Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Francie je zklamaná, nevyhrál Henry

23 2003
Paříž - Francie, která anketu o nejlepšího fotbalistu Evropy vymyslela, se těžko smiřuje s tím, že v roce 2003 vyhrál Zlatý míč český reprezentant Pavel Nedvěd. "Fenomenální hráč je Henry," prohlásil francouzský kouč Arsene Wenger, který Henryho trénuje v Arsenalu. A některá média jdou ještě dál.

"Nedvěd postavil své vítězství v zásadě na hlasech z východních zemí," napsal list Le Parisien. "Je to výmluvné. Redaktoři z fotbalově největších zemí jako jsou Anglie, Francie, Portugalsko či Španělsko dali na první místo Henryho, Nizozemsko pak volilo Zidana."

Na první místo dalo Henryho celkem osm novinářů z 52 členských zemí UEFA, kteří ve Zlatém míči hlasovali. Nedvěda pak sedmadvacet, to je obrovský rozdíl.

Český reprezentant to vyhrál mimo jiné doma v Česku, Itálii, Německu, Dánsku, Rusku či Chorvatsku. Naopak do elitní pětky se nevešel jen novinářům z Albánie, Ázerbájdžánu, Srbska a Černé Hory, Švýcarska, Faerských ostrovů, Islandu a Skotska.

"Henry dokáže stejně dobře střílet góly jako vytvářet šance pro druhé, a to je vzácné," chválil Henryho jeho klubový kouč Wenger. A naznačil, že ho považuje za vážného kandidáta na trofej v příštím roce.

"Henry je podle mě nejužitečnějším fotbalistou na světě," řekl kouč Aimé Jacquet, který v roce 1998 přivedl Francii k titulu mistrů světa.

"Henry má všechno, co je k zisku Zlatého míče zapotřebí. Ale chybí mu jen pořádný klub," napsal francouzský sportovní deník L'Equipe. "Nedvěd vyhrál nejen díky jednomyslně přiznávaným kvalitám, ale i díky stálosti svých výkonů a tomu, že hraje v úspěšném klubu - Juventusu."

"Zlatý míč by si zasloužil Henry," píše list Le Figaro, který u Nedvěda oceňuje hlavně bojovnost.

"Vítězství Nedvěda nevyvolává nadšení, ale ani Zlatému míči neubírá na cti," napsal Le Parisien.

Naopak francouzský záložník Zinedine Zidane vítězství českého hráče bez diskuze uznal. "Zlatý míč se málokdy mýlí," citovala agentura Reuters fotbalistu, který v letošní anketě obsadil páté místo.

V exkluzivním rozhovoru pro deník Sport pak vyjmenoval i Nedvědovy přednosti. "Perfektně napadá, přihrává i střílí. Vyzařuje z něj touha bojovat pro tým," chválil Francouz, který se před Nedvědem musel letos dvakrát sklonit. V únoru v Paříži v mezistátním zápase, v květnu v semifinále Ligy mistrů. V pondělí s ním prohrál potřetí, ale přijal to s nadhledem velkého hráče.

A co na to ostatní země?

V Itálii a ve Španělsku českého fotbalistu oslavují, německý a britský tisk se omezil v podtatě jen několik krátkých vět.

"Černobílý národ tleská: sláva Pavlovi!" křičí italský list La Stampa.

Nedvědova fotografie dominuje i titulní straně internetového vydání listu La Gazzetta dello Sport s podtitulkem, který cituje Nedvědova slova: "Nemůžu se měřit s šampiony jako jsou Raúl, Figo nebo Zidane."

Ve Španělsku se triumfu Nedvěda věnuje na titulní stránce  dokonce i ekonomický list El Comercio. "Fyzický potenciál, chytrost, cit pro hru a tah na branku, to jsou kvality," píše.

El Mundo zase žehrá na neúspěch španělských fotbalistů, či hráčů, kteří ve Španělsku působí. "Zidane pátý a Ronaldo až jedenáctý. Ale Nedvěd dostal Zlatý míč zaslouženě."

To Němci a Britové, kteří také v anketě zaostali za očekáváním, se k jejím výsledkům stavějí o poznání zdrženlivěji. Pro německý tisk je důležitější změna na postu trenéra v Hertě Berlín. Německý favorit Michael Ballack z Bayernu totiž v anketě skončil až dvacátý s pouhými dvěma hlasy.

Špatně dopadl i David Beckham, který obsadil až desáté místo. A tak se britské deníky dál nevzrušeně věnují rozborům ragbyových utkání.

V Belgii si Nedvěda váží

"Zlatý míč českému hráči Pavlu Nedvědovi je dlouhým nosem diktatuře médií", napsal  belgický list La Derniere Heure.

Deník se upřímně raduje z toho, že ocenění konečně získal fotbalista, který vyniká výlučně svou hrou, nikoli účastí v televizních pořadech, v reklamních kampaních a večírcích smetánky. 

"Je to tak dobře, protože Zlatý míč má dostat hráč za to, jak si počíná na hřišti," napsal a citoval Gérarda Ernaulta, šéfredaktora France Footballu, který  nazval Nedvěda dokonalou antihvězdou a jeho ocenění projevem opravdovosti.

List soudí, že Nedvěd nebyl zvolen za nějaké neuvěřitelné výkony, ale především pro to, že je inspiračním zdrojem hry dvou mužstev, která dnes patří k nejlepším na světě - Juventusu Turín a českého národního týmu.

Nedvěd je podle autora článku doslova ztělesněním neustálého pohybu. "Je to jakýsi volný elektron dnešního fotbalu. Spojuje v sobě všechny nezbytné kvality - vrací se pro míče, rozehrává, neustále hru zrychluje," napsal La Derniere Heure.

Připomněl, že vítěz ankety také velmi dobře střílí z dálky a nevede si špatně ani při standardních situacích. Jediným nedostatkem prý zůstává hra hlavou.

Deník Le Soir se trochu diví, jak výrazně Nedvěd předčil své soupeře, a prozrazuje, že belgický porotce Michel Dubois hlasoval pro Paola Maldiniho z AC Milán. Nedvěda list vynáší jako "otočnou hřídel", tvůrce hry Juventusu, který si nehraje na primadonu.

"Ulitý z oceli, neúnavný dělník, český střední útočník si libuje uprostřed v ose jako podpora útoku. Není to typ, který by se vyhýbal odpovědnosti," napsal Le Soir.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze