Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Galásek se těší na malý De Kuip

13 2003
Teplice, Praha - Před sobotním bojem s Kanadou, v němž budou fotbalové reprezentaci fandit teplická Stínadla, záložník Tomáš Galásek říká: "Těším se na stadion, kterému teď v Holandsku přezdívají malý De Kuip." Galásek v posledních dnech slyší o Teplicích dnes a denně.

Důvodem není jen místo utkání reprezentace, ale i fakt, že působí v holandském Ajaxu Amsterodam.

A právě soupeře z Nizozemí potkaly Teplice v Poháru UEFA. Před týdnem senzačně vyhrály na hřišti Feyenoordu Rotterdam 2:0.

"Výkon Teplic sklidil v Holandsku velice dobrý ohlas," přibližuje Galásek. "Ačkoli utkání ovlivnila rychlá červená karta pro domácí, listy uznaly, že hosté měli celý zápas pod kontrolou," přečetl si.

V článcích také našel chválu na teplický stadion, asistent Feyenoordu o něm hovořil jako o „malém De Kuip“. Velký De Kuip je nádherná aréna jeho mužstva.
Severočeský celek dostal po triumfu nálepku: nebezpečný, nevyzpytatelný.

Přitom před zápasem byl v očích nizozemského tisku outsiderem. "Van Marwijk, trenér Feyenoordu, jako jediný z Holandska varoval před českým soupeřem.
Zbytek viděl Rotterdam ve třetím kole," říká ostravský odchovanec.

Agent 007: ano, či ne?

Třicetiletý defenzivní štít, opora Ajaxu, měl být teplickým špiónem, informovat o síle a slabinách Feyenoordu. Teplický fyzioterapeut Karel Mališ, jeho přítel z reprezentace, dostal od trenéra Straky za úkol vyloudit nejčerstvější zprávy.

"Galáska jsme sehnali, ale zrovna byl ve Španělsku a trenér Koeman nemá v lásce mobily. To chápu, já také ne," líčil František Straka, kouč Teplic, den před zápasem v Rotterdamu.

Galásek se jen pousmál, příhodu z Viga, kde se chystal na střetnutí Ligy mistrů, vyprávěl jinak. "Já volal Karlovi! A žádné potíže jsem neměl.
On toho napovídá...," popíchl na dálku svého kumpána.

Po návratu ze Španělska se vydal z Amsterodamu do Rotterdamu a navštívil celek Teplic. "Když je český tým tak blízko, 40 minut cesty mě nezabije. Jsme s Mališem větší kamarádi, povídal jsem si i s trenérem Strakou," vzpomíná.

Druhý den, v době zápasu, však seděl s mužstvem Ajaxu na společné večeři. První poločas duelu Feyenoord - Teplice tak poslouchal v rádiu, až druhý viděl v televizi.

"Teplice už postup nepustí. Dva nula považuji za dobrý výsledek, navíc ve stavu, v jakém Rotterdam je," myslí si Galásek. Co se děje s teplickým sokem? "Prochází složitým obdobím. Nevyhrává přesvědčivě, hledá se."

Holandský vítěz Poháru UEFA 1974 a 2002 vyměnil po boji se Strakovým souborem gólmany, Zoetebiera nahradil brzy šestatřicetiletý Lodewijks. Ve Volendamu vychytal ligovou výhru.

"Když s námi loni bojovali o druhé místo, hodně je Lodewijks podržel," říká Galásek. Japonec Ono se prý brzy uzdraví, zlá je však pro Feyenoord ztráta Brazilce Leonarda. Pochroumal si koleno a až rok vynechá.

"Teplice už nepotrápí. Je smolař. Bojoval s návratem, měl formu a hned se znovu zranil."

Třicetiletý Galásek si v reprezentaci může povídat o Feyenoordu kromě Mališe i s teplickým záložníkem Voříškem. "Mališ mi zatím vykládal, že obecenstvo na ně házelo zapalovače a jablka," předává dál, co vyslechl.

Diváky zve na sobotní zápas s Kanadou: "Ať přijdou na nás. Doufám, že fanoušci budou zvědaví na český tým stejně jako nedávno v Olomouci."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze