Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílek skončil, mužstvo dočasně převezme někdo z realizačního týmu

TRENÉR REZIGNOVAL. Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek po porážce 1:2 v Itálii rezignoval. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2013
Turín (Od našich zpravodajů) - "Bílek ven! Bílek ven!" neslo se stadionem Juventusu, když se blížil konec zápasu, čeští fotbalisté v Itálii prohrávali a mistrovství světa mizelo v nenávratu. Pár minut po utkání se nespokojení fanoušci dočkali. "Rozhodl jsem se, že nabídnu rezignaci," oznámil kouč. A fotbalový šéf Pelta ji přijal.

"Šance na postup do baráže už z našeho pohledu prakticky neexistuje. Kvalifikace je pryč," vysvětloval svůj krok trenér Bílek, tedy teď už vlastně bývalý trenér.

"Je to neúspěch," hodnotil Pelta.

Ve zbývajících dvou zápasech kvalifikace na Maltě a v Bulharsku povede mužstvo někdo z dosavadního realizačního týmu. Tým tak přebere pravděpodobně Josef Pešice, nebo Tomáš Galásek, dosavadní asistenti.

"Chceme hrát důstojně, ale výběr nového trenéra nesmíme uspěchat. Potřebujeme někoho, kdo týmu pomůže, aby se stejně jako v předchozích letech dostal na mistrovství Evropy," řekl Pelta.

Fotogalerie

Stálého trenéra by tak měl mít národní tým od jara. Nejčastěji se mluví o Pavlu Vrbovi z Plzně, jenž má ovšem smlouvu v Plzni. A vedení mistra několikrát zdůraznilo, že svého kouče pouštět nehodlá.

Bílek končí v reprezentaci po téměř čtyřech letech ve funkci. Za tu dobu postoupil na mistrovství Evropy, kde se s mužstvem probil až do čtvrtfinále. Ale další úkol - postup na mistrovství světa - už nesplnil.

Končí tak téměř čtyřletá éra, během níž fandové proti osmačtyřicetiletému kouči vlastně nepřetržitě protestovali. Pokřik "Bílek ven!" patřil k nejčastějším, jaké byly na zápasech českého týmu slyšet.

A ozýval se i teď v Turíně.

Přitom český tým v zápase proti favoritovi po poločase vedl, senzační vítězství by ho udrželo ve hře. Jenže během dvou minut bylo po nadějích.

Teď Bílek končí. Důvěra od výkonného výboru, což je jakási fotbalová vláda, byla totiž podmíněna postupem do baráže. Fotbalisté ztratili nejenom reálnou šanci na postup, ale i trenéra.Najdete na iDNES.czmobilní verze