Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalu chybí pevná ruka, říká Vinš, kandidát na svazového předsedu

Luděk Vinš, kandidát na předsedu fotbalového svazu | foto: ČTK

7 2009
Vrátit českému fotbalu důvěryhodnost, posílit svazové vedení a ekonomiku - to chce mimo jiné Luděk Vinš, který v úterý oficiálně ohlásil kandidaturu na post předsedy Českomoravského fotbalového svazu.

Mottem Vinšovy kampaně jsou následující dvě věty: Fotbal je krásná hra, která má přinášet radost. Proto bych si přál, aby té radost bylo co nejvíc.

Sedmačtyřicetiletý Vinš je šéfem prvoligové Viktorie Žižkov a podle vlastních slov jde do volebního boje s pomyslnou jedenáctkou v základním rozestavení 4 - 3 - 3.

Brankář: 1) profesionální svaz

Obrana: 1) rehabilitace důvěryhodnosti, 2) bezpečné stadiony, 3) péče o výkonnostní fotbal, 4) pořadatelská výzva

Záloha: 1) silná ekonomika, 2) svazová legislativa, 3) částečná autonomie ligy

Útok: 1) více fotbalu, 2) úspěšná reprezentace, 3) péče o mládež

"Pokud budu zvolen předsedou svazu, chtěl bych nabídnout recept na trable, které český fotbal trápí. Chtěl bych se zasadit o to, aby ubylo sporů a intrikaření," uvedl Vinš.

"Chtěl bych, aby český fotbal táhl za jeden provaz, aby se hrálo v kultivovanějším prostředí a aby nám všem tahle krásná hra přinášela ještě víc zábavy. Zkrátka - více fotbalu!"

Aby se Vinš o post svazového předsedy ucházel, byl osloven už loni na podzim několika zástupci profesionálních klubů.

"V současné době cítím podporu čtyř krajských svazů a osmi až devíti profesionálních klubů," poznamenal Vinš. "Teď mě čekají cesty do dalších krajů, okresů, abych získal podporu ještě větší."

Když po představení volebního programu odpovídal Vinš na otázky novinářů, mimo jiné uvedl:

Ivan Hašek

Zda budu kandidovat na svazového předsedu? Dnes hrajeme v Rijádu asijskou Ligu mistrů s domácím AL Hilál, takže jistě pochopíte, že se teď soustředím jen na večerní zápas.

"Kdyby bylo na mně, reprezentačního trenéra Radu a celý realizační tým bych odvolal, Za kouče národního mužstva považuju jako nejvhodnějšího kandidáta Ivana Haška. A jako záložní variantu bych považoval Karla Jarolíma."

A jak by se zachoval vůči reprezentantům, kteří po prohře se Slovenskem strávili noc v jednom z pražských podniků?

"Tyto hráče bych potrestal vyřazením z reprezentace, je otázkou, zda jen dočasným," poznamenal Vinš.

Dále Vinš uvedl, že současné svazové vedení je slabé.

"Vidím v něm roztříštěnost, nemá jasnou koncepci a chybí mu pevná ruka," řekl Vinš, který věří, že by se tou pevnou rukou mohl stát.

Vinš je zatím první osobou, která kandidaturu na post prvního muže české fotbalu oficiálně oznámila.

A vidí potenciálního soupeře v Ivanu Haškovi, který ve Spojených arabských emirátech vede mužstvo ligového lídra Al Ahlí, a k případné kandidatuře se dosud nevyjádřil?

"Samozřejmě, že Hašek by velkým soupeřem byl. Ale v lednu jsem za ním byl v Dubaji, nastínil jsem mu své představy a bavili jsme se o případné budoucí spolupráci."

Vinš má Haška především za špičkového trenéra.

"Reprezentační trenérský post by mu seděl mnohem víc, než role funkcionáře, byť špičkového. A samozřejmě je nejvyšší čas, aby se Ivan Hašek vyjádřil, zda na předsedu svazu hodlá kandidovat, či nikoli. Od zimy jsem s ním nemluvil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze