Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výsledky v přípravě mě trošku znervózňují, přiznal trenér Dovalil

Trenér české jedenadvacítky Jakub Dovalil | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

20 2014
Mistrovství Evropy do jedenadvaceti let, které bude příští rok v červnu hostit Česko, se kvapem blíží, ale fotbalová reprezentace v přípravných zápasech nezáří. „Musím říct, že výsledky mě trošku znervózňují,“ přiznal trenér Jakub Dovalil.

Čeští mladíci hráli letos pět zápasů, ve kterých porazili jen Ukrajinu. Prohráli s Norskem, Slovenskem, Rakouskem a Itálií.

„Na druhou stranu jsme dávali šanci širšímu kádru. Navíc tlak na výsledky v přípravě není jako v ostrých zápasech. Ale teď už se pokusíme tým zúžit. A jak se bude mistrovství blížit, tak si hráči uvědomí, o co go,“ vysvětloval Dovalil.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta vyhlásil, že cílem je medaile. Jak to máte vy?
Nemůžeme si dávat nízké cíle. Pro mě by byl úspěch postup ze skupiny, což automaticky znamená medaili. Zároveň by to mělo zajistit postup na olympijské hry 2016.

Proč je olympiáda takové lákadlo?
Fotbalisté můžou na olympiádě startovat jednou za život. Český fotbal na nich navíc od roku 2000 vždycky chyběl.

Do skupiny dostanete jeden silný tým. Přál byste si radši Itálii, nebo Německo?
Je to složité, ale Německo je pro mě favoritem celého turnaje. Ten tým je nabitý hráči, kteří pravidelně nastupují v bundeslize. Navíc někteří už jsou i v áčku, ale věkem ještě do jedenadvacítky patří. I jejich trenér Horst Hrubesch řekl, že mají velmi dobrý tým, chtějí vyhrát a také olympiáda je pro ně velkou motivací.

Výsledky

České výsledky od loňského léta

ČR - Nizozemsko 1:0
Kypr - ČR 0:3
Anglie - ČR 2:2
ČR - Norsko 1:2
Slovensko - ČR 3:1
ČR - Rakousko 0:1
Ukrajina - ČR 0:1
ČR - Itálie 0:1

Ze čtveřice Portugalsko, Dánsko, Švédsko, Srbsko dostanete do skupiny dva týmy. Na koho byste narazil nejraději?
To nechám osudu. Všechna družstva postoupila na mistrovství poprávu. Tam už si nevyberete. Budeme čekat na listopadový los a uvidíme, koho nám přidělí.

Věříte, že budete mít k dispozici i Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího či Matěje Vydru, kteří už hrají za áčko? Na hraně áčka a jedenadvacítky jsou navíc Tomáš Kalas a Václav Kadlec.
Je zapotřebí počítat s tím, že Kalas a Kadlec nemůžou hrát v prvním zápase, protože mají ještě stopku z baráže v roce 2012. Ale hráče z áčka bych si samozřejmě přál. Svou výkonnost prokazují v lize i v áčku.

Třeba obránce Tomáš Kalas v Kolíně nad Rýnem vůbec nenastupuje. Budete to s ním řešit?
Řešit to s ním můžu, ale pozici v klubu si musí vyřešit sám. Je škoda pro celý český fotbal, že hráč, který v osmnácti nebo devatenácti letech pravidelně nastupoval v nizozemské lize, nehraje. Tomášovi nezbývá než makat. A on si to moc dobře uvědomuje.

Mohla by se mu nominace vyhnout, kdyby nadále nehrál?
Myslím, že mu Euro neunikne. V zahraničí je větší konkurence než v české lize. Když se tam dostanete, tak něco umět musíte. Vašek Kadlec taky momentálně nehraje, ale když odcházel, tak dal čtrnáct gólů za sezonu.

Právě Kadlec, který zatím vypadl z áčka, nedávno prohlásil, že by se do jedenadvacítky vrátil rád. Povoláte ho už na nejbližší listopadovou přípravu?
Chtěl bych, aby na to nejbližší dvojutkání proti Dánsku a Německu jel. Při vší úctě k hráčům, kteří hrají v naší lize, tak má vyšší kvalitu. Dostal se do bundesligy a něco tam odehrál.

Je šance, že hráči z áčka by za jedenadvacítku nastoupili na jaře v nějakém přípravném zápase?
Takhle jsme to ještě neřešili. Áčko má prioritu. Nějaká naděje tam je, ale to by áčko muselo po březnových zápasech mít jistý postup na Euro. A to, myslím, ještě rozhodnuté nebude.

.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze