Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lavička po kruté prohře: Cítím hořkost. Ale tuhle zkušenost využijeme

22 2013
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Už začal přemýšlet, jak přeskupit síly pro prodloužení. Vzpomněl na to, jak se před zápasem Sparta připravovala i na případné penalty. A pak přišla rána. Fotbalově nádherná, jenže mimořádně krutá. "Takhle rychle si nevzpomínám, že bych jako hráč nebo kouč zažil podobný zápas," říkal kouč sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička poté, co Hazard poslal Chelsea do osmifinále Evropské ligy.

Smutek mohl Lavička těžko zapřít, přesto působil vyrovnaně. A vysvětlil, proč tomu tak je: "I když cítíme hořkost, převažuje pozitivní pocit z předvedené hry. Chelsea jsme byli rovnocenným soupeřem v obou duelech."

Popište, prosím, jak se ve vás mísí pocity z nešťastného vyřazení a zároveň dobrého výkonu týmu po remíze jedna jedna.
I přes manko 0:1 jsme přijeli do Londýna s jasným úmyslem udělat maximum pro postup, ačkoli se nám to nakonec nepodařilo. Je to velká zkušenost, i když pochopitelně s hodně trpkým koncem. Jsem přesvědčený, že ji Sparta v budoucnosti zúročí v to dobré.

Co jste cítil v závěru?
Takový je prostě fotbal. Sami jste viděli dvě naše velmi slibné situace v šestnáctce Chelsea, kdy jsme byli blízko gólu. No a místo toho jsme krátce nato z vydařeného kontru soupeře branku inkasovali sami.

Vedení 1:0 vám postup nezajišťovalo, zvažoval jste třeba posílení útoku?
Měli jsme herní plán, ve kterém byly i varianty, jak v průběhu hry zapracovat naše další ofenzivní hráče. Jenže to nebylo třeba, organizace hry nám vcelku fungovala a v ofenzivě jsme byli velmi aktivní na míči a vytvářeli si slibné příležitosti. Po přestávce už jsme byli pod větším tlakem, ale ukázali jsme silnou defenzivu a i z tlaku domácích jsem si dokázali vytvořit určité příležitosti. Čím víc se blížila 90. minuta, honily se mi hlavou myšlenky, jak případně poslat na hrací plochu novou energii. Bohužel na to nedošlo.

Fotogalerie

Sparta předvedla velmi kolektivní, semknutý výkon. Pochválil byste někoho konkrétně?
Musím vyzdvihnout právě onen kolektivní výkon všech hráčů. Na tom jsme stavěli, z něj pak vyrostou i vysoké individuální výkony. Tomáš Vaclík ukázal velmi dobrý výkon a podržel nás v krizových okamžicích. Obranná čtyřka fungovala dobře: stopeři hráli zodpovědně a krajní beci podporovali ofenzivu. Ve středové řadě odvedli kus práce Matějovský, Vácha i oba kraje. Tomáš Přikryl za to, jak po delším výpadku dokázal naskočit do těžkého zápasu, zasluhuje absolutorium. Láďa Krejčí pracoval taky dobře, oba útočníci Kadlec s Lafatou měli velký podíl na brance a velmi tvrdě bojovali pro tým.

Co jste říkal na podporu sparťanských fanoušků?
Velmi nás potěšilo, když jsme se dozvěděli, kolik jich přijede do Londýna nás podpořit. Byl to velký závazek pro nás všechny - byť byli na Stamford Bridge v menšině, byli hodně slyšet a zaslouží si velké poděkování a uznání. Sparta ukázala evropskou klubovou kulturu nejen na hřišti, ale i v hledišti.

Bude těžké tým po knokautu ze závěru zvednout, když hrajete ligu už v neděli?
Dnešek nás stál hodně sil, o tom není pochyb. Ale jsem přesvědčený, že byť v Evropské lize končíme, zkušenost z dvojzápasu proti Chelsea i z předchozích pohárových duelů nám dá do budoucna hrozně moc. Ať už do jarních domácích soutěží nebo do další budoucnosti Sparty v evropských pohárech.Najdete na iDNES.czmobilní verze