Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Francie ožívá fotbalem, líčí Šmíd. Ale proč vzpomíná na Euro 1996?

FOTBALOVÉ SRDCE PAŘÍŽE. Fanouškovská zóna pod Eiffelovou věží je nesmírně pečlivě střežená, stejně jako všechny stadiony, kde se Euro 2016 bude odehrávat. | foto: Reuters

10 2016
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Prudká rána Miroslava Kadlece doprostřed nahoru, bezmocný brankář Bernard Lama, po penaltách česká euforie a francouzské slzy. Pamatujete? Ve Francii nečekaně ožila vzpomínka na semifinále Eura 1996 v Anglii.

„Hledají vhodnou paralelu, protože dva roky nato vyhráli domácí mistrovství světa,“ říká Jan Šmíd, zpravodaj Českého rozhlasu, jenž ve Francii žije.

Takže se teď připomíná dvacet let starý zápas proti českému týmu?
Staví to tak, že neúspěch pomohl k­ úspěchu. Rok 1998 je pro Francii symbol sjednocení, kdy všichni táhli za jeden provaz, a bude se o tom mluvit neustále. A věří, že by se roky 1996 a 1998 mohly opakovat, tedy před dvěma lety na mistrovství světa v Brazílii vyřazení ve čtvrtfinále a neúspěch a teď zase doma... Pořád porovnávají, kolik hráčů bylo v Brazílii, co se zlepšilo, jak tým vyzrál.

Jan Šmíd

Jan Šmíd, zpravodaj Českého rozhlasu.

A vyzrál? Kdo ho potáhne?
Griezmann měl dobrou sezonu a fanoušci mu věří. Pogbovi se vyčítá, že zůstává za očekáváním, že není tou hvězdou, kterou měl být. Giroud je nepopulární a lidé na něj pískali, ale dal góly a situaci trochu uklidnil. Překvapením a nastupující hvězdou bude Kanté, takový nový Makélélé.

Cílem je jen vítězství?
Jiná varianta neexistuje, semifinále by bylo málo. Věří, že na to mají.

Jak velkou pozornost věnují Euru francouzská média, když se stávkuje a zemi trápí povodně?
Stávka mediálně ustupuje do pozadí, hodně dominovaly povodně. Už se ale píše o Euru, vycházejí velké přílohy. Je to hodně vlastenecké, velkou pozornost věnují domácí Francii, zahajovacímu zápasu. A řeší se, jestli je mužstvo rasově dobře sestavené.

Vážně? Pořád proto, že trenér Deschamps nevzal útočníka Benzemu, který se podílel na vydírání spoluhráče? A Cantona ho za to nařkl z rasismu, protože Benzema má kořeny v severní Africe.
Nejdřív Eric Cantona, pak komik Debbouze, který hrál ve filmu Amélie z ­Montmartru. Ve Francii je neuvěřitelně populární, má vlastní show. Hlásí, že je taky přistěhovalec, že zastupuje předměstí. A že hráčů z těchto částí je v reprezentaci málo. Celé je to naprostý nesmysl, ovšem téma rasismu je ve Francii vážná věc. Nabralo to velký rozměr, byla kolem toho velká debata a trenér Deschamps musel vysvětlovat.

Co otázka bezpečnosti?
Hodně se mluví o konkrétních opatřeních, jaké budou kontroly, kolik to zabere času, kde budou největší. Připomíná se i speciální systém v ­Nice, kde budou mít víc kamer a­ pracovat s otisky prstů. Samozřejmě se o bezpečnosti mluví, ale spíš chtějí uklidnit veřejnost, ne vystrašit. Není to žádná hysterie.

Může Euro poznamenat stávka kvůli zákoníku práce?
Problémy jsou hlavně v pařížském metru, ale zatím je to mírnější forma. Pamatuju stávky, kdy bylo město paralyzované. Dál se uvidí, jak to bude s vlaky po celé Francii, vždy záleží na konkrétních odborech. Vláda argumentuje, že při mistrovství to bude ostuda, ale stávka klidně může pokračovat. Na důležité události se přitom nebere ohled.

VÍTEJTE. Momentka z města Chantilly, kde bydlí angličtí fotbalisté.

VÍTEJTE. Momentka z města Chantilly, kde bydlí angličtí fotbalisté.

Navíc se možná v sobotu přidají Air France.
Letecké společnosti třeba stávkují, i když začnou prázdniny a cestuje se na dovolenou. Přitom je to paradox, protože zasáhnou lidi, kteří je spíš podporují. Je to trochu schizofrenní situace: čekají v koloně nebo ve frontě, ale vlastně dávají stávkujícím za pravdu. Nám důvody protestu znějí neuvěřitelně, tady jsou ovšem zvyklí na určité zajištění. Ta úprava jde trochu ve prospěch zaměstnavatelů, ale jen aby uvolnila trh práce a navíc připravila ji levicová socialistická vláda.

Jak moc vlastně ožije Francie fotbalem během Eura?
Paříž je v tomhle atypická, vymyká se ostatní Francii, je to hlavně turistické město. Ale třeba Lens nebo Saint-Etienne, to jsou fotbalová města. Třeba v Chantilly, kde bydlí Angličané, potkáte spoustu fanoušků a­ všude vidíte anglické vlajky, svoje týmy vítají i na dalších místech.Najdete na iDNES.czmobilní verze