Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Galavečer vypukne u Braniborské brány

23 2006
Berlín - Čtyři roky připravovali Němci zahajovací show mistrovství světa. Pět tisíc dobrovolníků, umělci, akrobaté, kostyméři a ředitel akce Andre Heller. Programu mělo dominovat defilé 132 fotbalových mistrů světa v čele s legendárním Pelém či Maradonou, hymnu šampionátu měl zpívat populární Peter Gabriel.

Německo chtělo velkolepý ceremoniál uspořádat podle vzoru olympijských her samostatně, dokonce šest dní před úvodním zápasem, což byla revoluční novinka.

Zástupci Mezinárodní fotbalové federace FIFA se však obávali, že se hřiště během ceremonie promění v oraniště a trávník už pořadatelé nestihnou nachystat. Tak akci zakázali.

Skandál, ostuda! Titulky prvních reakcí však záhy vystřídaly otazníky. Co je to za trávník, který nelze během několika dnů připravit na zápas? Zničili by Brazilcům hřiště? Nemá náhodou FIFA jiný důvod, proč ceremoniál odvolala?

Například, že se dosud neprodalo dost vstupenek a náklady na show přesáhly už 720 milionů korun? "Abych byl upřímný, zájem veřejnosti přijít na úvodní show neodpovídá našim představám. Odezva byla velmi slabá. Uvědomili jsme si, že lidé se chtějí dívat na fotbal, nikoli na galavečer," přiznal Sepp Blatter, šéf FIFA.

Vstupenky se prodávaly od tří tisíc korun a stadion by se zřejmě zaplnil nanejvýš z poloviny.

Jedním z důvodů ovšem měla být také snaha brazilských mistrů světa, kteří právě v Berlíně nastoupí 13. června proti Chorvatsku v úvodním zápase. Údajně se báli poničeného trávníku, což FIFA dementovala. Slavnostní zahájení bylo tedy zrušeno.

Ale němečtí politici se rozhodli zachránit čest. Nabídli, aby se ceremoniál místo stadionu v Berlíně uskutečnil u Braniborské brány.

Show bude. A pro lidi gratis "Neděláme to pro metropoli, ale pro celou republiku," řekl berlínský starosta Klaus Wowereit, který nabídl prostor kolem Braniborské brány, symbolu německého sjednocení.

Brána se nyní oblékla do národních vlajek a show bude! Odehraje se na pětikilometrové třídě 17. června, kudy jindy proudí technaři při výstřední Love Parade, a pro diváky bude gratis. Dobrou vůli nakonec projevila i FIFA a uspořádání náhradní slavnosti podpoří milionem eur.

Nechce se však na galavečeru aktivně podílet a ani s ním být spojována.
I když show nakonec vypukne 7. června, umělecký ředitel programu Andre Heller je naštvaný.

Vzpomíná, jak ho před čtyřmi lety u italského Lago di Garda přesvědčovali německý kancléř Schröder, šéf FIFA Blatter a předseda organizačního výboru Beckenbauer, aby megaakci vymyslel. Kývl a začal pracovat.

U Braniborské brány bude jen jakási provizorní show. Část svého "zakázaného" představení chce Heller uspořádat 9. června v Mnichově před zahajovacím zápasem Německo– Kostarika.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze