsem odpovědný."

Nemůžete se ale divit, že se to fanouškům špatně počítá, když se přestupové částky v "českému rybníku" stále nezveřejňují, že se kluby nechlubí zisky z přestupů.
Já toho nejsem zastáncem. Některé věci bychom mohli sdělovat aspoň přibližně. Ale jsou to dohody obou klubů. Možná si tím chrání trh pro další přestupy. Opakuji: Dneska už to není tak, že by to byla jedna částka. Jde o bonusy. Peníze v Česku nejsou. Může se zdát, že Plzeň vydělala, ale také má větší náklady. Určitě není v pozici, že by mohla rozhazovat peníze. Nechci mluvit za ně, ale chovají se ekonomicky. Nikdo si nemůže myslet, že klub postoupí do Champions League a bude rozhazovat. To by zkrachoval. Na druhou stranu je velký přínos pro český fotbal, že nás někdo reprezentuje už podruhé v krátké době v Lize mistrů.

Roman Hubník (vlevo) a Martin Pospíšil se  představili coby nové posily FC...

Roman Hubník (vlevo) a Martin Pospíšil se představili coby nové posily FC Viktoria Plzeň.

Nejžhavějším zbožím v Sigmě je Jan Navrátil, jehož v létě chtěla Sparta. Může odejít ještě teď, v zimě, nebo až po sezoně?
Zopakuji, co jsem říkal v létě: Uděláme všechno pro to, aby tady zůstal. A zatím konkrétní nabídku na něj ani jiného hráče nemáme. Bavili jsme se v létě o tom, že by mohl odejít Ordoš. Ale nabídky byly nekonkrétní, nebo šlo jen o hostování.

Pokud chcete hrát o evropské poháry, i lavička musí být kvalitní.
Když vezmeme první zápasy, tak jsem přesvědčen, že lavička silná byla. Byl tam Ordoš, Doležal. Kádr máme kvalitní a široký na to, že nahradíme i Pospíšila. V to věřím a nesu za to konkrétní zodpovědnost. Pokud tomu tak nebude, zodpovídám se představenstvu a majitelům. Celého tři čtvrtě roku, kdy jsem v pozici generálního manažera, se snažím, aby mužstvo bylo připravené i po odchodech, aby naskočili další mladí hráči. Opakuji: Respektuju rozhořčení fanoušků, že se jim nelíbí odchod Pospíšila a že je to oslabení. Souhlasím, ale přeju si, aby byli fanoušci pozitivní a hráčům, kteří nastoupí, vytvořili dobré prostředí. Což zejména kotel v posledních zápasech vytváří. Do Plzně přijeli ve velkém počtu a fandili celé utkání. Pomáhali hráčům a hlavně mladým, kteří na domácím stadionu cítí velký tlak.

Tlačí vás paradoxně do prodeje hráčů i to, jak kvalitní máte odchovance, že na lavičce sedí opory jednadvacítky Plšek s Houskou, kteří už také potřebují hrát?
Jednoznačně. Bavili jsme se o tom, že je důležitá ekonomická stránka a stejně tak je důležitá sportovní. Dnes už mají všichni hráči své manažery, kteří chtějí, aby jejich hráči hráli pravidelně, byli vytěžovaní. Teď máme v širším výběru jednadvacítky osm kmenových hráčů. V záloze pravidelně nastupovali Plšek s Houskou, kteří u nás ale pravidelně nehrávají a v jakémkoliv jiném klubu jsou hráči z reprezentační jednadvacítky v základu. Proto jsme se snažili dávat mladé hráče na hostování, ale není to jednoduché. Ne všechny kluby si vezmou hráče, aby jej vychovávaly pro vás. Chtějí opce, spolupodíl na výchově. My jsme před pěti lety začlenili hodně odchovanců do sestavy, když jich tam bude pět šest, tak další odchovance nepustí. Když ve 22 letech prodlužuje smlouvy Petr, Navrátil, Doležal nebo Hořava, tak je to ekonomicky náročnější.

Zároveň se jen s mladými nedá hrát o Evropu.
Přesně tak. Nesouhlasil jsem s názorem, že jsme loni měli mladé mužstvo. Naopak jsme měli hodně zkušené mužstvo, když vyjmenujete Zlámala, Dreksu, Škerleho, Vepřeka, Janotku, Ordoše, Hořavu, Schulmeistera či Varadiho. V loňském roce jsme trošku od naší filozofie ustoupili právě za cenu, že jsme chtěli být úspěšní a hrát poháry. Na základě toho, že jsme vyhráli český pohár a Superpohár, jsme chtěli něco víc i v lize, a tak jsme si nechali v týmu dost zkušených. Můj názor je, že tam musí být i těch pár mladých s motivací. A vždycky tomu tak bylo. Byli jimi Pavel Hapal, Radek Látal, Milan Kerbr. Vím, že to fanoušci neradi slyší, ale Olomouc byla přestupní stanice na Západ. Někdy do Sparty, někdy do Slavie a někdy přímo do Německa. Záleželo na kvalitě.

Tomáš Hořava pózuje s dresem Plzně, jejíž novou posilou se stal.

Tomáš Hořava pózuje s dresem Plzně, jejíž novou posilou se stal.

Však jste také loni o třetí příčku v lize hráli. Trenéra Pivarníka jste odvolali ze čtvrtého místa čtyři kola před koncem, kdy ještě mohl splnit úkol vedení. Zatímco teď Sigma začala sezonu hodně zle, ale trenér Kotůlek má nadále vaši důvěru. Čím si ji získal?
Máme představu, jakým způsobem by měl tým fungovat, aby byli hráči připravení po technické, kondiční a taktické stránce. V úvodu sezony máme diametrálně odlišné výkony doma a venku. Venku hraje mužstvo uvolněně, je postaveno na rychlostních typech, hrajeme dobře v pohybu, kombinačně. Doma se nám zápasy nedaří, možná s výjimkou Liberce, kdy bylo utkání vyrovnané. Doma výkony předvádíme našim fanouškům a ti spokojení nebyli. V tom vidím největší problém. Jablonec byl lepší v pohybu, nasazení i technice. Trenér Kotůlek měl nelehkou úlohu v tom, že v létě byla přestávka pouze čtrnáct dní a my jsme měli po operaci Ordoše, Vepřeka i Dreksu. Chtěli jsme posílit. Až v průběhu přípravy přišel Ivana Lietava, který také neměl v Trnavě možnost trénovat s prvním týmem. Vlasta Vidlička se během přípravy ve Spartě zranil. Sestava nebyla optimálně připravená, trenér musel během úvodních kol hledat optimalizaci. Reprezentační přestávka slouží k tomu, aby se hráči dotrénovali.

Takže to není tak, že má trenér Kotůlek teď nůž na krku a Jihlavu musí Sigma porazit?
Je to tak, že Sigma Olomouc má nůž na krku. Nemáme body a musíme v následujících zápasech vyhrávat. Vím, že slovo "muset" je špatně, že vyvolává tlak, ale všichni jsme si vědomi, že body potřebujeme. A vůbec nás neuchlácholí, že v některých zápasech jsme hráli dobře. Fotbal se nehraje na krásu, měli bychom body sbírat, ale věřím, že mužstvo se dá po přestávce dohromady, trenérovi se optimalizuje sestava a zvládneme to.

A kdyby ne? Volný je trenér Pavel Hapal, olomoucká legenda. Oslovil byste jej případně?
Už před sezonou jsme měli nějaký okruh kandidátů, já ke každému předám informace a představenstvo rozhodne o tom, který z nich bude lepší. Takhle to chodí.

O posile Lietavovi

"Ivan Lietava nám dal postupový gól v poháru, dva v lize. Učí se od něj i mladý Doležal. Ale největší připomínka je ke zbytečným kartám."

Připadá mi, že Sigma hraje pod Kotůlkem trošku hurá fotbal. Tempo je sice vysoké, hraje se nahoru dolů, ale neměla by Olomouc být podle vývoje a soupeře taktičtější, opatrnější?
Ani jako trenér jsem nehodnotil ostatní trenéry. Cesty k úspěchu jsou různé, k vítězství můžete dojít různými styly - ofenzivním, s jedním útočníkem, bez útočníků. Fotbal je krásný v tom, že může vyhrát papírově slabší tým nad silnějším. Hráči dělají individuální chyby, trenéři dělají chyby i já jako začínající manažer taky dělám spoustu chyb. Musíme se pořád neustále učit. Majitelé si nás takhle vybrali, máme úkoly, abychom byli sportovně i ekonomicky úspěšní, abychom pořád udržovali v akademii výchovu hráčů. Neustále se učím.

Všichni se učíme, snad celý život. A Olomouc by se teď měla naučit hlavně bránit. Druhá nejhorší obrana v lize, to je tristní vizitka. Velké množství gólů navíc dostáváte po standardních situacích.
Možná v úvodu byly chvíli na místě výmluvy, že děláme individuální chyby, ale teď už to tak není. I když jsme s Jabloncem dostali jeden gól, v Plzni zase tři. Je to problém celého mužstva, je to i koncentrací po ztrátě míče i při standardních situacích, aby si plnili úkoly a všichni se sladili. Jedním z úkolů během přestávky je, aby na tom tým po taktické stránce zapracoval.

Dvakrát při standardní situaci zaváhal i Vidlička, stálo vás to body v Mladé Boleslavi a s Jabloncem. Jak jste zatím spokojený s posilami, tedy i s Lietavou, které nepřišly plně kondičně připraveny?
Když nastoupily, předvedly potenciál. Ale čekali jsme na tu přestávku, oba mají individuální program a budou celý první týden dotrénovávat. Oba jsou sebekritičtí ke svým výkonům, ale oba nám přinesli na hřiště zkušenost. Vlasta Vidlička ukazoval velkou kvalitu. Uvedu příklad: když se Kučera vracel po zranění, soustředil se jen na svůj výkon a chyběla tomu nadstavba - takové to řízení ostatních. Věřím tomu, že jakmile se oba dají stoprocentně dohromady, budou přínosem výkonem i řízením týmu, zkušeností. Lietava nám dal postupový gól v poháru, dva v lize. Přínos vidím i v tom, že mladší útočník Doležal se od něj naučil prvky, které má dobré a začal je používat. Se svojí dravostí může být z Martina perfektní komplexní útočník.

Předpoklady k tomu má. Ale zpátky k Lietavovi. Kučera byl na rozdíl od něj přirozeným vůdcem, Lietava už nasbíral čtyři žluté karty, zbytečné za nedisciplinovanost a bude vám s Jihlavou chybět. Domluvil jste mu?
To je věc trenéra. Jeho největší připomínka je k disciplíně, máme hodně zbytečných karet ať už za fauly, nebo za řečnění. Mají svůj pokutový řád a trenér to řeší.

O pozici Ordoše

"V létě mohl odejít, ale nebyly to konkrétní nabídky. V posledních zápasech moc prostoru nedostával, ovšem v Plzni hrál velmi dobře."

Věříte, že tým ještě může jít nahoru a hrát poháry jako loni Liberec, který se přes velké manko dokázal probít do pohárů?
Rozhodně, ale samo to nepřijde. Hráči to vědí. Po propadáku na Dukle začali předvádět mnohem lepší výkony, bylo to týmovější. Druhý poločas v Plzni jsem byli konkurenceschopní nejlepšímu týmu u nás, ale nejsme schopni to přetavit v body. Ať už kvůli neproměňování šancí, nebo chybám v defenzivě. Ale jak již jsem zmiňoval: Naším současným úkolem není přemýšlet o pohárech, k těm máme po špatném úvodu daleko, ale co nejrychleji sbírat body tak, abychom opustili stávající pozici v tabulce.

Motivujete tým po špatném startu do sezony například hrozbou pokuty, podobně jako k tomu sáhla Slavia, která také v sezoně dostala jeden debakl, i když ještě větší než Olomouc na Dukle, ale zase má o dva body víc?
Záporná motivace je jedna z možností. S hráči se bavíme o tom, že nehrají jen za sebe, ale také za region, že to má návaznost na ekonomickou situaci klubu. Pokud budeme úspěšní, bude do klubu přitékat mnohem víc peněz od sponzorů nebo od fanoušků tím, že budou více chodit na fotbal. Chci pokračovat v tom, co jsme tady kdysi nastolili. Jakou to bude formou, si nechám jako interní informaci.

Jak jste se za tři čtvrtě roku sžil s kancelářskou funkcí? Nechybí vám trenéřina? Mnozí ve vás viděli nástupce Karla Brücknera...
Teď je tolik práce, že si to člověk nestačí ani uvědomovat. Je to odlišná práce, je těžká, časově náročnější. Když se dívám na fotbal žáků, dorostů, tak si říkám: Jo, práce s mládeží je na fotbale nejhezčí. Na tréninku vidíte okamžitě progres. Uděláte konkrétní trénink na něco a oni se hned zlepší. To je nejkrásnější ve fotbale. Aspoň pro mě. Takže někdy takové nutkání mám, ale práce je tolik, že jsem nad tím nepřemýšlel.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze