Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Galásek: Holanďani ať se vypovídají

1 2003
Amsterdam - V tradičně nejsledovanějším zápase nizozemské fotbalové ligy zvítězil domácí Ajax nad Feyenoordem 2:0. Byl to vzájemný jubilejní duel, nejslavnější mužstva země na sebe narazila po stopadesáté. "Byla to sláva, ale já po zápase musel čtyřicet minut mluvit o losu mistrovství Evropy. Naše výhra nad Feyenoordem nikoho nezajímala," říká Tomáš Galásek, současná opora Ajaxu.

Třicetiletý defenzivní záložník se tomu ale moc nedivil. Vždyť lisabonský los poslal do jedné ze skupin vedle Německa a Lotyšska také Nizozemsko a Česko. Tedy soupeře, kteří na sebe narazili v nedávno skončené kvalifikaci. Český internacionál tak šel nizozemským novinářům a televizním štábům z ruky do ruky.

Dřív než po zmíněném ligovém utkání se s českým reprezentantem Galáskem o losu nikdo bavit nemohl. Ajax hrál s Feyenoordem od 12.30 a právě pár minut poté losovací akt v Lisabonu začínal.

"Já se jména dvou největších soupeřů dozvěděl v poločase," pokračuje Galásek. "Když jsem šel ze schodů do kabin, jeden z televizních komentátorů mi stačil říct, že Česko má ve skupině Holanďany a Němce. Třetího soupeře si nevybavoval, říkal, že tihle dva jsou ti nejdůležitější."

Spoluhráči Zdeňku Grygerovi prý nic neřekl. Ani ostatním. "Nevím, jestli to někdo z nich věděl, ale v poločase o tom v kabině nepadlo ani slovo. V tu chvíli pro nás byl mnohem důležitější zápas s Feyenoordem."

Až teprve po dvoubrankové ligové výhře se dva čeští reprezentanti mohli pozastavit nad osudem. Nizozemsko žádný z nich ve skupině mít nechtěl.

"Říkali jsme si, že už v kvalifikaci jsme jich měli nad hlavu, takže na mistrovství bychom se jim pro začátek vyhnout mohli. Ale stačili jsme si říct jen pár vět a už se kolem mě strhl ten obrovský humbuk. A je mi jasné, že mě to čeká celý další půlrok."

Galáska při všech těch rozhovorech na téma ´Česko a Nizozemsko opět v jedné skupině´ mohlo potěšit jen to, že se všichni předháněli v bonmotech, jak je české národní mužstvo silné, a že na evropském šampionátu patří k největším favoritům.

"Moc jsem na ně nedal, protože dobře vím, jak nám Holanďani budou chtít tu kvalifikaci oplatit. Ale na druhou stranu bylo příjemné, že o české reprezentaci mluvili s takovou úctou. Ať už byla hraná, nebo ne. Kvalifikací i tou šňůrou bez porážky jsme si udělali výborné renomé a potom se dobře poslouchá, když o vás mluví s respektem."

Když má sám Galásek říci, co si o vylosované skupině myslí, vzpomene na výrok švédského trenéra anglického národního mužstva Erikssona. "Ten řekl, že D skupina je jednoznačně nejtěžší. A když to řekne takový expert, něco na tom nejspíš bude."

Odevšad je přitom slyšet, jak se Nizozemci českému mužstvu pomstí za kvalifikaci, v níž je Češi nechali na druhém místě. Což znamenalo dodatečnou baráž Nizozemska se Skotskem.

"Je možné, že s omlazeným mužstvem Holanďani na mistrovství Evropy šance mít budou. Ale je to ještě půl roku, bůhví jak to bude," přemítá Galásek. "A jestli se na tu pomstu cítí, tak bych je při tom nechal. Ať si říkají, co chtějí. Oni strašně vyrostli, když teď v baráži dali šestku Skotům. Tak ať se klidně vypovídají."

Van der Vaart, Sneijder - to jsou nizozemští reprezentanti, s nimiž se Galásek důvěrně zná. Jsou to totiž jeho spoluhráči z Ajaxu.

"Vaartovi je dvacet a Sneijderovi devatenáct, právě oni jsou představiteli mladé reprezentační vlny, oba jsou výborní, jak útočník Vaart, tak záložník Sneijder, který byl strůjcem šestibrankového vítězství v baráži nad Skotskem."

Debaty s nimi jsou prý poslední týdny stejné. "Před losem slibovali, že když nás dostanou do skupiny, tak že nám tu kvalifikaci odvedou. Takže teď to jen opakují."

Další dva soupeře v základní skupině mistrovství Evropy - Německo a Lotyšsko - si Galásek přál. "Z druhého koše jsou podle mě Němci opravdu nejpřijatelnějším soupeřem. A ze čtvrtého si asi přál outsidera Lotyšsko každý."

Na začátek Lotyšsko, to Galásek bere všemi deseti.

"Je jasné, že se na první zápas budeme muset připravit, jako kdybychom nastupovali proti Brazílii. Nesmíme podcenit jediný detail. Potom určitě mistrovství odstartujeme třemi body a co víc si pro začátek přát."Najdete na iDNES.czmobilní verze