Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dřív fanoušci Scolarimu spílali, teď Brazílie bude hrát velké finále

Luiz Felipe Scolari, trenér brazilské fotbalové reprezentace | foto: AP

30 2013
Ještě nedávno byli fanoušci na trenéra Luize Felipeho Scolariho naštvaní. Pískali na něj a uráželi ho. Stejný kouč teď dovedl brazilské fotbalisty do nedělního finále Poháru FIFA. V něm narazí na Španělsko, které prošlo přes Itálii (0:0, na penalty 7:6).

"Tohle by fanoušky mohlo přesvědčit, že do finále můžeme postoupit i za rok na mistrovství světa," pyšnil se čtyřiašedesátiletý trenér.

Pohár FIFA je generálkou před světovým šampionátem nejen pro pořadatelskou zemi, ale pro všechny týmy. A Brazílie ukazuje, že na tom není tak špatně, jak se ještě na jaře zdálo.

Finále

Brazílie - Španělsko

neděle, 24:00

Scolari se stal trenérem na konci loňského roku. A ze začátku se mu nedařilo - nevyhrál úvodní tři zápasy (Anglie 1:2, Itálie 2:2 a Rusko 1:1). Před Pohárem FIFA mělo mužstvo bilanci dvě vítězství, čtyři remízy a jedna porážka.

Fanoušci se bouřili. Forma rok před mistrovstvím světa vypadala bídně. Za vinu to dávali Scolarimu, na kterého bučeli. "Tým se vyvíjí a svou tvář najde," hájil se kouč.

Zlom nastal právě během Poháru FIFA. Čtyři zápasy (proti Japonsku, Mexiku, Itálii a Uruguayi) = čtyři výhry a postup do finále. Najednou ožívají vzpomínky na rok 2002, kdy Brazílie právě pod vedením Scolariho vyhrála mistrovství světa.

"V roce 2002 jsme byli připravenější. Máme mladý tým, který se musí ještě hodně učit. Ale v tuhle chvíli se soustředíme jen na Pohár FIFA, který chceme vyhrát. Až potom můžeme přemýšlet o tom, co bude za rok."

Brazílie v roce 2002. Pamatujete? Ve žlutém dresu tehdy zářili Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho, Roberto Carlos nebo Cafú. Přesto nešlo o slepenec individualit. Tehdejší hráči spolu dodnes zůstali v kontaktu.

"Scolari možná někdy působí až zasmušile, ale mimo hřiště se pořád směje a vtipkuje. To on se zasloužil o to, že jsme vystupovali opravdu jako tým," prozradil tehdejší obránce Edmílson.

Teď je Scolariho úkolem vytvořit podobnou atmosféru také v současném mužstvu.

"Letos si zkoušíme, jaké to je hrát v domácím prostředí, což nás čeká i za rok. Není to úplně jednoduché, protože hráči nemají žádné soukromí. Nemohou vyjít ven z hotelu, odpočinout si na pláži... Nemohou nic," přemítal Scolari. "Ale myslím, že dokážeme vytvořit stejnou partu jako před jedenácti lety. Snad se podle výsledků ukazuje, že jsme na správné cestě."

Když se to podaří, Brazílie bude za rok na mistrovství světa patřit mezi favority. A fanoušci budou Scolarimu tleskat, ne ho urážet. Ještě předtím je však chce potěšit nedělním triumfem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze