Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ne můj, ale náš společný úspěch, říkal Svoboda. Mrzely ho standardky

Sparťanský obránce Lukáš Mareček si kryje míč před dotírajícím Maxem Meyerem ze Schalke. | foto: Reuters

22 2015
Gelsenkirchen (Od našeho zpravodaje) - Asi nečekal, že premiéru v roli hlavního kouče fotbalové Sparty jednou prožije zrovna na hřišti Schalke 04. Ale okolnosti tomu nahrály, a tak zůstane jméno Zdeňka Svobody (a dalšího asistenta Stanislava Hejkala) zapsáno u cenné remízy 2:2 v Evropské lize.

Svoboda s Hejkalem a vedoucím mužstva Miroslavem Barankem usedli na trenérskou lavici, trochu netypicky ve Veltins Areně umístěnou před lavičku náhradníků, zatímco potrestaný kouč Zdeněk Ščasný musel sledovat zápas jen z tribuny.

Nakonec mohl být celý realizační tým spokojený, bod ze hřiště velkého favorita se počítá.

„Není to můj úspěch, ale náš společný,“ říkal po zápase Svoboda. „Strategie byla domluvená a Zdeněk Ščasný mě jen oslovil, abych to vzal na sebe. Byla to velká zkušenost.“

Zdeněk Svoboda

Zdeněk Svoboda

Jak zápas hodnotíte?
Začátek byl z naší strany nervózní, možná kvůli atmosféře. Postupem času jsme se dostali do dobrého výkonu, mrzí nás dvě věci - že jsme inkasovali po standardce, a paradoxně pak i na 2:2 z naší standardky a brejku.

Ale jinak můžete být s výkonem spokojení, Schalke jste chvílemi i přehrávali...
Co se týká naší kombinační hry, sehráli jsme velice dobré utkání. V určitých pasážích jsme skutečně domácí přehrávali, po presinkové situaci dal Fatai na 1:1, pak přišlo dobré střídání Davida Lafaty. Trošku nás mrzí, že vyrovnání přišlo brzo.

U prvního gólu měl Di Santa bránit stoper Brabec. Dá se mu něco vytknout?
Řekl bych, že v tomhle případě musíme respektovat sílu soupeře, standardky jsou doménou Schalke. A jsme rádi, že Jakub potom podal ve zbytku utkání dobrý výkon.

Fotogalerie

Jak velkou komplikací bylo zranění Frýdka při rozcvičce?
Pro Matěje Hybše to vůbec nebylo jednoduché. Na poslední chvíli jsme zareagovali, ze začátku jsme až tak dobře nedostupovali a nechali jsme soupeři nějaké náběhy za obranu. Ale postupem času se to zlepšilo.

Překvapilo vás Schalke něčím?
Spíš nás mrzí, že jsme se připravovali na standardky Schalke, ve kterých jsou velmi silní. Možná nás trochu překvapilo, že třeba Sané nehrál od začátku. Ale byli jsme připravení na celé mužstvo, typologicky jsou si ti hráči podobní.

Jak se vám líbila souhra Konatého a Fataie? Vypadalo to, že si na hřišti dobře rozumí.
Myslím, že David Lafata, Kenny Fatai i Timy Konaté pro nás mají velkou hodnotu. Každý z nich je typologicky jiný, tentokrát jsme zkrátka využili dvojici Kenny a Timy. Pomohli nám k tomuhle výsledku, stejně jako nám v závěru pomohl David. Všichni jsou pro nás důležití.

Jak důležitý může být získaný bod pro postup?
Posunuli jsme se na pět bodů, mrzí nás, že jsme neudrželi vedení. Ale i za remízu jsme rádi, může nás posunout dál. Uvidíme, jak se bude skupina vyvíjet.Najdete na iDNES.czmobilní verze