Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gedeon ve středu sklidil obdiv spoluhráčů

2 2003
Teplice - Třináctka na dresu mu smůlu nepřinesla. Naopak. "Nejsem pověrčivý, nedělám z toho vědu. V reprezentaci ale nejsem v takové pozici, abych si diktoval, jaké budu mít číslo." Fotbalista Patrik Gedeon svým výkonem proti Turecku ukázal trenéru Brücknerovi, že kdykoli bez potíží zaskočí za jedničku na místě defenzivního štítu Tomáše Galáska. Záložník Ajaxu chyběl v Teplicích pro zranění.

"Tomáš je jednička. Když přijede, budu zase připravený krýt mu záda," řekl odhodlaně odchovanec chomutovského fotbalu Gedeon, jenž putoval v červenci 2001 za 12 milionů korun z Blšan do Slavie.

Na teplických Stínadlech nastoupil za reprezentaci poprvé v základní sestavě. Nervozitu shodil až po pár minutách. "Jestli jsem pak ten úvod napravil, tak mi ho promiňte," žadonil s úsměvem na novinářích, když vyšel z kabiny.

V jedné ruce držel nakousnutý banán, ve druhé brožuru od svého příznivce, do níž se měl podepsat. Působil klidně, vůbec ne vyjukaně. Oči mu svítily štěstím.

"Osobně mám ze zápasu dobrý pocit. Hodně mi pomohli spoluhráči," vykládal ochotně. "Je strašně jednoduché hrát, když můžete dát míč komukoli. Kluci se nabízeli, okamžitě jsem si mohl vybrat mezi třemi volnými hráči. Moc hezké."

Dostal jiné pokyny, než jaké plní ve Slavii. Trenér mu přikázal neopouštět střed hřiště, být víc k dispozici obraně, nic nevymýšlet, hrát tvrdě a jednoduše. "Ve Slavii chci hodně míč, tady víc tvořil Rosický," přiblížil Gedeon rozdíly.

Od zkušených spoluhráčů sklidil obdiv. A také dík za to, že jim ulehčil práci. "Hráli jsme dost ofenzivně, proto jsem toho moc nenabránil," pronesl s úsměvem Vladimír Šmicer, který se s Gedeonem pohyboval v záloze. "Všechno zvládl, dobře bránil, spoustu toho naběhal."

Gedeon přiznal, že góly padly přesně po situacích, které mužstvo trénovalo. "Po zápase nám trenér Brückner poděkoval a řekl, že dobré zboží se cení," prozradil záložník, co slyšel.

Přestože pochází z Chomutova, který leží jen kousek od Teplic, na stadionu rodinnou podporu postrádal. Manželka se pro něj zastavila až po zápase a odvezla ho domů. "Máme malýho kluka a nesehnali jsme hlídání," vysvětlil.

Hlava ze skoku z Blšan přes Slavii do reprezentace se mu netočí. "Splnil se mi sen," svěřil se. "Krásný zážitek. Zažil jsem to už na lavičce, ale na hřišti je to ještě lepší."

Jen občas si s Čechem a s Vachouškem vzpomenou, jak před časem váleli za Blšany. "Už máme každý jiné starosti. Ale padla na to řeč před zápasem, když jsme si sedli na kafe s blšanským útočníkem Davidem Souradou," prozradil Gedeon.

Nechybělo moc a v Teplicích, kde ve středu prožil báječný večer, mohl být fotbalově doma. Před dvěma lety ale vábení místního klubu odolal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze