Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonecký kouč Šilhavý: S Ajaxem jsme schopní odehrát dobré zápasy

Jaroslav Šilhavý věří, že Jablonec může proti Ajaxu Amsterdam uspět. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

19 2015
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Kouč jabloneckých fotbalistů Jaroslav Šilhavý před sebou má velkou výzvu: pokusit se tým ze severu Čech provést do základní skupiny Evropské ligy. V cestě však stojí nizozemský velkoklub Ajax Amsterdam, v jehož luxusní padesátitisícové aréně ve čtvrtek Jablonec od 19 hodin sehraje první utkání play-off.

„Máme nejsilnějšího soupeře z českých týmů. Pro celý klub je to svátek. Můžeme udělat velký úspěch,“ řekl Šilhavý po příletu do Amsterdamu. „Věřím, že jsme schopni odehrát s Ajaxem dva dobré zápasy. A kdyby se přidalo štěstí, třeba i postoupit. Chce to obrovskou disciplínu a nasazení.“

Šilhavý má na mezinárodní scéně velké zkušenosti. Před dvěma lety s Libercem postoupil nejen do základní skupiny Evropské ligy, ale dokonce i do jarních bojů.

Ajax má velice mladý tým s věkovým průměrem těsně nad dvacet let. Mohli byste využít jeho nezkušenosti?
Je fakt, že Ajax poslední léta získává mladé talenty, tvoří z nich mužstvo a následným prodejem pak pokrývá ne nepodstatnou část rozpočtu. I přes mládí jsou ale hráči Ajaxu silní dovednostně a rychlostně, takže nás nečeká nic lehkého. A pokud jde o ty zkušenosti, tak si myslím, že my jsme mnohem nezkušenější než Ajax, protože oni ty velké zápasy hrají pravidelně a je celkem překvapení, že letos nepostoupili do Ligy mistrů. My zkušenosti teprve sbíráme, vydařil se nám dvojzápas s Kodaní a to by nám mělo pomoct do dalších bojů.

Neměl byste přece jen raději méně atraktivního, zato schůdnějšího soupeře než Ajax?
Je otázka, co je schůdnější. Týmy, které los určil Plzni nebo Liberci, nejsou jménem atraktivní, ale jsou silné. Kdyby se nám podařil postup přes takhle atraktivního soupeře, tak by to bylo o to cennější. Už postupem přes Kodaň jsme zaujali a lidi kolem fotbalu se naučili vyslovovat jméno Jablonec. To bylo příjemné.

Budete hrát odhadem před 40 tisíci diváky. Jaké to pro hráče bude?
V minulém předkole bylo v Kodani 15 tisíc, teď to bude víc než dvakrát tolik. Bude to zážitek pro nás všechny. Věřím, že stejně jako s Kodaní, kdy jsme také nebyli favorité, jsme schopni odehrát i s Ajaxem dva dobré zápasy. Budeme se snažit přivézt co nejlepší výsledek pro odvetu, abychom pak doma mohli bojovat o postup.

Snažíte se hráče uvolnit, aby se jim v takovém kotli neroztřásla kolena?
V posledních dnech po derby s Libercem vidím na hráčích, že jsou natěšení. Žádná velká nervozita z nich cítit není, tak to snad bude dobré.

Ajax v lize vyhrál oba dosavadní zápasy 3:0, vypadl však z kvalifikace Ligy mistrů. Jaké věci budete hráčům u videa zdůrazňovat?
Hlavně útočná fáze Ajaxu je výborná. Náš předchozí soupeř Kodaň byl silovější a přímočařejší, Ajax hraje víc technicky. Na hřišti to vypadá, že se nic neděje, ale pak získají míč, jdou dopředu a jsou obrovsky nebezpeční. Ukazovali jsme hráčům i dovednosti útočníka El Gházího, který dal v posledních dvou ligových zápasech dva góly.

Přejete si, aby proti vám za Ajax nastoupil mladý český talent Václav Černý, který má za sebou debut?
Když se někdo z Česka dostane do velkoklubu, je to dobrá vizitka i pro český fotbal. Má za sebou první start. Možná jsme mu k němu pomohli i my, protože jsme český soupeř Ajaxu, a tak po něm sáhli. Bylo by zajímavé, kdyby proti nám nastoupil.

Dá se od vašeho týmu očekávat hlavně obrana?
Chtěli bychom hrát aktivně, ale myslím, že nás Ajax dostane pod tlak, takže bránit budeme muset - a to celé mužstvo. Nicméně gól zvenku je vždycky plus, takže věříme, že se nám podaří skórovat a udělat pro odvetu co nejlepší výsledek. Budeme sázet na protiútoky a věřím, že jsme schopni udeřit ze standardní situace.

Před osmi lety slavila postup přes Ajax pražská Slavia. Demonstroval jste na tom hráčům, že nizozemský soupeř je k poražení?
Přiznám se, že jsme se o tom nebavili, i když v jabloneckém klubu působí Petr Doležal, který u toho byl přímo na Slavii, takže má zkušenosti. Říkal, že ví, jak na ně. Takže si spolu ještě asi sedneme. Já jsem zažil velké úspěchy i jako trenér Liberce: vyřadili jsme Udine, dvakrát remizovali se Sevillou. Určitě jsme nebyli lepší než oni, ale zvládli jsme to taktickým způsobem. Chce to obrovskou disciplínu a nasazení - a může se to povést i Jablonci.Najdete na iDNES.czmobilní verze