Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V reprezentaci se teď nemá jen něco lepit, ale budovat, říká Chovanec

Generální sportovní manažer a trenér sparťanských fotbalistů Jozef Chovanec při pohárovém utkání proti FC Liverpool (17. února 2011) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2014
Když Jozef Chovanec vedl českou fotbalovou reprezentaci, dopracoval to až ke druhému místu v anketě nejlepší trenér světa za rok 1999. Teď je zvědavý, jak si u národního týmu povede Pavel Vrba.

Třiapadesátiletý Chovanec, který v reprezentaci působil od jara 1998 do podzimu 2001, je jedním z nejúspěšnějších trenérů v české fotbalové historii. Však se také jeho jméno objevovalo mezi možnými nástupci Michala Bílka.

"Já byl ovšem dopředu stoprocentně přesvědčený, že novým trenérem reprezentace bude Pavel Vrba," tvrdí kouč, který na podzim pomáhal jako poradce v Ružomberoku. "Všechno se jen protahovalo kvůli tomu, že Plzeň ještě hrála poháry."

ZAMYŠLENÝ POHLED. Jozef Chovanec na tiskové konferenci po zápase.

Vy už jste reprezentačním trenérem byl. Co byste Pavlu Vrbovi pro začátek poradil?
Každý trenér nastupuje k reprezentaci v jiné situaci, takže teď těžko něco radit. Pavel Vrba je navíc dostatečně kvalitní a zkušený trenér, aby si poradil sám.

Má k dispozici dostatečně kvalitní hráčský kádr?
Hráči tady jsou, i když neustále naříkáme, že ne. Jen je nutné najít ta správná jména. Vemte si, když jsem využil Honzu Kollera. Tehdy mi novináři nadávali, co jsem to vzal za kolohnáta, a on se pak stal největší hvězdou.

Ze "zlaté generace" jsou v týmu už jen Tomáš Rosický, Petr Čech a Jaroslav Plašil. Na kom by mohl tým do budoucna stát?
To je na trenérovi, který si musí vybudovat svůj tým. Hlavně se musí dívat směrem dopředu.

Co by mělo být vrcholem Vrbova týmu? Mistrovství světa 2018?
Logicky ano. Ale co má v českém fotbale logiku? Každopádně by to tak být mělo, ale pak do toho přijdou další vlivy a všechno může být jinak. Ale myslím, že čtyřletý cyklus je ideální.

Fotogalerie

Takže je v pořádku i Vrbova čtyřletá smlouva?
Ano. Reprezentace musí mít nastavenou strategii. Teď by se nemělo jen něco lepit, ale naopak rozvíjet a budovat.

Jak to myslíte?
V minulosti se zpřetrhaly vazby mezi áčkem a jedenadvacítkou. Podívejme se, kde skončila generace hráčů, kteří byli v mládežnických reprezentacích úspěšní. Najednou tady nebyl potenciál a hráči se hledali někde jinde.

Je to tak, že Vrba teď má výhodu v tom, že na mistrovství Evropy postoupí o osm týmů víc?
Vzpomeňme na to, jak teď v minulé kvalifikaci o mistrovství světa dokázal brát body favoritům třeba Island. Baráž hrály týmy, od kterých by to nikdo nečekal. Kvalita v Evropě se prostě zvyšuje. Takže nemyslím, že kvalifikace bude jednoduchá.

Mimochodem, co jako sparťanská legenda říkáte na suverénní podzim svého týmu?
Takových podzimu už jsem zažil... Ale jsem rád, že se Spartě daří. Až na ten výpadek v poháru proti Häckenu dosáhla na podzim maxima. Jsem rád, že to zapadlo i do kontextu oslav 120. výročí. No a stávající generaci přeju, aby zažívala krásné chvíle jako před lety my. A hlavně titul.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze