Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlato jako kluk, stříbro jako mládenec. Teď Vrba zažije Euro jako kouč

Trenér české reprezentace Pavel Vrba na tréninku v Toulouse | foto:  Michal Šula, MAFRA

12 2016
Toulouse (Od našeho zpravodaje) - Před čtyřiceti lety získala československá reprezentace na mistrovství Evropy zlato, před dvaceti roky vybojoval český národní tým stříbro. „Pro český národ to byly úžasné výsledky,“ řekl trenér Pavel Vrba před pondělním vstupem do letošního fotbalového šampionátu.

„Ta zmíněná mistrovství jsem viděl jako desetiletý kluk a pak jako třicetiletý mládenec, takže to mám ve vzpomínkách. Třeba na penaltu Antonína Panenky ve finále v roce 1976 u nás nikdo nezapomene,“ uvedl směrem k zahraničním novinářům.

Teď šampionát zažije na vlastní kůži. Jako trenér. Premiéru si odbude v pondělí od 15:00 proti Španělsku, které ovládlo dvě poslední mistrovství a mezi největší favority patří i tentokrát.

On-line

Duel se Španělskem sledujte v podrobné on-line reportáži.

„Jestli jsem nervózní? Je to správné napětí, které před takovými zápasy bývá. Před vstupem do tak těžké skupiny by byl nervozní každý. Všechno z nás spadne, až přijdeme na hřiště,“ poznamenal Vrba.

A pokračoval: „Šampionáty do sedmnácti, devatenácti nebo dvaceti let se s Eurem nedají srovnat. Ale srovnat s ním lze Champions League, kde byla atmosféra podobná. Čeká nás něco podobného jako s Plzní, se kterou jsem byl v Lize mistrů dvakrát ve skupině.“

Koho pošle na pravou stranu obrany? A zálohy? A koho doprostřed obrany vedle Tomáše Sivoka? Jaký útočník dostane přednost? Má už trenér o základní sestavě jasno?

„Mám, ale podobu sestavy neprozradím,“ odpověděl Vrba stručně a s úsměvem.

Fotogalerie

Momentky z nedělního tréninku

Zahraniční novináře zajímalo, co je silná stránka českého týmu a čím může v pondělí odpoledne favorita překvapit.

„To jsme ukázali v kvalifikaci - je to týmovost,“ odpověděl Vrba. „Nemáme individuality jako Holanďani, Španělé, Němci nebo Chorvati. Ale máme silný tým, který drží pohromadě. Dokázali jsme to v kvalifikační skupině - právě to rozhodlo třeba o výhrách nad Nizozemskem a může to být rozhodující i na tomhle turnaji.“

A našli trenéři naopak slabiny ve hře španělského týmu?

„Něco jsme našli, ale to teď samozřejmě neprozradím. Můžu říct, v čem je silný - v technice, kontrole míče a v tom, že všichni hráči dokážou být ofenzivní. Věřím, že jsou věci, kterými je dokážeme překvapit,“ podotkl Vrba.

„Respektujeme sílu Španělska. Je to tým, jehož hráči působí v top klubech. Ale my postoupili ze skupiny, ve které hrály Holandsko, Turecko a Island, z prvního místa. Ano, Španělsko je favoritem, ale my jsme také sebevědomí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze