Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrbu k reprezentaci nepustíme, oznámila Plzeň. Je to definitivní

21 2013
Pavel Vrba zůstane v Plzni, fotbalovou reprezentaci trénovat nebude. Je to definitivní. Šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík oznámil, že trvá na tom, aby Vrba dodržel smlouvu, kterou má v Plzni do léta 2015.

"Plzeň neuvolní Pavlu Vrbu ani teď, ani v zimě, ani po skončení této sezony. Tak jsem to řekl i panu Peltovi," prohlásil majitel plzeňského klubu Paclík. "Je to definitivní. Má u nás smlouvu a chceme, aby ji dodržel."

Plzeň tím zarmoutila fanoušky české reprezentace, protože Vrba byl vysněným a nejvhodnějším kandidátem. V Plzni má za sebou velké úspěchy, dva tituly, dvě účasti v Lize mistrů, v klubu je pět let. Nenastal čas na národní tým?

"Když za vámi někdo přijde, že by byla možnost vést národní mužstvo, tak o tom přemýšlíte. S panem Peltou jsem se setkal jednou, bavili jsme se o spoustě věcí, ale ta otázka tam nepadla," řekl Vrba.

Zástupci Viktorie Plzeň vysvětlují, proč trenéra Pavla Vrbu (uprostřed) nepustí...

Zástupci Viktorie Plzeň vysvětlují, proč trenéra Pavla Vrbu (uprostřed) nepustí k reprezentaci. Vlevo majitel Tomáš Paclík, vpravo generální manažer Adolf Šádek.

"Teď je důležité a správné říct, že jsem trenérem Plzně, mám tady smlouvu a pokud se klub a svaz nedohodnou, tak pak jsou jednání složitá a víceméně bezpředmětná," doplnil Vrba.

Možní kandidáti

Kdo by mohl převzít reprezentaci

Josef Pešice. Teď je žhavým favoritem. Vcelku paradoxně, protože jako Bílkův asistent se podepsal pod zkaženou kvalifikaci. Nyní má nečekanou šanci. Zvládl provizorní misi ve finiši (dva zápasy, dvě výhry) a řekl si o pozornost.

Jaroslav Šilhavý. Velmi zajímavé jméno. Má úspěchy s Libercem, je respektovaný, perspektivní, slušný. Problém? Je pod smlouvou a těžko by ho nekompromisní klubový šéf Karl pustil. Tím spíš jabloneckému rivalovi Peltovi.

Jakub Dovalil. Dokonale se vyzná v juniorských reprezentacích. Jeho předloňská "jedenadvacítka" naposledy dodala 8 hráčů pro áčko. Je mladý, drží se moderních trendů. Mínus? Nikdy nevedl profesionální klub.

Vítězslav Lavička. Kdyby se asociace rozhodla, že vsadí na Lavičku, Sparta by pravděpodobně byla svolná k jednání. Nekonfliktní trenér-gentleman ustál těžké chvíle v klubu a teď s ním bez porážky vede ligu.

Ivan Hašek. Úspěšný trenér i minulý boss fotbalového hnutí. U hráčů má velký respekt, jenže veřejnost mu vyčítá "útěk" z vedení asociace.

V minulém týdnu se sešel s nejužším vedení asociace v čele s předsedou Miroslavem Peltou. Plzeň pobouřilo, že představitelé asociace o schůzce její zástupce neinformovali, což se od Pelty nezdá taktické. Šance, že trenéra Vrbu získá pro národní mužstvo se tím rozhodně nezvýšily.

Ač Pelta oficiálně Plzeň o uvolnění trenéra nepožádal, klub přispěchal s vlastní tiskovou konferencí. Aby měl klid nejen na středeční utkání Ligy mistrů na Bayernu, ale i ve zbytku soutěžního ročníku.

"Hlavním důvodem je, že se nechceme účastnit žádných mediálních her a myslíme si, že by bylo vhodné dát jasné stanovisko veřejnosti i asociaci, aby měla čas na hledání nového trenéra," poznamenal Paclík.

Loni na jaře Vrbu vábili šéfové slovenského svazu, kouč se sešel s šéfem Kováčikem a oporami národního mužstva Hamšíkem a Škrtelem. Stát se koučem Slovenska ho lákalo, ale plzeňské vedení mu odchod zatrhlo. Teď se to samé stalo v Česku.

"Jediný rozdíl byl v tom, že slovenský svaz nejdřív informoval nás, ale výsledek je stejný," podotkl Paclík.

Fotbalové Česko po rezignaci Michala Bílka má jen dočasného kouče Josefa Pešiceho. Ten sice obě říjnová utkání na Maltě a v Bulharsku vyhrál, ale zpackaná kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014 se tím nezachránila. Vrba byl kandidátem číslo jedna.

Kdo dál? Šilhavý, Lavička, Dovalil, Ivan Hašek či Pešice?

"Jako člen výkonného výboru samozřejmě cítím za český fotbal zodpovědnost. Jsem připraven k jakékoli debatě. Těch otázek je víc. Jedna z nich zní, jestli oslabení českého klubu není víc než odchod Pavla Vrby k reprezentaci. A Plzeň se snaží dělat hodně pro český fotbal, ať už jde například o pohárový koeficient," podotkl Paclík.Najdete na iDNES.czmobilní verze