Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzský jásot nad postupem do finále

29 2000
P a ř í ž - Nadšení dnes ovládlo první stránky francouzských novin poté, co se národnímu týmu podařilo postoupit do finále fotbalového mistrovství Evropy po vítězství nad Portugalskem 2:1. Fotbalová horečka se tentokrát aspoň trochu přelila i do pařížských ulic, i když zatím se ani zdaleka nevyrovná atmosféře při mistrovství světa před dvěma lety. "Zlatá penalta", hlásá palcovým titulkem Libération.

Nadšení dnes ovládlo první stránky francouzských novin poté, co se národnímu týmu podařilo postoupit do finále fotbalového mistrovství Evropy po vítězství nad Portugalskem 2:1. Fotbalová horečka se tentokrát aspoň trochu přelila i do pařížských ulic, i když zatím se ani zdaleka nevyrovná atmosféře při mistrovství světa před dvěma lety. "Zlatá penalta", hlásá palcovým titulkem Libération.

První stránku listu Le Parisien zdobí výmluvný titulek "Ouuuiiiiii", zatímco sportovní deník L'Équipe pod nadpisem "Na dosah ruky" uvedl, že semifinále po ohromném napětí přineslo neuvěřitelné rozuzlení. Do finále poslala "modré" penalta rozhodnutá čárovým sudím a proměněná Zinedinem Zidanem, napsal list.

Francie postoupila po ohromném úsilí, napsal Le Figaro a zdůraznil, že tým mistrů světa vyhrál po "velmi vyrovnaném utkání". Tento úspěch dva roky po světovém titulu umožňuje "modrým", aby pokračovali ve svém snu a v neuvěřitelném dobrodružství, dodal list. Také France Soir zdůraznil "napětí na hranici snesitelnosti" a vyzdvihl zejména výkon "velikého" Zinedina Zidana.

Žádný list nezpochybňuje oprávněnost rozhodující penalty a neobtěžuje čtenáře ani názory portugalských hráčů, kteří se cítili jejím odpískáním poškozeni. Někteří z nich dotčeně tvrdili, že na ME vše stejně směřovalo k finále Francie - Nizozemsko.

Záznam odstranil veškeré pochyby, které panovaly na hřišti i kolem něj. Abel Xavier skutečně natáhl ruku k míči, aby jej odvrátil, shrnul francouzský postoj k rozhodujícímu okamžiku zápasu L'Équipe. Deník ve svém tradičním hodnocení dal nejvyšší známku francouzskému brankáři Barthezovi (7,5) a hráčům v poli Zidanovi, Henrymu a Vieirovi (po sedmi bodech). Z Portugalců dostali nejvyšší hodnocení 6,5 bodu Nuno Gomes, Sergio Conceicao a brankář Vítor Baia.

Během semifinále se shromáždilo kolem 10.000 lidí před obří obrazovkou na náměstí před pařížskou radnicí. Připomněli si tak mnohem bouřlivější chvíle, které provázely vítězné tažení "modrých" při mistrovství světa v roce 1998. Někteří z fanoušků se po vítězství přesunuli na třídu Champs-Elysées, kde oslavovali postup, a po půlnoci se v klidu rozešli.


 

Autor:


Témata: Ostatní
Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze