Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Izraeli není malárie, proto tady trénuju, říká a věří ve zlepšení

Michael Nees | foto: Petr Šedivý, MAFRA

6 2013
Jeruzalém (Od našeho zpravodaje) - Na trávník dopadaly ostré sluneční paprsky. Ve stínu v tu chvíli bylo přes třicet stupňů Celsia. "Tady bude dobře," sedl si Michael Nees v klimatizované místnosti s výhledem na tréninková hřiště.

"Víte, fotbalové mistrovství Evropy do jedenadvaceti let je pro nás skvělá příležitost a reklama. Všichni se na ten turnaj těšili," říkal dobrou angličtinou a divoce u toho gestikuloval rukama.

Kromě toho umí také hebrejsky, německy a trochu španělsky. Narodil se v Německu, ale procestoval skoro celý svět. Trénoval v Evropě, Africe nebo v Japonsku.

A po juniorském šampionátu by se měl ujmout izraelského týmu do jedendvaceti let. Vystřídá současného kouče Guye Luzona.

"Proč jsem odešel z Afriky, když jsem se tam měl dobře? Tady v Izraeli jsem nikdy neměl malárii," vtipkoval.

Ale hned u dalšího tématu zvážněl: "Izraelský fotbalový svaz dával do mládežnického fotbalu v posledních dvou letech hodně peněz. Právě kvůli tomu, že ten turnaj pořádáme. Ale jinak je to špatné. Myslím, že spousta evropských klubů dává do mládeže víc než tady celý svaz."

Ve zbrusu novém tréninkovém komplexu nedaleko Tel Avivu, kde ještě všechno vonělo novotou, to znělo přinejmenším zvláštně. Má to ovšem vysvětlení: speciální tréninkové středisko Izraelci postavili za peníze FIFA a UEFA. Právě tady Nees v současnosti pracuje a dbá na rozvoj mládežnických fotbalistů.

Přestože svaz se snažil izraelské mladíky připravit co nejlíp, ve středu to příliš vidět nebylo. Domácí tým remizoval 2:2 s Norskem, přestože celý druhý poločas hrál proti deseti.

"Nebylo to dobré, to všichni vědí. Ale stejně všichni Izraelci budou fandit. Věříme, že se v dalším zápasech zlepšíme," uvedl Nees.

Ani špatná předvedená hra ovšem Izraelcům nadšení nevzala. Stačí, když ukážete akreditaci nebo lístek a každý vám je okamžitě nápomocný. Z tvrďáků-policistů v tmavých brýlích jako by v tu chvíli byli příjemní průvodci po památkách.

"Když tady je mistrovství Evropy, tak si ho všichni chtějí užít," dodal Nees.

Autor:


Témata: Afrika, FIFA, Jeruzalém
Najdete na iDNES.czmobilní verze