Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarolím zařadil i přednášku o výživě: Na stravování jsem pedant

Karel Jarolím na tréninku fotbalové reprezentace | foto:  Michal Šula, MAFRA

31 2016
V nové roli trenéra fotbalové reprezentace zažívá Karel Jarolím pořádný fofr. V pondělí sraz, už ve středu první zápas a v neděli start kvalifikace. „No, není to jednoduché,“ usmál se před přípravným utkáním proti Arménii (výkop 19:15).

Co jste za dva dny stihli?
V pondělí proběhl regenerační trénink a odpoledne byla technicko-taktická příprava u videa. V podstatě jsme měli jen úterní předzápasový trénink, abychom se dali dohromady. Ale je dobře, že ten středeční přípravný zápas můžeme odehrát. Člověk si něco ověří a pak se rozhodne o sestavě na ostrý zápas.

Jste už o sestavě rozhodnutý?
Něco v hlavě mám, ale uvidíme právě i podle toho přípravného zápasu s Arménií. Z toho vykrystalizuje sestava na Severní Irsko.

Platí, že v prvním poločase proti Arménii nastoupí sestava, která by měla z větší části hrát i v neděli proti Severnímu Irsku?
Chceme se prezentovat určitým způsobem, ale není to tak, že by sestava byla totožná jako pak proti Irsku. Důležité je, aby hráči nastoupili s chutí. Aby bylo vidět, že chtějí reprezentovat a že se chtějí dobře připravit na neděli.

I když jste zkušený, budete při reprezentační premiéře nervózní?
Jestli jsem zkušený, to nevím, ale starý jsem dost. Určitě do toho půjdeme s určitým očekáváním. Rád bych začal dobře. Z psychologického hlediska je to důležitý zápas.

Jak moc pro vás bude v přípravě důležitý výsledek?
Fotbal se hraje na výsledky, ale zápas by nám měl ukázat i způsob hry. Může se stát, že neuspějeme, ale pro mě bude důležitý herní projev. Nechci říkat, že to dopadne špatně. Naopak věřím, že to dopadne dobře. Ale i tak bychom to museli brát jako poučení a na další zápas se připravit jinak. Je to fotbal, těžko vám někdo zaručí dobrý výsledek.

Bude kapitánem Marek Suchý? A proběhne později volba, až se vrátí Tomáš Sivok, případně i Tomáš Rosický?
Hráči se to dozvědí v kabině. Ale nechali to na mně, ať kapitána určím. Každopádně kdyby tady byl Tomáš Sivok, tak by to byl pravděpodobně on.

Tak alespoň jedna otázka na Marka Suchého. Právě vy jste ho před lety vytáhl do ligy. Věříte, že bude jedním z tahounů reprezentace?
Ano, věřím. Hraje v Basileji, která je na špici švýcarské ligy. Tam je taky skoro kapitánem. Měl by se stát oporou.

Fotogalerie

Kolik hráčů jste viděl osobně poprvé?
Některé jsem samozřejmě jako trenér zažil. A jinak proběhly individuální pohovory, takže každý ví, co od něj čekáme. Chtěl jsem kluky vidět osobně, protože to je jiné než jen na hřišti. Udělali na mě dobrý dojem - všichni mají zájem reprezentovat.

Hráči měli přednášku o životosprávě. Co si od toho slibujete?
Čím víc informací dostanou, tím líp pro ně. Je to pro ně servis. Ohlasy byly vesměs pozitivní. Snad jim to pomůže, mají o čem přemýšlet. Pak také byli na vyšetření, takže vědí, na čem by měli pracovat.

Škrtal jste v jídelníčku hodně?
Obecně se o mně říká, že jsem na stravování pedant. A manažer Šeterle to zavedl i u jedenadvacítky, tak jsme si řekli, proč to nepraktikovat i u áčka. Ještě jednou - čím víc informací budou hráči mít, tím líp pro ně.

Kdo na tom byl při vyšetření co se týče fyzičky nejlépe?
Žádný výstup ještě nemám. A až ho mít budu, tak každý hráč dostane doporučení. Je to jen jedna z částí, která vám ovšem sama o sobě dobrý výkon nezaručí. Ale je tady velký prostor ke zlepšení.

Autor:


Témata: Karel Jarolím
Najdete na iDNES.czmobilní verze