Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tajná fotbalová schůzka: Pelta mluvil s Vrbou. Za zády plzeňských šéfů

Fotbalový trenér Pavel Vrba se sešel s představiteli fotbalové asociace. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

19 2013
Velký boss Miroslav Pelta udělal první krok, jak k fotbalové reprezentaci získat vysněného trenéra. Jenže s Pavlem Vrbou se sešel tajně, za zády Plzně, což se nezdá příliš taktické. Co z toho podivného tahu vzejde?

Tak už se sešli! První muž českého fotbalu a (možná) budoucí trenér národního týmu. Přece si drtivá většina veřejnosti přeje, aby reprezentaci od Nového roku převzal Pavel Vrba, nebo ne?

Jenže to má háček. Schůzka, kterou redakci MF DNES a iDNES.cz potvrdily dva nezávislé zdroje a posléze sám kouč Vrba, byla tajná, což nepříjemně zaskočilo Plzeň, se kterou má Vrba smlouvu do roku 2015.

"Viktoria Plzeň znovu opakuje, že klub nebyl do dnešního dne nikým kontaktován ve věci možného uvolnění trenéra Pavla Vrby k reprezentačnímu výběru České republiky.

Pro úplnost také opakujeme, že Pavel Vrba má ve Viktorii platný kontrakt do roku 2015 a klub má zájem na dodržení celé délky smlouvy. Nejvyšší vedení klubu spojují s trenérem nadstandardní vztahy v profesní i lidské rovině, jakékoliv záležitosti klubového i obecného charakteru jsou společně konzultovány."

Adolf Šádek, generální manažer Plzně

Zatímco Pelta je přesvědčený, že Vrbu k reprezentaci přetáhne, po partyzánském setkání se jeho šance rozhodně nezvýšila. Spíš naopak. Nečekaným trikem pobouřil nejvyšší muže Plzně.

Když se to klubový ředitel Adolf Šádek dověděl, nechal si chvíli na rozmyšlenou a pak diplomaticky vzkázal: "Klub nebyl nikým kontaktován ve věci možného uvolnění trenéra Vrby k reprezentačnímu výběru." Už před pár dny přitom rázně řekl: "Nechceme uškodit plzeňskému fotbalu a jsme připraveni na to, že budeme nepřáteli českého státu."

Nepřítel českého státu? To je samozřejmě míněno v nadsázce, přesto lze plzeňský postoj pochopit. Proč by úřadující mistr pouštěl muže, který během pěti let předělal šedivý klub v ligový fenomén a vydělal mu v Lize mistrů stovky milionů korun? Proč by pod nátlakem veřejného přání kývl Peltovi, jenž zatím Plzeň vůbec neoslovil?

"Teď ještě nenastal čas, abychom o novém trenérovi začali jednat na oficiální úrovni," řekl Pelta před týdnem. Neoficiální schůzku si však neodpustil. V pátek k tomu nepromluvil, ale je jisté, že vážná hra o Vrbu začala.

Trenér sám se nejprve vyjádřil pro deník Sport, že případná reprezentační nabídka by ho nenechala chladným. V pátek odpoledne pak pro MF DNES přiznal, že se zástupci asociace krátce mluvil: "Ale upozornil jsem je, že veškeré záležitosti dotýkající se v jakékoliv rovině Viktorie Plzeň musejí být bezpodmínečně konzultovány s jejími představiteli."

CO VYMYSLÍ. Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba přemýšlí, co vymyslet na
FANOUŠCI, DÍKY. Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba děkuje fanouškům za
Plzeňský kouč Pavel Vrba

Což se dosud nestalo...

Plzeň se soustředí na ligový duel se Slavií a na středeční hit Ligy mistrů na hřišti fenomenálního Bayernu Mnichov. Téma Vrba? To je tabu!

"Je pravdou, že jsem se na základě žádosti představitelů FAČR s jejími zástupci krátce setkal. Mým základním sdělením představitelům FAČR bylo upozornění, že veškeré záležitosti dotýkající se v jakékoliv rovině Viktorie Plzeň musí být v první řadě bezpodmínečně konzultovány s jejími představiteli. Tento postup cítím jako nezbytný z pohledu zaměstnance klubu i z pohledu lidských vztahů, které jsou ve Viktorii nastaveny. S tímto závěrem byla schůzka zakončena."
Pavel Vrba, trenér Viktorie Plzeň

Pokud by trenér na Peltovu nabídku kývnul, není zdaleka jisté, jak by Plzeň zareagovala. Nemluvě o tom, že podle informací MF DNES má Vrba ve smlouvě výstupní klauzuli, která se pohybuje v řádech milionů.

Plzeň už jednou Vrbu udržela navzdory jeho přání. Loni na jaře jej nepustila k reprezentaci Slovenska, a to přitom slovenský šéf Kováčik oficiálně požádal, jestli může s Vrbou jednat. Nejenže jednat začal, on byl dokonce přesvědčený, že kouče získal, jenže nakonec neuspěl. Plzeňský majitel Paclík bouchnul do stolu: "Chceme být úspěšní, Vrbu nepustíme!"

Není vyloučeno, že teď udělá to samé. Tím spíš, že o schůzce s Peltou neměl ponětí.

Pokud by "námluvy" s Vrbou nevyšly, existují podle všeho ještě dvě možné varianty.

1. Na lavičce zůstane Josef Pešice, jenž byl v závěru neúspěšné kvalifikace o mistrovství světa 2014 provizorním řešením. Vzhledem k tomu, že vyhrál oba své zápasy, jeho prestiž stoupla.

2. Mohl by přijít Jaroslav Šilhavý. Ovšem ten je pod smlouvou v Liberci, takže by zřejmě nastaly stejné komplikace, jaké teď probíhají s Vrbou...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze