Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Španělsku nebo Itálii se nedá konkurovat každý rok, říká trenér Pešice

Dnes už bývalý trenér české reprezentace Josef Pešice | foto: Michal DoležalČTK

1 2014
Tři podzimní zápasy v roli hlavního (byť provizorního) trenéra české fotbalové reprezentace - tři výhry. Třiašedesátiletý kouč Josef Pešice se může pochlubit exkluzivní bilancí. Teď přeje svému nástupci Pavlu Vrbovi úspěchy, aby národní tým postoupil na mistrovství Evropy 2016.

Jaký byl rok 2013?
K úplné spokojenosti chybí postup na mistrovství světa. Ale když to vezmu z pohledu klubů, tak úspěch v Evropě udělaly Plzeň a Liberec. Bohužel to nevyšlo Spartě. Ale patříme k menším zemím a také fotbalově se musíme smířit, že nemůžeme každý rok konkurovat Španělsku, Itálii nebo Anglii. Celkově se to dá nazvat jako průměrný fotbalový rok.

A když se na skončený rok podíváte sám za sebe?
Tak to hodnotím podobně. Mrzí mě ta nepovedená kvalifikace. Ale takový je fotbalový život a za chvíli začíná příprava na další kvalifikaci. Myšlenky už by se měly upřít k tomu, aby se národní tým na mistrovství Evropy probojoval.

V reprezentaci jste skončil úplně. Co vás čeká v novém roce?
Doufám, že mě ještě nějaká aktivita čeká. Budu sledovat reprezentaci - jak áčko, tak jedenadvacítku. A taky mě budou zajímat výsledky nejlepších ligových týmů na evropské scéně. A kde budu pracovně? Vždyť už bych měl být v důchodu! Ale snad se ještě někde zapojím.

Mrzí vás, že vás neoslovil nový reprezentační trenér Pavel Vrba?
Beru to tak, že Pavel Vrba je za reprezentaci zodpovědný. A ty nejbližší kolem sebe si zvolil sám, což je pochopitelné. Nevidím na tom nic špatného.

Čekal jste od něj nabídku?
Ani moc ne. Chápu, že nový trenér chce mít u týmu své lidi.

U reprezentace máte stoprocentní bilanci. To byste mu mohl dát alespoň nějakou radu, ne?
Radit je to nejhezčí. A ještě nejlíp po zápase! Ne, teď vážně. Přeju všem u reprezentace, aby se jim dařilo.

Zůstal jste pracovně ve spojení s vedením fotbalové asociace?
Zatím ne, protože byly svátky. Ale možná v lednu... Třeba z toho vyplyne, že bych nějakou činnost pro některou z reprezentací mohl dělat.

Takže návrat k mládeži?
I to je možné. Jsem ve věku, kdy bych ještě rád byl aktivní. Ale chápu, že přichází doba nových a mladších trenérů. Tak to funguje v životě i ve fotbale.

Mládež by vás lákala?
Dělal jsem u ní a znám všechny ročníky, které se pomalu dostávají do reprezentace. Znám kluky ze současné jedenadvacítky a vlastně i devatenáctky.

Když je znáte, tak co českou reprezentaci v budoucnosti čeká?
Třeba ročník 1992 je velice silný. Ti mladí kluci by měli tlačit na stávající reprezentanty áčka, aby ta výkonnost byla dobrá. Myslím, že konkurenci můžou vytvářet.

Právě ročník 1992 bude tvořit osu týmu na mistrovství Evropy do 21 let, které v roce 2015 bude pořádat Česko. Jde už teď říct, jakou šanci bude mít?
Věřím, že je to ročník, který může dosáhnout úspěchu. Ale je nutné vidět to, že ti úplně nejlepší jako třeba Matěj Vydra nebo Václav Kadlec už jsou v áčku a těžko budou reprezentovat v jedenadvacítce. Ale jsou tam i další a můžou vytvořit velmi silný tým, který může být na mistrovství úspěšný.

Mimochodem, zvážil byste nabídku z klubového fotbalu?
V klubu je to každodenní práce a jste pod tlakem celý rok. Zato u reprezentace je ten tlak až v době zápasu. Nevím... Osobně bych asi dělal radši něco u některé z mládežnických reprezentací.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze