Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gedeon nastoupí nejspíš od začátku

5 2003
Praha - O přesném složení základní sestavy nemá zatím trenér slávistických fotbalistů Miroslav Beránek den před pohárovým duelem jasno. "Zdravotní potíže mají Zachariáš, Müller a Tomáš Došek, moudřejší tak budu až po dnešním tréninku a hlavně v den zápasu," řekl Beránek na středeční tiskové konferenci. Slavia ve čtvrtek v 17.00 nastoupí na Strahově k úvodnímu duelu 2. kola Poháru UEFA proti bulharskému celku Levski Sofie.

Beránek však připustil, že do základu najisto počítá s brankářem Černým, který se v pondělním utkání se Synotem objevil v prvoligové základní sestavě po delší odmlce.

"Černý prokazoval výbornou formu i v trénincích, takže pro něj mluví především výkonnost," řekl trenér. "Navíc Kozáčik v době odvety bude se slovenskou reprezentací na mistrovství světa dvacítek, tak je dobře, že si Černý soupeře přečte už v prvním utkání."

Řeč přišla také na Gedeona, jenž si po vleklém zranění kotníku zahrál v pondělí také po značné pauze alespoň čtvrthodinu.

Na otázku, zda Gedeon proti Sofii nastoupí, trenér Beránek reagoval: "Stoprocentně sice v pořádku ještě není, ale i devadesátiprocentní Gedeon má v mužstvu svou váhu. Nejvíc bude záležet na tom, jestli se na těžký zápas bude sám cítit."

Slávistický kouč vyzdvihl soupeřovy kvality.

"Levski Sofia je nejznámější a nejslavnější mužstvo země, ve kterém se dnes mísí typické znaky bulharského fotbalu s jakýmsi mezinárodním stylem, protože jsou v něm znamenití zahraniční hráči," upozornil Beránek na složení týmu, v němž nechybějí například Brazilec, Nigérijec a Rus.

Slávisté mají informace, že bulharský celek je laděný především útočně. "O ofenzivu se obvykle stará bulharské trio. Dva výborní útočníci Ivanov s Čilikovem, které z druhé vlny doplňuje Kolev."

Levá strana zálohy patří brazilskému Wagnerovi, který prý Beránkovi připomíná Roberta Carlose z Realu Madrid. "Celou obranu diriguje ruský reprezentant Golovskoj, dále je ve středové řadě neméně dobrý Temile z Nigérie," říká trenér Slavie.

Co by tedy na bulharského soupeře mělo platiT?

"Mají nebezpečné protiútoky, takže tuhle jejich zbraň bychom eliminovat měli. Přesto si ale myslím, že o postupu se bude rozhodovat až v odvetě," předpověděl Beránek, který je přesvědčen, že před čtvrtečním utkáním jsou šance na třetí kolo vyrovnané. "Je to padesát na padesát."

Trenér bulharského celku Georgi Vasilev si na rozdíl od českých médií nemyslí, že by Slavia byla v krizi. "Vím co říkám , protože jsem se na ni byl dvakrát podívat," uvedl Vasilev. "Má velmi dobře organizovanou hru, vlastní herní styl i dostatek sedevědomí."

Z jednotlivců pak bulharského kouče nejvíc zaujal současný kapitán mužstva Bejbl. "Hraje výborně pozičně a operuje na obrovském prostoru. Ze středové řady dokáže dobře bránit a přitom je i nebezpečný v ofenzívě," všiml si Vasilev.

Za další slávistické opory pak označil Adauta, Pitáka a Tomáše Doška.

Přes tuto všechnu chválu ovšem Vasilev prohlásil, že se svým mužstvem hodlá přes Slavii postoupit. "A první krok k postupu chceme udělat už v Praze," uzavřel. Přestože mu chybí zraněný srbský střední Simonovič, významná opora mužstva. Toho zastoupí Golovskoj, jinak šéf čtyřčlenné obrany.

Pravděpodobné sestavy

Slavia: Černý - L. Došek, Müller, Petrouš, Kratochvíl - Dostálek, Bejbl, Gedeon, Piták - Adauto, Kuka.
Sofie: Ivankov - Stankov, Stojanov, Topuzakov, Angelov - Bukarev, Temile, Telkijski,
Golovskoj, Wagner - G. Ivanov.

Zápas řídí skotský rozhodčí McCurry.

V den zápasu vedení bulharské výpravy na Olšanských hřbitovech uctí památku nezapomenutelného českého trenéra Ruldolfa Vytlačila, který na mistrovství světa 1962 v Chile dovedl tehdejší Československo ke stříbrným medailím.

Vytlačil je totiž zapsán zlatým písmem také v kronice týmu Levski Sofie, který trénoval v letech 1964/66 a 1968/70. V roce 1965 vyhrál bulharský titul a v roce 1970 s týmem Levski získal tzv. double, tedy titul a vítězství v Bulharském poháru. Navíc coby reprezentační kouč přivedl bulharské národní mužstvo na světový šampionát v roce 1966. Vytlačil zemřel v roce 1977 ve věku pětašedesáti let.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze