Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šalamounská kontumace. Albánie zůstala bez bodu, Srbové nakonec také

Srbští a albánští fotbalisté se rvou kvůli stržené vlajce (14. října 2014). | foto: AP

24 2014
Evropská fotbalová unie UEFA rozhodla od stolu o výsledku zápasu Srbsko - Albánie, který provázely výtržnosti fanoušků. Utkání kontumovala 3:0 ve prospěch domácích, kterým však zároveň odebrala tři body. Oba svazy, které se proti verdiktu odvolají, rovněž dostaly pokutu.

Jde o šalamounské řešení. Srbové sice od stolu vyhráli 3:0, ale tři body do tabulky nezískali, protože jim je UEFA následně sebrala. Obě reprezentace zkrátka vyšly z utkání s nulou.

Srbsko i Albánie zároveň dostaly pokutu sto tisíc eur (skoro tři miliony korun). Domácí navíc odehrají další dva zápasy v kvalifikační skupině I bez diváků.

Zápas kvalifikace mistrovství Evropy 2016 se hrál minulý týden v úterý. V prvním poločase začal nad bělehradským stadionem létat dron, tedy na dálku řízené letadélko, se zavěšenou vlajkou Velké Albánie. Přímo na trávníku se kvůli tomu mezi fotbalisty strhla mela, kterou ještě vygradovali fanoušci. Několik jich vběhlo na trávník a lynčovali albánské reprezentanty.

Přestože UEFA po vynucené přestávce rozhodla, že utkání může pokračovat, Albánie do zbytku zápasu nastoupit odmítla.

„Za téhle situace prostě pokračovat nešlo,“ popisoval útočník Bekim Balaj, který schytal od srbského fanouška plastovou židlí do hlavy.

Závěrečného jednání disciplinární komise UEFA o trestu se již nezúčastnil generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který je rovněž členem komise. „Na posledním jednání jsme si řekli, že případ rozsoudí německy hovořící senát, tedy tři naši kolegové z Německa, Lucemburska a Rakouska. Jen jsem pak včera večer dostal informace, k jakému došli rozhodnutí“ řekl Řepka ČTK.

.

Násilnosti vypukly přímo na hrací ploše:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze