Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Trenér Vrba splnil „ledovou výzvu“ a nominoval ministra Chládka

22 2014
Do celosvětové akce Ice Bucket Challenge, která v posledních týdnech zaplavila sociání sítě, se zapojil i trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba. Kromě toho, že se nechal polít ledovou vodou, také přispěl na léčbu amyotrofické laterální sklerózy, což je hlavní smysl virální kampaně.

Fotbalová reprezentace zveřejnila video na svém oficiálním facebookovém profilu.

Kouč národního týmu sedí na židli. Za ním stojí trenér reprezentační dvacítky Pavel Hoftych a trenér osmnáctky Pavel Malura a společně drží kbelík se studenou vodou a kostkami ledu.

Vrba vysvětluje: „Děkuju za nominaci plzeňskému manažerovi Adolfu Šádkovi, který mě dostal do této hry. Samozřejmě dám sto dolarů, které do této akce patří.“

Vrba se tak připojil k mnoha fotbalovým osobnostem, které už výzvu splnily. Ledovou sprchu absolvovali například Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, David Beckham nebo Petr Čech.

Z mimofotbalového světa se vodou polili například sprinter Usain Bolt, tenista Novak Djokovič, golfista Tiger Woods, bývalý americký prezident George W. Bush, režisér Steven Spielberg, miliardář Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku.

Ice Bucket Challenge začala ve Spojených státech. Kdo obdrží výzvu, měl by podle pravidel do čtyřiadvaceti hodin publikovat video, jak na sebe vylije kbelík s ledovou vodou. A navrch může nominovat další tři lidi.

Mnohem důležitější je však pozadí akce. Jde totiž o kampaň na podporu léčby amyotrofické laterální sklerózy. Tedy nemoci, při které mozek přestává ovládat svaly a pacienti zůstávají paralyzováni.

Ten, kdo výzvu splní, by měl podle pravidel poslat na konto ALS Association alespoň deset dolarů. Kdo odmítne, tak má zaslat minimálně sto dolarů.

Americká nezisková organizace, která peníze na boj s nemocí shromažďuje, už dříve uvedla, že díky virální kampani vybrala mnohonásobně víc peněz než v minulých letech. V současnosti už jsou to desítky milionů dolarů.

Smutnou ironií osudu je, že jeden ze zakladatelů kampaně Corey Griffin se před pár dny utopil při potápění. Vybírat peníze začal kvůli svému kamarádovi, jenž trpí právě amyotrofickou laterální sklerózou.

Vrbu k natočení videa vyzval generální manažer plzeňských fotbalistů Adolf Šádek, jehož video západočeský klub zveřejnil na svém facebookovém účtu. Jednoho z šéfů úřadujícího vicemistra polili samotní hráči, kteří se na popud plzeňských hokejistů do akce také zapojili.

Vrba jako své pokračovatele v dobré věci nominoval ministra školství Marcela Chládka, režiséra Jakuba Koháka a bývalého fotbalového reprezentanta Milana Luhového.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze