Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínkám neuteče. Může Southgate spasit fotbalovou Anglii?

Gareth Southgate povýšil, po anglické jedenadvacítce nyní vede seniorskou reprezentaci. | foto: Reuters

2 2016
Pět anglických střelců proměnilo: Shearer, Platt, Pearce, Gascoigne i Sheringham. Hledal se šestý na penaltu. Pětadvacetiletý poctivec Gareth Southgate instinktivně řekl: „Jdu!“ Vzal si míč a vystřelil tak špatně, až se tomu nechtělo věřit. Po zemi, pomalu, skoro do středu brány. A do finále Eura 1996 prošli Němci.

Na fotbalovou Anglii znovu padlo temno. Nevyhrála ani turnaj, který pořádala. Southgate byl viníkem. Nejradši by se zahrabal pod zem, nikoho nechtěl vidět. Zklamal národ.

Zpackaná penalta se řadí mezi největší selhání anglických sportovců v dějinách a Southgate před vzpomínkami utíká, seč může. Když ho zkraje roku oslovily televizní společnosti BBC a ITV, které připravovaly dokument k dvacátému výročí, odmítl je.

Vybavilo se mu to děsivé ticho, které se rozhostilo na vyprodaném stadionu Wembley, když brankář Köpke ztlumil míč. Anglie si dodnes myslí, že tehdy Southgate nebyl připravený. Teď už připravený je. Sympaťák s nepatrným předkusem se stal oficiálně trenérem reprezentace.

Pyšní na svůj tým

Coby provizorní kouč zaujal natolik, že mu šéfové federace předložili k podpisu čtyřletou smlouvu. „Chci dát své zemi mužstvo, na které budou všichni pyšní,“ prohlásil Southgate rozhodně.

Může to dokázat? Nastal ten správný čas? Těžko říct, Anglie se řadí spíš k prokletým týmům. Od roku 1966, kdy ovládla domácí mistrovství světa, klopýtá. Pokaždé přijede na velký turnaj přinejmenším pro medaili, ale obvykle se vrací pokořená.

Poslední skutečně památný šampionát byl právě ten v roce 1996. Chybělo málo, aby báječná generace došla na vrchol. Jenže pak se Southgate dobrovolně přihlásil k penaltě a dál už to znáte.

Punková skupina The Business byla tak rozjetá, že nazpívala štiplavou píseň „Southgate“. Firma Pizza Hut naopak použila nešťastníka do vydařené reklamy. Smutný Southgate vystupuje s papírovým pytlíkem na hlavě. U stolu si ho dobírají vysmátí Stuart Pearce a Chris Waddle, kteří si osudový penaltový krach prožili před ním, takže přesně vědí, co právě prožívá.

Za poslední dvě dekády vyzkoušela Anglie leccos, aby přelezla překážku, na které vytrvale zakopává. Slavný Kevin Keegan nepomohl, Švéd Sven-Göran Eriksson skončil třikrát za sebou ve čtvrtfinále, Steve McClaren vyhořel, předražený Fabio Capello nic moc, Roy Hodgson byl lepší, ale ne výrazněji. Zkušený Sam Allardyce vydržel na vysněné židli pouhých 67 dní. Vaz mu zlomila nahrávka, ve které radí novinářům přestrojeným za asijské obchodníky, jak obejít pravidla při přestupech.

Práce za 45 milionů korun ročně

Allardycovi zůstane ve statistikách jen zářijová kvalifikační výhra na Slovensku, pak už nastoupil Southgate. Zprvu záplata, od středy dlouhodobé řešení. „Není to žádná trenérská hvězda, žádná magická střela, ale může být tím správným mužem,“ napsal deník Guardian.

Southgate přešel od reprezentační jedenadvacítky, kterou loni přivezl do Česka na malé Euro, a dostal základní roční plat 45 milionů korun. Ve srovnání s předchůdci je to málo, ale polepšit si může rychle. Smlouva na to myslí.

Zatím se uvedl čtyřmi slušnými zápasy. „Šli jsme pod ním hodně nahoru,“ řekl záložník Jordan Henderson. Zaujala hlavně kvalifikační výhra 3:0 nad Skotskem a listopadový přátelák se Španělskem, ve kterém Angličané ještě v 89. minutě vedli 2:0. „Závěr jsme hrubě nezvládli, což pro nás musí být poučení,“ uvedl Southgate po remíze 2:2.

Tehdy ještě nevěděl, jestli se provizorní role změní na stálou. Abychom nezapomněli: hádejte, jaké výzva čeká Southgata v roce 2017 jako první? Přece březnová příprava s Německem.

Zeptá se ho někdo na starý šrám?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze