Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Francouzi mají z Turků respekt

25 2003
Paříž - Francie - Turecko a Kamerun - Kolumbie. Tak vypadají semifinálové dvojice fotbalového Poháru FIFA. Francouzi zatím nehrají v domácím prostředí nijak oslnivě a z Turků mají respekt. Obzvlášť měli obavy z kanonýra Nihata ze španělského San Sebastianu. Ten ale nakonec tým kvůli lehkému zranění neposílí. Zápas budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Druhé semifinále opřádají vzpomínky. Kamerun se s Kolumbií utkal naposledy před třinácti lety, ve čtvrtfinále šampionátu v Itálii. Semifinálové zápasy se odehrají ve čtvrtek.

Francouzi mají z Turků respekt
Francie opakuje situaci z roku 1998, kdy ji v semifinále mistrovství světa, které rovněž pořádala, čekal také tým z východu Evropy. Tehdy na cestě za zlatem "modří" zdolali Chorvaty, kteří si pak došli pro bronz.

Pomoci nahoru jim měl kanonýr Nihat, ale na poslední chvíli účast odřekl kvůli lehkému zranění stehna. "Odletěl se léčit do Istanbulu," potvrdil kouč Senol Günes.
Nihat se zranil v posledním kole španělské ligy, kvůli němuž už zmeškal zápas v základních skupinách.

Francouzi si oddechli, právě Nihata se z Turků báli nejvíc. "Musíme ho zastavit už na
letišti," dal najevo respekt obránce Lilian Thuram, velký obdivovatel tureckého fotbalu i země samotné.

A právě Nihata, který letos nastřílel 23 ligových gólů, se domácí nejvíc obávají. "Musíme ho zastavit už na letišti," dal najevo respekt obránce Lilian Thuram, velký obdivovatel tureckého fotbalu i země samotné. Pro Turky je Nihatův přílet velkou vzpruhou. "Všichni jsou nadšeni," řekl kouč Senol Günes.

Turci měli oproti Francii o den kratší odpočinek, navíc se museli už podruhé během turnaje stěhovat ze St. Etienne do Paříže. Nihatův přínos zdůraznil i kouč Francie Jacques Santini. "Může být cennou posilou, i když zažívá zklamání. Hráči často trpí v klubu, pak přijedou k národnímu týmu a září," připomněl Santini fakt, že Nihatovu klubu utekl jen o vlásek španělský titul.

Francie má za sebou pohodový zápas s Novým Zélandem, ale její předchozí výsledky ve skupině nijak oslnivé nebyly. K výhře nad Kolumbií i Japonskem pokaždé potřebovala penaltu. "Nejsme na tom
dobře. Je velmi těžké po únavné sezoně znovu nastartovat stroj. Ve čtvrtek ale budeme připraveni," prohlásil záložník Robert Pires, který zatím dostává méně šancí, než se očekávalo. Do týmu se vrací gólman Barthez, který si odskočil za přítelkyní k porodu syna. Naopak vypadl distancovaný obránce Sagnol.

Turci mají ve Francii silnou kolonii a hráči doufají, že bude hlediště rozděleno na dvě poloviny. Poté, co v pondělí vtrhli po zápase s Brazílií turečtí fanoušci na hřiště, posílí ve čtvrtečním semifinále policie své hlídky. "Bude nám horko," tušil kanonýr Thierry Henry, který zatím na turnaji oslavil dva góly.

Kolumbie - Kamerun; velká odveta i střet stylů
Jihoamerickým zástupcem v semifinále překvapivě není Brazílie, která se do závěrečných bojů neprosadila. Kontinent reprezentuje Kolumbie, jež se v semifinále utká s Kamerunem. Toto semifinále provázejí vzpomínky. Naposledy se totiž Kamerun utkal s Kolumbií před třinácti lety na světovém šampionátu v Itálii a "Nepřemožitelní lvi" vedení veteránem Millou tehdy postupem do čtvrtfinále dosáhli největšího fotbalového úspěchu v historii země.

Mnozí hráči ze současného kádru byli ještě dětmi. Náhradnímu gólmanovi Eriku Kwekeuovi bylo tehdy deset a na zápas se díval v televizi. "Když jsme vyhráli, šli jsme do ulic a dělali rámus," vzpomíná. "Byla to velká party," přidal se Lucien Mettomo, tehdy třináctiletý. Útočník Mezagué byl dokonce ještě o sedm let mladší
a žil s rodiči ve Francii.

Možná si ve čtvrtek jeho rodiče najdou cestu do Lyonu, kde může Kamerun znovu psát historii. Kolumbijci ovšem prahnou po pomstě. "Přesně Kamerun jsme si přáli. Je to šance na odplatu," spřádal plány obránce Iván Córdoba. Tým německého kouče Winfrieda Schäfera ale bude tvrdým oříškem. Na turnaji ještě nedostal gól a na jeho obranu nevyzráli ani brazilští mistři světa.

Pro semifinále ovšem ztratili svou největší hvězdu. Útočník Eto'o musí být k službám Mallorce v sobotním finále Španělského poháru. Na případné finále už ale může být zpátky. "Doufám, že o víkendu bude slavit dvakrát," myslel dopředu Schäfer.

Jeho protějšek Francisco Maturana nazval nadcházející duel "střetem stylů". "Kdo si prosadí svou, vyhraje," zavěštil si. Jeho tým spoléhá na technické pojetí hry, Kamerun vládne zase nasazením.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze