Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gebre Selassie o bláznivé sezoně: Hlavně nebýt podepsaný pod sestupem

Theodor Gebre Selassie (uprostřed) během tréninku fotbalové reprezentace na soustředění v Kranzachu. | foto: David ŠvábČTK

27 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Nikdo z fotbalových reprezentantů neprožil tak psychicky náročný závěr sezony jako Theodor Gebre Selassie. "Naštěstí to dopadlo dobře, poslední vítězství lečí. Kdybychom to nezvládli, byl bych na tom psychicky špatně," říká jeden z adeptů na základní sestavu pro mistrovství Evropy.

Po perfektně připraveném trávníku v rakouském Kranzachu se prochází jeho syn Noem s manželkou Leonou. Gebre Selassie není jediný, kdo má tady své nejbližší.

I účast rodin hráčů na soustředění má přispět k tomu, aby reprezentanti před mistrovstvím Evropy měli pohodu.

Gebre Selassiemu k příjemnému rozpoložení, v jakém dorazil na soustředění, přispěl i šťastný konec sezony ve Werderu Brémy. „Byla tam velká euforie,“ poznamenal.

Panovalo by velké zklamání, pokud by s klubem, v němž působí už čtyři roky, nezvládl poslední kolo proti Frankfurtu a pak sestoupil do druhé bundesligy. Rozhodla 88. minuta, Frankfurt tak do baráže o udržení v nejvyšší soutěži musel místo Brém.

Fotogalerie

„Bylo by snadnější, kdybychom se netrápili do posledního kola. Ale zase psychicky vypjaté zápasy člověku hodně dají,“ přemítal devětadvacetiletý bek. „Psychicky vyčerpaný nejsem, odpočinul jsem si.“

Bylo pikantní, že o záchranu během sezony bojoval i proti Pavlu Kadeřábkovi z Hoffenheimu, který je jeho konkurentem na pozici pravého obránce v národním mužstvu.

„Já jsem ve Werderu čtyři roky, ke klubu mám už velký vztah. Nechtěl jsem spadnout do druhé ligy, být pod tím podepsaný. Byl jsem rád, že záchranu zvládnul i Pavel. Pro reprezentaci je to super.“

Brémy hrají o udržení v posledních letech často, Gebre Selassie to zažil i ve své premiérové sezoně. „Zachránili jsme se kolo před koncem. Ale tenkrát to na mě nemělo takový dopad, nebyl jsem s klubem tolik svázaný,“ vzpomínal.

Teď už patří mezi opory, v uplynulém ročníku odehrál třiatřicet utkání, všechny v základní sestavě. Střídán byl jen jednou, devět minut před koncem duelu v Augsburgu se zranil a pak chyběl v následujícím kole.

To v národním mužstvu stabilní místo v sestavě nemá jako dřív. Přišel o něj s příchodem trenéra Pavla Vrby, ten sází víc na Kadeřábka.

„Pavel odehrál hrál super v kvalifikaci, měl dobrou sezonu. Já to respektuju, tak to ve fotbale chodí. Lhal bych, kdybych tvrdil, že mi to nevadí a že je mi to jedno. Ale nemohl jsem počítat s tím, že budu patnáct let v reprezentaci a budu mít místo pod palcem.“

Trenér Vrba však počítá i s tím, že Gebre Selassieho může využít na pravé straně zálohy. „V klubu mě to v záloze bavilo hodně. Člověk je více ve hře, víc se dostane do ofenzívy, má větší volnost...“Najdete na iDNES.czmobilní verze