Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi jsou k poražení

13 2000
K n o k k e - H e i s t - V pátek čeká české fotbalisty na mistrovství Evropy další soupeř, kterým je úřadující mistr světa Francie. Ten ve svém prvním utkání porazil Dánsko 3:0. Nedělní zápas sledoval Daniel Drahokoupil, předcházející přípravu zase mapoval pro Jozefa Chovance jeho někdejší spoluhráč Július Bielik. Oba viděli výborný tým, ale i v jeho hře lze prý vystopovat slabiny.

Nedělní zápas měl ukázat, v jaké formě se ve skutečnosti nachází řada francouzských hvězd, trpících občasnou nevyrovnaností. Drahokoupil měl co dělat, aby si během zápasu stačil dělat poznámky. "Vůbec bych se nedivil, kdyby po mistru světa pomýšleli i na titul mistra Evropy," zachmuřil se trenér sparťanské rezervy, nyní ve službách národního týmu. Francouzi totiž podle něho podali vynikající výkon, excelentní byl především Zinedine Zidane, individuální výkony nejvyšších kvalit podali také další hráči.

"Takřka neprostupná je obrana. Ve vzduchu kralují Desailly a Thuram, které ještě zdvojuje defenzivní středová dvojice Deschamps a Petit," pravil uznale český pozorovatel, který byl ale nadšen především z výkonu Zidaneho, stejně jako Henryho na levé straně útoku. Úvodních dvanáct minut ale Francouzi nezvládli. Dánové jim málem vstřelili dva góly a mohlo být všechno jinak. "Dostali se pod tlak, jenže v době největšího náporu přišel rychlý protiútok a první branka," řekl Drahokoupil, podle něhož Francouzům vůbec nevadí, když hrají pod tlakem.

Právě slabší úvod je specifický pro Francouze v každém zápasu. Tvrdí to i Bielik, který sledoval zápasy s Polskem, Skotskem, Slovinskem a Chorvatskem. "Snad až na Chorvatsko je každý tým v úvodu přehrál, do patnácté minuty hrají hodně na své polovině," povšiml si Bielik. Jeho postřehy o rozestavení týmu a jednotlivých hráčích se příliš neliší od toho, co viděl Drahokoupil. "Jen snad složením útoku Francouzi v sobotu překvapili," domníval se Bielik.

Slabinu Bielik našel na levé straně hřiště. "Záloha hodně přesouvá těžiště hry z jedné strany hřiště na druhou, ale ve chvíli, kdy zůstane na levé straně osamocený Lizarazu, má problémy. Dokázat tak křížným pasem přenést hru do těch míst, mohl by se nějaký hbitý technický hráč prosadit," zauvažoval Bielik. Názor, zda je tato situace 'šitá na míru' Poborskému, však ponechal na Chovancovi. "Trenér si postřehy vyslechl, teď budu klukům držet palce," vzkázal do Belgie Bielik.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze